freaks
freaks (üye)
İstanbul / Meraklı

John Berger Görme Biçimleri

Düşündüklerimiz ya da inandıklarımız nesneleri görüşümüzü etkiler. İnsanların Cehennem'in gerçekten var olduğuna inandıkları ortaçağda ateşin bugünkünden çok değişik bir anlamı vardı kuşkusuz. Gene de onlardaki bu cehennem kavramı –yanıkların verdiği acıdan olduğu ölçüde– ateşi her şeyi yutan, kül eden bir şey olarak görmelerinden doğmuştur.
Türkiye'de bütün kitaplarıyla her zaman kendisine geniş bir okur kitlesi bulan John Berger'ın klasiğidir Görme Biçimleri. Dokuz basım yapan kitap, Berger'ın bir ekip çalışmasıyla BBC için yaptığı bir televizyon dizisinden kitaplaştırılmıştır.
Yayımlandığı 1972'den günümüze, yağlıboya resimden reklamlara, görselliği ve imgeleri anlamanın, eleştirel bir görme biçiminin manifestosu oldu bu güzel kitap. Metis Yayınları'nda da “görme” ile ilgili daha sonraki yayınlarımız için damar oluşturan esinleyici bir etkisi oldu.
Henüz okumadıysanız Görme Biçimleri'ne mutlaka bakmalısınız, ama okuduysanız daha anlatısal nitelikteki O Ana Adanmış'la devam edilebilir.

Tarih: 21 Haziran 2010, 11:15 - İp: 212.***.**5.41
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Düşündüklerimiz ya da inandıklarımız nesneleri görüşümüzü etkiler

hollywood filmleri bunu en iyi kullananlardandır. hiçbir filmde apaçık efekt görmezsiniz. kısa kısa farklı açılardan çekilmiş sahneler.. onları herkes kendi zihninde birleştirir. eğer o filmde anlatılanlar sizin hayatınızdaki inançlarınız ve korkularınız ile birleşirse o film ya korkunç oluyor yada çok güzel oluyor. ya onu itiyosunuz yada seviyorsunuz

Tarih: 21 Haziran 2010, 12:10 - İp: 88.***.**4.67
freaks
freaks (üye)
İstanbul / Meraklı

farklı bir konudan girdin konuya ama yapmış oldugun tespit farklı ..ben başka bişey anlatmak istemiştim kitapla ilgili 'birşeye herkez bakar ama farklı görür 'bunun üzerine bir kitap okumadıysan mutlaka oku.sana çok şey katacak.

Tarih: 21 Haziran 2010, 13:27 - İp: 85.***.**6.47
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Tavsiye için teşekkürler...
Bu kitabı herkes okusa...
Bakmakla görmek arasındaki farkı algılayalım önce, sonra neden aynı şeye bakıp farklı şeyleri gördüğümüzü keşfedelim.
Sadece nesneleri mi ? dünyaya bakışımızı etkiler, tecrübelerimiz, acemiliğimiz ,çocukluğumuz, yüreğimiz, önyargılarımız.....

(Yalnız, yayınevi vs. bilgileri reklam endişesi yüzünden sorun oluşturabilir. )

Tarih: 22 Haziran 2010, 00:01 - İp: 78.***.**6.162
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

desi varsın kitabın reklamı yapılsın. binkere şükür derim ben. en azından o kitabı yanlışlıkla alan bişeyler öğrenir

Tarih: 22 Haziran 2010, 01:29 - İp: 95.***.**5.34
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

benim için hiç sorun değil... ben memnun olurum
kaynak gösterilsin, kitaplar tavsiye edilsin...

forum kuralları açısından şeetmiştim

Tarih: 22 Haziran 2010, 14:23 - İp: 78.***.**6.162
kikicix
kikicix (üye)
Ankara / Amatör

aynı şekilde fotoğraf kursundaki hocam da tavsiye etmişti bu kitapları... henüz fırsatım olmadı ama en kısa zamanda edineceğim

Tarih: 10 Temmuz 2010, 22:41 - İp: 78.***.**5.228
  • 1