makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Kafayı Yiyen Sensör Vakası-d80'in Laneti

peşpeşe çekilen ürünlerin neden farklı renklerde çıkmış olabileceğine dair fikir yürütecek arkadaşları sahneye davet ediyorum

soldaki ürüne daha yakın ama buna rağmen birebir aynı renk değil. çekime devam ettikçe renk sağdaki ürünün rengine dönüyor bazanda tek karede iki renkte hakim oluyor.
neden olmuş olabilir sizce? sensör mü bozuk yoksa noluyo bu makinaya.
makina D80

Tarih: 31 Ekim 2009, 12:27 - İp: 81.***.**9.219
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

3-5 dakika bir araştırdım nette ...

Mücevher fotoğrafçılığı , en zor branşlar arasında - profosyonelleri bile çok zorlar deniyor . Sebebi de her parçanın ayrı bir ışık , beyaz ve renk ayarı gerektirmesi .

TIKLAYIN

Altın sizdeki gibi doğru renklerde de çıkabiliyormuş - mavi ,kırmızı veya yeşil de . Toptan bir çözümü yok - her fotoğraf için ayrı ayrı ayarlarla uğraşmanız gerekiyor Iyi ki ben çekmiyorum

Tarih: 1 Kasım 2009, 22:33 - İp: 64.***.**4.24
makara
makara (üye)

eyvallah
bu siteyi ben görmemiştim.
çok site araştırdım benim makina ile de çekim yapan yok
60mm makro da çok yetersiz aslında.
daha ciddi bir makina ve en az 100mm makro lazım
aynı ürünleri kompak makina ile de denedim. hepsi tek renk çıkıyo.
ama ilginçtir çıktısını aldıktan sonra yüzüğü kağıdın üzerine koyuyorum hiç biri yüzük ile bire bir aynı renk değil.

Tarih: 2 Kasım 2009, 05:23 - İp: 85.***.**5.184
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

60mm makro da çok yetersiz aslında. daha ciddi bir makina ve en az 100mm makro lazım

Amerikayı yeniden keşfetmek güzel değil mi makara

Tarih: 2 Kasım 2009, 08:40 - İp: 88.***.**0.255
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Atalarımız ne demiş?

"Profesyonel işler,
profesyonel ekipmanlar
profesyonel bakış açıları ve
pro yaklaşımlar gerektirir"

Mesela bu yüzden her sınıf makine ve her iş için ayrı denilebilecek açıya sahip ve kaliteli lensler yapılmaktadır.
Örneğin markslar ve L serisi lensler

Tarih: 2 Kasım 2009, 08:44 - İp: 88.***.**0.255
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Ürün fotoğrafçılığı yapsam sadece RAW çalışırdım, beyaz ayarını da sonradan her ürüne göre tek tek ayarlardım. Ayrıca mücevher çekimi için softbox kullanılmalı diye düşünüyorum.

Gün ışığında genelde AWB çoğu makinede iyi sonuç verirken, az ışık ya da sunni ışıkta AWB genelde yanıltıcı olabiilyor, bence çok sürpriz değil.

Tarih: 2 Kasım 2009, 15:15 - İp: 78.***.**3.153
makara
makara (üye)

doğru diyosun. daha önce de çözüm olarak aynı formülü düşündüm ama bu makinanın cd sini bulamadım raw çekimleri terbiye edecek program kuramadığımdan jpeg e devam ettim

Tarih: 3 Kasım 2009, 10:28 - İp: 81.***.**9.219
makara
makara (üye)

sony nin cd programı ile D80 raw çekimleri açılamıyor.
ışık konusunda sınıfta kalan D80 makinası için değişik ışık alternatifleri denemelerimden sonra en iyi sonuç aldığım el yapımı softbox ışıklarımın tekini sizlere sunuyorum

daha önceki abuk subuk çekimlerden sonra bu el yapımı ışıklar çok iyi sonuç verdi artık makine kafayı yemiyor (şimdilik) ama ben yinede bu dandik makinaya güvenmiyorum
sonuç :

objektif çok yetersiz. biraz uzaktan çekmeye gelmiyor

Tarih: 7 Kasım 2009, 13:44 - İp: 81.***.**9.219
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Pozlama değerleriniz nedir bu fotoğrafta ?? Uzerindeki lens neydi D80'in ??

D80 'e laf ettirmem - o sebeple suçluyu arıyorum ( çeken haricinde )

CCD sensor filan diye de bahane bulmayalım - $ 30,000 'lık 37 Mp Leica S2'nin CCD kullandığını unutmayalım

#paperman' tarafından 08.11.2009 22:16:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Kasım 2009, 22:12 - İp: 96.***.**9.175
makara
makara (üye)

f/36
1/2 saniye
filaşsız
60mm nikon makro obcektif (kendisi yalamadır. şangır şungur sallanmaktadır.tamiri olduğunu bilsem götürüp yaptırabilirim belkide)

Tarih: 10 Kasım 2009, 16:00 - İp: 81.***.**9.219
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

f36 diyaframda lens diffractionunun resmin kalitesini bozacak kadar yüksek olması çok mümkün . Sayfasını bulursam iletirim ama o f değerlerinde çekmeniz sanırım 10 Mp kaliteyi 1-2 Mp'e filan düşürmenize eşdeğer ...

Bu dediğim normal fotoğrafçılık için ...Makrodan hiç anlamam - çok yuksek diyafram seçimi kabul edilebilir bir branşsa bilmem - yine de ihtimal vermiyorum

Orta diyaframları , f8-f11 arası deneyip bir bakın . Yine olmadı lensi tamire yollayıp D80'i rahat bırakın

------------------------

Orta diyaframlarda netlik probleminiz varsa , 2-3 farklı noktaya fokuslanmış fotoğrafın , PS'da filan üst üste bindirilmesinden iyi sonuç alındığını okumuştum - netlik açısından ...

Tarih: 10 Kasım 2009, 18:17 - İp: 96.***.**9.175