nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

Home Stüdyo İşi

merhaba arkadaşlar,üstadlar öğrenci evime kendi çapımda portfolyoma koymak için model-ürün çekimleri yapmak üzere ufak bir stüdyo kurdum fakat bunu gören duyan arkadaşların ücretiyle avatar,hatıra vb. olarak kullanmak üzere fotoğraf istekleri olmakta ben bunu yaparken maddiyat beklemeden kendi çekimlerim içn yapmıştım ama malum öğrencilik bu teklifler fazlaca cazip gelmekte bu çekimlerde fotoğraf açısından pek değeri olmayan (hatıra vb.) çekimler olacağı içinde en azından maddiyat olarak bir dönüşünün olmasını istiyorum..
Sorum ise ben bu arkadaşlara onlarında öğrenci olduğunu düşünerek nasıl bi fiyat politikasına gitmeliyim?(seçtiğin .. adet fotoğraf .. TL gibi baskı yok seçilen fotoğraflar işlenip dijital ortamda verilecek)

Teşekkürler..

Tarih: 2 Mart 2013, 02:18 - İp: 81.***.**2.193
lightingturkey
lightingturkey (üye)
Kilis / Amatör

biz yanlış yazmışız siz duymak istediğinizi bizden söylememizi istiyorsunuz. tamam o halde. bence direk girişin işe üç beş ne varsa allah bereket versin yürü koçum aslansın sen kaplansın sen..

#lightingturkey' tarafından 02.03.2013 23:24:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2013, 12:18 - İp: 176.***.**9.49
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

İstanbul'da 2013 fiyatları aşağıda verilmiştir, İstanbul dışında bu fiyatların yarısına kadar iş yapılmakta olup, bu fiyatlar vergi mükellefi, esnaf tarafından uygulanmaktadır.

Bazı stüdyolar ise kendi fiyatlarını kendileri belirler. Bir fotograf için binler ile ifade edilen fiyatlar istenebilmektedir

fiyatlar için -TIKLAYIN

#evrendemir' tarafından 02.03.2013 12:26:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2013, 12:20 - İp: 78.***.**2.174
lightingturkey
lightingturkey (üye)
Kilis / Amatör

biz yanlış yazmışız siz duymak istediğinizi bizden söylememizi istiyorsunuz. tamam o halde. bence direk girişin işe üç beş ne varsa allah bereket versin yürü koçum aslansın sen kaplansın sen..

#lightingturkey' tarafından 02.03.2013 23:24:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2013, 12:22 - İp: 176.***.**9.49
nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

lightingturkey yazınıza harfi harfine katılıyorm teşekkür ederim..
fakat fazla ücrek konusu malum öğrenci arkadaşlar olucağı için ters tepebilir,bedavaya iş yapıp reklam\pazarlama olarakta zaten asıl amacım buydu ama o arkadaşların çektireceği fotoğraflar pek işime yaramıycak (ben silüet tarzında ters ışık bi çekim yapsam bu fotpğraf benimmi karanlık çıkmış şeklinde tepkiler almam olası en basitinden örnek olarak yani benm pozlarıma çekimlerime uymuyacak çekimler olacak), sanırım 0-100 tl arası çekim en mantıklısı burada..

tekrar çok teşekkürler

Tarih: 2 Mart 2013, 13:30 - İp: 81.***.**2.193
nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

Evren bey o çizelgeyi incelemiştim fakat sizinde dediğiniz gibi buna vergi mükellefi stüdyoların dahi uyamadığı müşterilerini uyduramadığı bu tabloya benm öğrenci halkıyla uymam çok çok zor.. (fakat keşke herkes uyabilse bir standardı olsa cidden fotoğraf piyasasını ciddi olumlu yönde etkiler diye düşünüyorum sözüm stüdyolar,fotoğraf lab. vb. tabi amatörlerin en azından benm gibilerin yapabileceği bir iş değil)

Teşekkürler

Tarih: 2 Mart 2013, 13:38 - İp: 81.***.**2.193
lightingturkey
lightingturkey (üye)
Kilis / Amatör

#lightingturkey' tarafından 02.03.2013 23:24:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2013, 13:55 - İp: 176.***.**9.49
oldies
oldies (üye)
Tekirdağ / Stüdyo Fotoğrafçısı

öncelikle hocam sen bi karar vermek zorundasın yabu işi hobi zevk için yapıcam yada para kazanmak için meslek için yapıcam ilk önce buna kara vermelisin

Tarih: 2 Mart 2013, 20:38 - İp: 88.***.**6.149
nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

oldies konudaki 3 yazımın 2sinde bundan bahsetmişim zaten stüdyoyu kurma amacım maddi kaygı gütmeden yukarıda bahsi geçen şekilde çekimler yapmaktı fakat arkadaşlarımın avatar hatıra vb. tarzda çekim istekleri olmakta bunlarında büyük kısmının arşive-portfolyoya giricek nitelikte olmayacağı için en azından emeğimin maddi olarak geri dönüşünün olmasını istiyorum konu kısaca budur..(stüdyo dediğimde kendi yaptığım soft box 80watt ampul ile sb900 , ebayden edindiğim 50*50cmlik sofboxtan ve pazardan edindiğim siyah ve gri iki adet fondan oluşmakta şimdilik)

Teşekkürler..

#nbd' tarafından 02.03.2013 21:08:01 tarihinde düzenlendi.

#nbd' tarafından 02.03.2013 21:52:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2013, 21:04 - İp: 81.***.**2.193
lightingturkey
lightingturkey (üye)
Kilis / Amatör

Tarih: 2 Mart 2013, 23:24 - İp: 176.***.**9.49
nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

ben çok şükür böyle bir ego taşımıyorum fakat sanırım sizde fazlasıyla var bu tarz bir ego sayın lightingturkey sizin yazılarınıza tabi egolarınız sonucu değiştirmediğiniz yazılarınıza yürekten katıldığımı gayet açık belirmiştim hatta sizin dediklerinizle konu kapanmıştı benm kafanmda fakat oldies isimli arkadaşın yazısınada nezaketende olsa cevap vermek istedm sonuçta açtığım konuya bir cevap vermiş yardımcı olmak amaçlı (verdiğim cevap konudaki ilk yazımın hemen hemen aynısıydı) bunun yada yazdığım yazının neyi size ters düştüde bu şekilde takıntılarınız egolarınız ön plana çıktı??

Tarih: 3 Mart 2013, 01:23 - İp: 81.***.**2.193
  • 1