400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

Otlu Van Peryniri Ve Carl Zeiss

herkese merhaba,

zaman zaman kulağıma gelen bir şehir efsanesine göre carl zeiss mercekler toprak altında bekletiliyormuş

Bu doğru mu?

Eğer doğruysa tadı heralde toprak altında bekletilen otlu peynire benziyordur heralde

Tarih: 6 Ağustos 2007, 20:20 - İp: 88.***.**5.224
yesıl
yesıl (üye)
Ankara / Amatör

toprak altında bekletildiğini bilmiyorum ama,okyanus tabanında yüksek basınç altında bekletildiğini ve sonucunda yüksek kalitede lensler elde edildiğini duydum (aynı otlu peynir gibi....! )

Tarih: 7 Ağustos 2007, 11:43 - İp: 88.***.**4.153
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Valla bana pek inandırıcı gelmiyor. Lensleri yer altında ya da sualtında bekletmenin lenslere ne gibi bir etkisi olabilir ki?

Çok sayıda şehir efsanesi vardır lensler ile ilgili;
-zeiss lensleri deniz kenarında dalgaların içinde bekletilir
-dünyayı çevreleyen uydularda nikon lensler kullanılır
-lecia yer altında yıllarca bekletir gibi şehir efsaneleri.

Elbette sır niteliğinde firma deneyimleri vardır ama toprağın altında ya da denizin altında yıllarca bekletmek?

Mesela zeiss Sony için 16-80 objektif üretti. Bu lens çok ama çok iyi bir lens olarak biliniyor. O halde kaç senedir toprağın altında bekliyor bu 16-80? Diyelim ki 5 sene. O halde zeiss 5 sene önceden sony nin minoltayı satın alarak dslr üretecği haberini almış olmalı...

Nikon ve canon dijitalle birlikte onlarca lens üretti.

Bana öyle geliyor ki lensin kalitesini belirleyen kullanılan camın kalitesi, üretimdeki kalite, üretim sonrası kalite-kontrol süreci...Bunun dışında ben bu tip şehir efsanelerini pek de inandırıcı bulmuyorum. Gidip zeiss e parayı bastırıp lens sipariş verirseniz size 6 ayda binlerce birinci sınıf lensi teslim ederler gibime geliyor

Tarih: 7 Ağustos 2007, 12:51 - İp: 81.***.**7.49
elalarini
elalarini (üye)
Ankara / Amatör

#elalarini' tarafından 02.10.2016 00:02:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 15:03 - İp: 85.***.**8.68
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

buffalo objektiflerin lensleri toprak altinda basincta bekletilerek icindeki en kucuk hava tanecikleri dahi aliniyor ve stabil hale gecmeleri saglaniyor. tabi optik sekli kesilmis olarak konulmuyorlar. hammadde olarak buyuk kaliplar seklinde konuluyor. daha sonra kullanilacak objektife gore kesimi yapiliyor ve dis kaplamasi vs. yapiliyor. su anda firmalar yer alti basinc odalari kullanmiyor ama normal basincli pisirme odalari kullaniyorlar.
hammadde olarak kaliteye gore akrilik polimer, recine, vs. gibi kullaniliyor.
internette kisa bir film vardi objektif yapimi ile ilgili ama bulamadim.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 15:44 - İp: 81.***.**7.8
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bu konudaki ilk mesajıma objektifilerin nasıl yapuılğı haklkında bir link yüklemiştim. aslında orada tüm aşamaları anlatılıyor.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 15:50 - İp: 81.***.**7.49
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

buffalonun verdiğilink gerçekten çok güzel.

bakmadan geçmeyin derim.

aklıma ilk olarak topraktaki minerallerle falan kimyasal bi etkileşim geldi benim de.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 22:55 - İp: 81.***.**7.129
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

bu konuyla alakalı şunu soyleyeyım kı elbette bir çoğumuzn kullandığı kit ve kit üstü sıradan objektifler bu tarz işlemlere tabi tutulmaz...
ama özellikle leicanın bu tarz uygulamalrı çok eskiden beri yaptığı bilinir..
reçinadan yaparlar ve toprak altında basınç odalaında bekletirler...

2. dünya savaşında leica optiklerinin bir mühendislik harikası olmalaını bilen amaerike nazilere karşı avrupayı koruma kapsamında almanyaya saldırdığı sıralarda toprak altında bir çok leice merceğinin bulunduğu ıkı şehri bilerek bombalamamış olması bir çok kişi tarafındna bilir...

Tarih: 8 Ağustos 2007, 01:26 - İp: 81.***.**4.155