cocobryce
cocobryce (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafçılık Yetenek Sınavları

selam herkese.Güzel sanatlar fotoğrafçılık bölümünün yetenek sınavlarıyla ilgili bilgisi olan varsa lütfen yazsın.herkese soruyorum kimse bişiy bilmiyo!!bide bu yetenek sınavlarının tarihi ne zaman??

Tarih: 28 Kasım 2005, 16:04 - İp: yok
gavroche
gavroche (üye)
Bursa / Amatör

Selam arkadaşlar bugün geçen dönem sınavlarına dair bir bilgi edindim... Sizinle paylaşmam iyi olur diye düşündüm... Ancak okul tam olarak belli değil söyleyen kişide hatırlayamadı malesef... Ya 9 Eylül dedi, ya da Mimar Sinan... Neyse sınavda çizim aşamasında yapılmasını istenen bir şeyden bahsetti bana... Fotoğraf makinası çizin demişler... Tabi ben olsam normal bir insan gözü resmetmeye çalışırdım elimden geldiğince... Ya da daha abstract bir şeyler yapmaya çalışırdım... Zaten bence çizim yaptırmalarının amacıda bu... Güzel çizmek falan değil aradıkları... Yaratıcılığını ortaya koyabilmek orada kendini onlara fark ettirmeni sağlayacak bir fırsat sadece bu çizim sınavı kanımca... Tabii bunlar kendi fikirlerim hiçbir kaynağa sahip değiller onu belirteyim... Sonra sınavda mazallah... Araştırmaya devam... Sınava girecek herkese şimdiden başarılar...

Tarih: 3 Aralık 2005, 02:34 - İp: 85.***.**9.110
kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

slm arkadaşlar benimde niyetim var dokuz eylüle ama ciddi ciddi kasıyorlarmı genel kültür sınavın da ne sorulur tamam portfolyo fln ok de çizim ne dokuz eylül çizim istemiyormuş acaba çok giren oluyormu m-esela beden eğitimi bölümleri gibi flan baya katılan oluyormu ok torpil var torpili olmayan kişiler atıyorum 20 kişi alınacak sa 15 inin torpil olduğunu düşünürsek diğer torpili olmayan kişiler 5 kişi oluyor bu buda 100/1 girebilme ihtimalimi nedir

Tarih: 23 Nisan 2007, 13:55 - İp: 81.***.**3.202
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

süleyman ne yapacan foto bölümünü ,sen heykeltraslık oku
birde ankadara okadar üniv var hiçbirinde fotograf bölümünün olmaması ilginç.torpil lazım olursa sana ben torpil olurum adımı ver yeter

Tarih: 23 Nisan 2007, 14:23 - İp: 81.***.**1.62
guvengocmen
guvengocmen (üye)
Bursa / Amatör

Kocaeli Üniversitesinin sınavına girmiş kazanmış biri olarak size deneyimlerimden bahsedeyim

2 yıldır ilgi duyduğum ve Bursa'daki (Bufsad) fotoğraf derneğinde almış olduğum temel teknik eğitimlerim bu sınavda işime yaradı onun dışında sınava geldiğimde ne sorulacağı hakkında hiç bir fikrim yoktu internette tırım tırım aradığım fotoğraf bölümünün yetenek sınavlarıyla ilgili net bir bilgiye tam olarak rastlamadım.
öte yandan sınav günü geldi çattı sınava girecek başka kişilerle ayaküstü konuştuk falan
çalıştın mı? diye soru yönelttiler dedim sınav hakkında hiç bi fikrim yok neye çalışmam gerekiyodu? diye cevapladım alaycı tavırla he o zaman işin zor dediler neyse sınav başladı
Sorular gerçekten basit ve hafızaya dayalı görsel algı testinden ibaretti şimdi diyeceksiniz ulan bu görsel algı nasıl bi sınav şöyle ki size bi fotoğraf gösteriyorlar 8 saniye duruyor ve sonrasında sürpriz soru geliyor.
Örn. 4 daire farklı renklerde birleşik şekilde duruyor ve ortalarındaki renk beyazdı (burda hemen aklında tutacağın renk sayıları ve hangi rengin nerde olduğu) soru belirtğim gibi ortadi renk neydi? bu 1. banko basit soruydu ikinci olarak farklı bi fotoğraf nesnelere vuran gölge düşünülerek (gelebilecek sorular 1.si ışık nereden vuruyor? ya da gölge ne yönde? bu tarz en az 15 soru geliyor diğer 10 soruda bu fotoğrafı kim çekmiştir? ya da bu fotoğrafçı kimdir? ilk çekilen fotoğraf? orta format makine gösterilmişti bu ne tür bir makinedir diye daha sonra diyafram ölçüleri ve birde fotoğraf gösteriliyor bu ne tür etkiyle (pan,uzun pozlama vs.) çekilmiştir? enstantene değeri gibide sorular soruldu bu ilk sınavdı. ve %60 etki ediyor okula girilecek sınavda ben 76 almıştım ayrıca 2. aşamada çok etkili onun içinde sağlam bir portfolyo sunmanız gerekiyor size tavsiyem birbirinden farklı fotoğraflar yerine içinde bir konu barındıran teknik açıdan altın oranı güzel fotoğraflar götürürseniz şansınız artabilir ben öyle yaptım 91 puanda ordan almıştım gelelim 3. önemli noktada YGS puanıda malesef iyi etkiliyor sınavı o yüzden 250 puanı geçmeye bakın eğer geçemiyorsanızda diğer sınavlardan yüksek not almaya bakın onun dışında iyi bir fotoğraf takipcisi olun.

selamlar...

Tarih: 2 Ağustos 2014, 02:30 - İp: 85.***.**5.251