mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Fotoğraf - Resim

Fotoğraf ile resimin farkını bilmeyen yok. Ancak yanlış kullanım yaygın. Dikkat etmeme rağmen bazı zamanlar bende aynı hatayı yapıyorum. Bu hatayı aslında hepimiz yapıyoruz. Fotoğraf - Resim için yapmasak da başka alanlarda yapıyoruz büyük ihtimalle. Eğitim seviyesi yada verilen eğitimin seviyesi. Tam olarak hangisi suçlu bilmiyorum. Ben fotoğraf yerine resim dediğimde beni eleştiren bazı arkadaşlara bakıyorum, firma isimleri Türkçe bile değil.
Fotoğraf - Resim ayrımını dilimize yerleştirmeye çalışalım, ancak karşı tarafı zır cahil görmeden.
Ayrıca, sadece bu da yeterli değil.
White balance, saturation, photoshoplu fotoğraf, EV değerleri, Focus, Zoom gibi. Teknik terimlerin karşılıklarının tam oturmadığının farkındayım, beni resim fotoğraf konusunda eleştirip köşeye sıkıştırmış edasına giren kişilerin karıştırdığı şeylerinde farkındayım.
Bundan yıllar önce bilgisayara computer deniyordu. Yerleşene kadar çok zorlandı eski bilgisayarcılar.
Dilimizi koruyalım, saygılı tutumumuzu da...
Saygılar...

Tarih: 7 Mart 2006, 21:25 - İp: yok
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşım bu konulara pek kafa yormassak iyi olur bence.
hem fotoğrafa ister resim desinler ister başka birşey.
yani bu insana birşey kaybettirmez.
gönümüz türkçesinde neyin ismi tam gerçek ismiyle telafuz ediliyorki.
gönlük kullandığımız dilin yüzde yetmişi zaten yabancı kelimeler değilmi.
hem niye isimler yabancı diye dert yanıyorsun, hemde kullandığın nik yabancı.
bu bir çelişki değilmi.

Tarih: 7 Mart 2006, 22:54 - İp: 85.***.**1.247
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

No!

Çelişki değil.
Ben ingilizce düşmanı değilim ki. Kullandığım takma isim bulgarcada olabilirdi, yunanca da.
Önemli olan Türkçesi olan bir kelimeyi başka dilde kullanmamaya çalışmak.
En azından çalışalım, ne zararı var?

Tarih: 8 Mart 2006, 17:12 - İp: 194.***.**0.97
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

photos graphos a resim denir mi heç?

Tarih: 8 Mart 2006, 18:03 - İp: 85.***.**9.107
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Bende şahidim; renk gamutu diye söyledikleri şeyi ben, renk derinliği dediğim zaman kimileri hakir görür gibi oluyor... Ama Bilen, edepli, akıllı kimselerle konuştukça... insan daha iyiye gittiğini görüyor....

Tarih: 8 Mart 2006, 18:56 - İp: 85.***.**6.213
temas
temas (üye)
İstanbul / Amatör

kesinlikle fotoğraf-resim ayrımı yapılmalıdır.resim çekilmez resim yapılır,çizilir.fotoğraf yapılmaz,fotoğraf çekilir.resimi ressam v.b. yapar,fotoğrafı da fotğrafçı çeker,bu açık ve nettir,fotoğrafa resim denmez.türkçede her kelimenin karşılığı yoktur.kaldı ki otobüsü,alttan ittirmeli oturgaçlı götürgeç diye türkçeleştiren bir dil kurumumuz varken bırak öyle kalsın derim.fotoğrafa resim deyip anlam kargaşası yaratmanın da manası yoktur.

Tarih: 8 Mart 2006, 23:01 - İp: 85.***.**5.47
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

yaa arkadaşlar millet uzayı fethetti, siz halen ; fotoğrafa niye resim deniliyor diye dert yanıyorsunuz.
bırakın bu tür saçma polemikleri.

Tarih: 8 Mart 2006, 23:26 - İp: 88.***.**4.192
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Mastertr,
resim çekelim deyince anadili türkçe olan hiçkimse resmi iki ucundan tutup uzatmaya çalışalım diye anlamaz.
Bazı terimler yerlerine oturmuştur.
Kimse resimci demez, fotografçı der, resimciye gidip fotograf çektirelim garip birşeydir, ama fotografçıya gidip resim çektirelim demek hiçte acayip sayılmaz.
Bence yerine oturmuş terimlerle fazla ğraşmanın çok bir getirisi yok, kaldıki resim de türkçe değil.
Öte yandan türkçemizi zenginleştirme anlayışınızı takdirle karşılıyorum.
Saygılar

Tarih: 9 Mart 2006, 00:24 - İp: 85.***.**1.156
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

İlahi mffoto
Fotoğraf çekelim deyince de fotoğrafı tutup kenarlarından çekmiyoruz ki
Benim anlatmak istediğim bu değil. Ayırımı yapın yada yapmayın, ama ayrım olduğunu bilerek konuşun. Resim makinesi aldıysanız birşey diyemem ama elinizde tuttuğunuz makinenin adı fotoğraf makinesi.
TDKnın yanlış uygulamalarının ben de farkındayım. Otobüse çok oturgaçlı götürgeç diyelim diye bir iddiam yok. Ya fotoğraf lafını hiç kullanmayalım, yada kullanıyorsak da yerinde kullanalım.
Ben ressam değilim, resim çekmem. Ama ağız alışkanlığı ben de yanlış yapabilirim.
Sevgiler...
(gereksiz bir konuşma olduğunu düşünen kardeş, gereksiz konulara yazmasın bence...)

Tarih: 9 Mart 2006, 08:54 - İp: 194.***.**0.97
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben fotoğrafcıyım ama bana resim'ci diyen çok kişiyle karşılaştım fotoğrafa resim denmesinin sebebi fotoğraf kelimesinin telafuz zorluğundan. ama ne 'resim' ne de fotoğraf türkçe değildir resim arapça resm den fotoğraf fransızcadan gelir.

Tarih: 9 Mart 2006, 10:14 - İp: 85.***.**8.253
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

olay öz türkçe olayı değil. sanırım kendimi ifade edemedim. türkçeye yerleşmiş ikiside. ama ressam ve fotoğrafçı gibi bir ayrım yapılmış. neyse, önemli değil. çok uzatmaya niyetim yok. herkese sevgiler...

Tarih: 9 Mart 2006, 10:54 - İp: 194.***.**0.97