orinafore
orinafore (üye)
Giresun / Meraklı

Fotoğrafta Yetenek!

Bu konuda cok söylenti var..Kimi iyi fotoğrafçı hisseden,gören,yaşayandır der...kimi ise uzun zaman harcayan,okuyan,çalışan,öğrenendir der...sizce nedir arkadaşlar fotografta gercekten yetenek diye birşey varmı ve varsa nasıl bi yetenek?

teşekkürler...

Tarih: 31 Ocak 2009, 10:53 - İp: 81.***.**0.24
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Yeteneği olmayan (hadi olmayan değil de sıradan olan diyelim) eğitimle elbette kendini epey geliştirebilir ama muhtemelen sadece eli yüzü düzgün güzel denecek fotoğraflar çekebilir ama "vay anasını helal olsun" dedirtecek kareler çekemez (genelde tabi ki), (kendimi böyle hissediyorum mesela).

Ama yetenekli kişinin de eğitim alması gerekir zira fotoğrafçılık içinde tekniği de barındıran ortak bir dildir..

Şeklinde fikirlerim..

Tarih: 31 Ocak 2009, 23:40 - İp: 88.***.**0.49
gateser
gateser (üye)
İstanbul / Amatör

Sanatta, edabıyatta, sporda bu ve benzeri birçok konuda bu tartışma vardır. Birşeyi iyi yapabilmek için her ikiside gerekli. Ama herşeyden önce ilgi, sevgi ve emek vermek gerekir. Ayrıca fotoğraf iyi teknik kadar bence bir bakış açısıdır. Bu da yapanın yaşamı izleyen, okuyan, farklı açılardan bakabilen bir göz ve kültür gerektiriyor diye düşünüyorum. Bunların sadece biriyle hiçbirşey olmaz. Fotoğrafçı duyarlı bir kişilik geliştirmeli diye düşünüyorum ve bolca emek vermeli

teşekkürler

Tarih: 1 Şubat 2009, 09:14 - İp: 78.***.**8.76
samen
samen (üye)
Trabzon / Amatör

iyi fotoğrafçı olmanın yolu tabiki uzun zaman harcamak, okumak, öğrenmekten geçer.ama bu sadece bir adımdır.bundan sonraki iş yeteneğe bakar.bi insan ne kadar yetenekli, olaylara karşı ne kadar farklı bakış açılarına sahipse ve gördüğü bir şeyi diğer insanlardan farklı yorumlayabiliyosa iyi fotoğrafçıdır.

Tarih: 1 Şubat 2009, 15:11 - İp: 78.***.**4.210
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

iyi bir fotoğrafçı olmanın yolu mideden geçer
düzenli besleneceksin.

Tarih: 1 Şubat 2009, 21:12 - İp: 85.***.**3.203
orinafore
orinafore (üye)
Giresun / Meraklı

ilginç bir yorum..hoşuma gitti...dogrusu bende düşünmeliydim.

Tarih: 2 Şubat 2009, 09:43 - İp: 81.***.**0.24
adayasemini
adayasemini (üye)
Ankara / Meraklı

hayata farklı açılarla bakmayı bilen biri olmalı insan.bunu başarabilmek ve bünyesinde zaten varsa bile en üst seviyeye çıkarmak için öğrenmek, çalışmal, araştırmak gerekir. ikisi de birbiri olmadan bitkisel hayata girer

Tarih: 26 Haziran 2009, 20:16 - İp: 78.***.**8.212
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Gerçekten yetenek diye bir şey var..

Ama yetenek olması yeterli değildir..

Bunu geliştirmek, zinde tutmak gerek..

e bunun için de bir kere fotoğraf makinesi olmalı insanın..

Sonra ona basacak parmağı..

İlgisi, sabrı, çevresinde fildir fildir kompozisyon arayacak gözleri vs vs olmalı..

Tarih: 26 Haziran 2009, 20:23 - İp: 88.***.**8.22
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

her fotoğrafçının bence bir tarzı var.

Aynı yerden fotoğraf çekenlerin fotoğrafları farklı olmasının nedenide budur. Herkes aynı yere bakar ama aynı şeyi hissetmez.
Bazıları bugüne kadar izlenimlerinden yararlanır baktığı çalışmalardan aklında kalanları uygular bazılarıda o manzarada çocukluğunu görebilir. O manzara çocukken belkide onun yop oynadığı yıllarını çağrıştırmış olabilir ve o hayali ile renkleri ve kompozisyonu hayaline göre düzenler. Renkler ve genel kompozisyon hayalimsi olur.
Buraya o fotoğrafçı kısa hikaye olarak çocukluğunu ve o anı anlatan özet yazı (foto hikaye) yazsa o fotoğrafın 10 numara fotoğraf olmaması için hiçbir neden yoktur.
aslında türkülerde böyle yazılır çoğu zaman. Gerçek bir anda gerçek bir acı yaşanırken söylenen acı ağıt arşısında duygulanan sanatçının türkü yazması gibi..
son derece reel..

Yetenek için ise gündemi takip etmesi gerekir, yeterlidir. Ama fotoğraf tarzı olayını yetenekle alakalı bulmuyorum.

Tarih: 26 Haziran 2009, 21:28 - İp: 81.***.**5.19
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Lazut eklediğin fotoğrafta lastik bot alsada olurdu,olmasa da mesela..
-hem o bot seninmi orada..?

Tarih: 26 Haziran 2009, 23:15 - İp: 85.***.**6.2
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Benim emmi benim..Şimdi de kano alıyom..verdim siparişi amme hepisibuarda geciktiriyor..

Artı işte sırdan bir manzara fotoğraı belki bir bot ile daha değişik bir hale getirilebilr diye düşündüm..

Arkadaşlar bahsedilen fotoğraf için aşağıdaki linke tıklayın..

http://fotono1.com/foto.php?id=109954

Tarih: 27 Haziran 2009, 11:15 - İp: 88.***.**8.46