makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Kafayı Yiyen Sensör Vakası-d80'in Laneti

peşpeşe çekilen ürünlerin neden farklı renklerde çıkmış olabileceğine dair fikir yürütecek arkadaşları sahneye davet ediyorum

soldaki ürüne daha yakın ama buna rağmen birebir aynı renk değil. çekime devam ettikçe renk sağdaki ürünün rengine dönüyor bazanda tek karede iki renkte hakim oluyor.
neden olmuş olabilir sizce? sensör mü bozuk yoksa noluyo bu makinaya.
makina D80

Tarih: 31 Ekim 2009, 12:27 - İp: 81.***.**9.219
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sağol Makara , çok önemli tespit ...

Bu konuyla ilgili açtığım başka bir topikte ( Çekim teknikleri - diffraksiyon ) Remi de ben de fırsat bulduğumuzda , aynı tür bir testi yapmayı planladığımızı belirtmiştik . Zira inanması zor bir tablo var ortada . Senin eklediğin fotoğraf diffraksiyon etkisini açıkça göstermiş . Bu fotoğrafı , o topiğe de eklersen sevinirim .

Ben de açık bir hava yakaladığımda bahsettiğin şelale tarzı bir çekim yapacağım - değişik diyaframlarla ...

Tarih: 18 Kasım 2009, 22:10 - İp: 96.***.**9.175
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bir ilave daha ....

Kullandığın 60mm makro lens hangisi ?? Asıl merak ettiğim , digital fotoğrafçılık için üretilmiş bir lens mi yoksa analog zamanlardan kalma mı ??

Tarih: 20 Kasım 2009, 01:02 - İp: 96.***.**9.175
makara
makara (üye)

üzerinde yazan
AF MICRO NIKKOR
60mm 1:2,8 D

Tarih: 20 Kasım 2009, 17:09 - İp: 81.***.**9.219
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bilemedim ben de ... 20 yıldır üretilen bir lensmiş .Son yıllarda lensler , filme göre değil sensor yansımalarını elimine edecek şekilde revize edilip , ufak dizayn değişiklilkeri yapılıyor veya değişik resinlerle kaplanıyor - o sebeple sormuştum .

Tarih: 20 Kasım 2009, 19:39 - İp: 96.***.**9.175
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bunu etkilese etkilese beyaz ayarı etkiler. Auto da ise gelen ışık aynı olsa da makine farklı renk değeri verebilir. Sensör ısındıkça sicak renkler verebilir. Ortam ışığında insan gözünün algılayamadığı değişiklere sensör danha hasastır. Direkt calvin ayarlanırsa aynı rengi verecektir. Ama zaten cisimler farklı dolayısıyla renkleride farkı olbilir. Belki biri sahte altındır.

Tarih: 4 Aralık 2009, 17:10 - İp: 88.***.**3.131
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bak bakam,makara..Başkalarıda çekmiş böyle,irdelemiş gali..

Tarih: 9 Aralık 2009, 20:42 - İp: 78.***.**8.168
makara
makara (üye)

makinayı sirkecide bilirkişilere götürdüm inceledik dirtikledik.
sonuç :
makina profesyonel olmanın çok ötesinde amatörlere yönelik imal edildiğinden ötürü suni ışık altında sensörünün kafayı yiyebileceği ve ısındıkça (ilk 5 fotoğraftan sonra yatak sarıyor) renkleri cortlatabileceği göz önünde bulundurularak fotoğraflarındaki sapma mazur görülmüştür.
D80 almayı düşünenlere duyrulur.

Tarih: 10 Aralık 2009, 17:15 - İp: 81.***.**9.219
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Pekâla makara..

Tarih: 10 Aralık 2009, 18:43 - İp: 88.***.**7.18
esu37
esu37 (üye)
İstanbul / Meraklı

RAW çekip düzenlesen problem ortadan kalkar sanırım ...

Tarih: 21 Aralık 2009, 23:45 - İp: 85.***.**0.29
makara
makara (üye)

denedim ama nikonun raw çekimi yani nef miydi öyle bişe. ancak photoshop ile açabildim. istediğimi yapamadım.
sony ile raw çeksem dedğin gibi düzeltilebiliyor. ama sony nin programı ile de nikonun çekimi açılmıyor
velhasılı kelam olmadı

Tarih: 22 Aralık 2009, 09:11 - İp: 81.***.**9.219