fahrettinfugo
fahrettinfugo (üye)
Manisa / Meraklı

Öğrencilere Fotoğrafı Sevdirmek

merhaba arkadaşlar ben manisa gölmarmara ilçesinde matematik öğretmeniyim, bu seneki eğitim öğretim yılında okulumuz rehberlik ve sosyal kol çalışmalarında basın ve yayın kulübü kolunda görev aldım, öğrencilerimle birlikte fotoğraf üzerine çalışmalar yapmak istiyorum, çocuklara fotoğraf alışkanlığını ve sevgisini kazandırmak için etkinlikler yapmayı düşünüyorum, bu konuda forumdaki arkadaşların görüşlerinide almak istedim
yardımcı olacak arkadaşlar şimdiden teşekkür ediyorum

Tarih: 12 Eylül 2007, 00:36 - İp: 88.***.**7.28
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Okulda talebelere,fotoğraf/fotoğrafçılık ve çekim örneklerini uygulamalı öğretirseniz [ceple değil ama..] çok iyi olur.Onlarda derslerden geri kalmadan başlasınlar.
Yüzelli ikiyüz YTL'den başlayan makinalar çoğaldı zira,işin başlangıcında maddi sıkıntı yaşatmaz.

Tarih: 12 Eylül 2007, 00:56 - İp: 88.***.**9.252
cgpegasus
cgpegasus (üye)
Zonguldak / Meraklı

Hocam bende lisede fotoğrafçılık kulübünün rehberliğini yapıyorum national geog.dergisinin fotoğraf üzerine verdiği cd ler vardı onları temin edebilirsen çocukların ilgisini çekiyor.Ama maddi problemler çıkacak hazırlıklı ol bazı aileler ellerinde olan makineleri bile bozarlar diye çocuklara vermek istemeyecekler.

Tarih: 12 Eylül 2007, 02:14 - İp: 88.***.**2.178
fahrettinfugo
fahrettinfugo (üye)
Manisa / Meraklı

Kumköy34 ve cgpegasus yorumlarınız için teşekkür ederim, national geographic eğitim cdleri bende var, gerçekten hiç aklıma gelmemişlerdi, bunlar kullanılabilir çok hoş kaynaklar ama benim incelediğim kadarıyla slr makina temelli fotoğraf anlatımı yapılıyo,gerçi her konusunu incelemedim ama fazla profesyönelce göründüler yani hedef kitle ilköğretim öğrencileri olunca daha sade daha pratik bişeyler olabilirse diye düşünüyorum, bu iş için milli eğitim bakanlığının önerdiği bir kaynak bulamadım, problemler çoğalacak gibi hakkaten ama olsun..

herkese teşekkürler

Tarih: 12 Eylül 2007, 03:12 - İp: 88.***.**7.28
cgpegasus
cgpegasus (üye)
Zonguldak / Meraklı

Ben ilköğretim olduğunu düşünmemiştim symmerania.İlköğretimde iş daha zor.Bakanlığın okullara gonderdiği fotoğraf makinelerinden yararlanabilirsin.Parasal sıkıntı çeken öğrenciler en azından senin denetiminde fotoğraf çekip heveslenirler.Yada al dizüstü bilgisayarı gir sınıfa güzel fotoğraf örnekleri göster ilgilerini çekecektir.Ben bu yıl izcilik ve fotoğrafçılığı birarada götürmeye çalışıcam izcilik bahanesiyle fotoğrafçılığa malzeme çıksın diye.Kolay gelsin arkadaşım.

Tarih: 12 Eylül 2007, 13:16 - İp: 85.***.**0.240
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Merhabalar;
geçtiğimiz yıl Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Okul Müzesi Kulübü,Yeşili Koruma Kulübü(ufaklıklara yeşili korumayı öğretelim tepemizdekiler ormanları satsın,birileri de gelip yaksın),Kooperatifçilik Kulübü gibi ipe sapa gelmez pratiği olmayan kulüplerden bıkıp bir arkadaşımla 'Sinema ve Fotoğrafçılık' kulübünü kurduk.
NG'nin eğitim cdlerini projeksiyonla görüntüyü perdeye yansıtarak kullandık.Özellikle simülasyonların çok faydası oldu.İncelediyseniz cdlerde sanal fotoğraf çekme imkanı bulunuyor.Fazla profesyonel görüşünüze katılmıyorum.Temel bilgileri içinden seçerek verirseniz epey yararlı olacağını düşünüyorum.Bu aşamada önünüzdeki tek ve en büyük sorun fotoğraf makinesi temini olacaktır.Eğer çok kısıtlı imkanlar var ise çevrede,kendi makinenizle çekimler yaptırabilirsiniz.Çocuklara makinelerinizi rahatça teslim edebilirsiniz emin olun ki bizlerden daha çok sahip çıkıyor ve kolluyorlar
Size bir tavsiyem de öğrenci sayısını kıstlamanız olabilir.Zira geçen sene 100'e yakın öğrenci kulübümüzdeydi ve bu anlamda çok sorun yaşadık.
Size kolaylıklar dilerim,biz bu sene de devam etmeyi düşünüyoruz.Fikir alışverişinde bulunmaya devam edebiliriz.
Selamlarımla...

Tarih: 12 Eylül 2007, 13:37 - İp: 85.***.**6.194
zarazara
zarazara (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

DAHA DETAYLI BİLGİLER VERİRSENİZ,YARDIMCI OLMAK İSTERİM

Tarih: 12 Eylül 2007, 14:02 - İp: 213.***.**7.234
cengiz80
cengiz80 (üye)
Yurtdışı / Profesyonel Fotoğrafçı

Benim kardeşim de öğretmen benden bu konuda yardım istemişti geçen yıl ben de ona ''harmanci'' öğretmenin söylediği konularada döküman cd temin etmiştim.N.G VE chip Bilgisayar kültürü dergisi bir zamanlar ek olarak vermişti.Kısaca fotoğrafçılık bilgileri.Eğitici kulubün işleyişi ile dökümanları ise eğitim forumlarından elde edebilirsiniz.

Tarih: 12 Eylül 2007, 14:16 - İp: 81.***.**0.217
osx
osx (üye)
Adana / Amatör

Selam, Çok güzel bir hadef belirlemişsiniz. İlk okulda ve orta okulda okurken öğretmenim ne yapsa ona bakar ve bende onun gibi olmak isterdim yani bir gezi düzenleyip, sizinde o gezide fotoğraf çekmeniz öğrenciler için en iyi ilham kaynaklarından birisi.
Başarılar...

Tarih: 12 Eylül 2007, 17:19 - İp: 88.***.**1.228
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Destek

Tarih: 12 Eylül 2007, 17:59 - İp: 85.***.**9.207
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

http://www.fotoritim.com/yazi/igne-deliginden-sizan-isik

http://www.hufk.hacettepe.edu.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=47&Itemid=34

burada bir ogretmenın maddi imkansızlık ve makinesizligin onune gecmek için iğne deligi (pinhole) teknıgını kullanarak yaptıgı makıne ve bu makıneyle cekılmıs fotograflar hakkında bılgı alabilirsiniz..linklerden bırınde bu tıp bır makınenın yapımıda anlatılıyor..
ilgilenirsiniz belki..bu fotograflardan daha sonra sergide yapılmıstı..
bu tip bir uygulamanın fotografa emek vererek daha cok sahıplenmeye yol acacagını dusunuyorum..
---

cocuklara oncelikle teknik bilgiyi vermeye calısın..
cdler faydalı olur sanırım..
ardından dogru kadraj,kompozisyon,anlatım konusunda, tamamlayıcı orneklerle bilgi verin..
tebrik ederim kolay gelsin

Tarih: 12 Eylül 2007, 21:13 - İp: 88.***.**2.249