togy11
togy11 (üye)
İzmir / Amatör

Nikon'mu Daha İyi Canon'mu?

ARKADAŞLAR DİGİTAL TEKNOLOJİSİ ÇIKANA KADAR KULLANDIĞIM BÜTÜN MAKİNALAR NİKON MAMİYA GİBİ MAKİNALARDI.FAKAT DİGİTAL ÇIKINCA BİR ATLAMA DEVRİ OLDU.BU ATLAMADA CANON MARKASINAYDI.ÇÜNKÜ BENİM KULLANDIĞIM MAKİNA CANON EOS 1Ds.ŞİMDİ SİZE SORUYORUM EĞER TEKRARDAN FİLMLİ MAKİNALARA DÖNÜŞ OLSAYDI VE CANON'UN DA BİR FİLMLİ İYİ MAKİNASI ÇIKSAYDI SİZ HANGİ MARKAYI TERCİH EDESDİNİZ?(CANON - NIKON)

Tarih: 11 Aralık 2005, 12:14 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

1 Ds MII mu yoksa 1 D MII N mi alacaksin afrikali?..
ben olsaydim 1dMIIN alirdim.. (tabii amaca gore degisir..)
...neyse.. 1Ds almaktansa su anda 5D almak cok daha mantikli gibi, ama surasi da bir gercek ki 1ds cok daha profesyonel bir makine.. cok daha dayanikli mesela 5d'ye gore..
zaten 1 serisinin makinesini bir kere elleyince tank gibi oldugunu gorebiliyorsunuz..
1Ds, 45 dereceye calisiyor, oysaki digerleri 40 dereceye kadar calisabiliyorlar..
nemli ortamlarda calismasi hakkinda pek birsey bilmiyorum.. ama "operating humidity range" diye gecer aciklamalarinda.. %85 gibi bir oran veriliyor dijital makinelerde..
analoglarda bu oran eminim cok daha dusuktur..

..bu arada nikon f6, analog film makinedir afrikali..
gorusmek uzere.

....not: ne kadar fiyatlari libyada afrikali? mesela 1d MII N'in..

#dadanagast' tarafyndan 19.12.2005 18:46:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Aralık 2005, 18:48 - İp: 62.***.**2.10
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. Dadanagast, F6 Filmli elbette. Nikon olurda incelemezmiyim hiç. İnan şu anda ciddi ciddi 4 makine karşılaştıryordum. Eos 1 DII S hoş bir makine ancak fiyatları uçuk. Heyhat ki gene Nikon'a devam edeceğim galiba. Bizden geçmiş artık. Biz hatıralarla yaşayanlar sınıfıma dahil olduk artık. Bu üst modeller burada yok henüz. Dubai'den getiriyorlar. Fiyatlar şöyle: Olympus E1 kit 1400 usd.Nikon d 70 900 usd, Canon D 20 1200 usd (body) Artık -40 görmeyeceğim dada, Çalıştığım Firma katar'da iş aldı ve az önce oraya gitme önerisini aldım. Ama söz şayet Canon'a dönersem sana haber vereceğim. Bir kere canon set yapmıştım 1985 yılında ama nedense kullanamamıştım.

Tarih: 19 Aralık 2005, 19:24 - İp: 195.***.**2.86
mustay
mustay (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Kuşkusuz sektörün en iyi markaları; Şöyle bir ayrıntı Canon un hali hazırda satılan filmli makinaları zaten mevcut ve mukayese kullanımın ayrıntılarında mümkün. Mesela Canon arazi şartlarından çabuk etkilenen bir sisteme sahip bu yüzden arazi şartlarında kullanılacaksa tercih Nikon tam dersi durumlarda serilik gibi avantajlarından dolayı Canon. Ama digital sektörde şu anda beyaz dengelemeyi en iyi yapan ve beyazı parlatmadan flaşla çekebilen teknolojiyide Sahip ve elinde bulunduran Canon çok üstün.Tercih 1Ds, 1Ds MARK

Tarih: 19 Aralık 2005, 19:31 - İp: 85.***.**0.200
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

afrikali mutlaka biliyorsunuzdur tabii.. ben oylesine, yanlis anlamasinlar diye ekledim..
..fiyatlar gercekten de ucuzmus..
ama nikon'la basladiysaniz yine nikon'la devam edin.. nikon d200 mesela harika bir makine..
.......
mustay merhaba..
oncelikle foruma hosgeldin..
..canon 1D ile d2x'i karsilastirdiginda hangisi daha saglamdir?
arazi sartlarinda nikon daha iyidir'i bir yerde daha duymustum, ama pek anlayamamistim dogrusu.. neden oyledir?

Tarih: 19 Aralık 2005, 19:39 - İp: 62.***.**2.10
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yeniden merhabalar... sn. Mustay'a da merhaba..Evet Nikon dayanıklı bir makine. Rutubetli veya tozlu ortamlarda Nikon mekanikler ve Canon F1 ideal makineler. Bir soru sormuştu sn. Dadanagast: mealen şöyleydi, "Canon yapamıyor mu" Muhakkak yaparlar ama Nikon optikli cihazlar dışına taşmadı, Canon çok fazla alana girdi.Neyse canım... Bir ahşap kutu yapıp, ona iğne deliği açacağım ve filmi yerleştirip bu teknikle optiksiz fotoğraf çekeceğim. Bizi deli edecek şu teknolojik aletler. Keşke F3 için dijital arkalık üretselerdi... Ben dinozor muyum ne? Hala oradayım...

Tarih: 19 Aralık 2005, 19:52 - İp: 195.***.**2.86
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

dijital arkalik..
valla keske her makine icin oluyor olsaydi.. ama fiyatlari da 10000 euro'lar gibi olmasaydi..
o zaman kesin bir tane f6 almak icin varimi yogumu harcardim.. bir tane de dijital arkalik aldim mi degmeyin keyfime olurdu.. [>:D

Tarih: 19 Aralık 2005, 22:16 - İp: 62.***.**2.10
nihat
nihat (üye)
İstanbul / Amatör

ya çocuklar kusura bakmayın ben biraz laz kaldım galiba ( siz fransiz kaldım dersiniz ya.. ondan yani )

şu digital arkalık ne ola ki ??

Tarih: 19 Aralık 2005, 22:25 - İp: 85.***.**1.179
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

nihat abi, dijital arkalik dedigimiz, digital back.. yani makinenin arkasina takilan aparat.. icinde sensoru oluyor.. ve arkasina takildigi film makineyi, dijital yapiyor.. ama iste cok pahalilar..
su an icin leica r9 icin olanindan var.. digerleri ise sadece medium format makinelere takiliyorlar..

Tarih: 19 Aralık 2005, 22:51 - İp: 62.***.**2.10
nihat
nihat (üye)
İstanbul / Amatör

Anladım ilker
Çok teşekkür ederim [>:D

Tarih: 19 Aralık 2005, 22:53 - İp: 85.***.**1.179
sukrudeniz
sukrudeniz (üye)
Antalya / Amatör

tabiki nikon

Tarih: 27 Aralık 2005, 01:37 - İp: 85.***.**1.188