ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Fotoğraf Kültürü

Fotoğraf yasağı ile ilgili başlığı okuyunca aklıma geldi.
Yaklaşık 10 gün önce açıkhavada, tripod üzerinde çekim yapıyordum. Daha doğrusu makineyi yeni yerleştirmiş birkaç kare birşeyler çekmeye hazırlanıyordum. Kİ yanıma ellerini belinde bağlamış orta yaşlı bir bey yaklaştı. Sonraki kısa ama öz diyalog şöyle:
-Kolay gelsin.
-Sağolun.
-Yol mu geçecek buradan?
-???
-Nereden geçireceksiniz ki yolu burda? Parka yazık olur.
-Bu fotoğraf makinesi beyefendi!
-Haa! Kolay gelsin o zaman.

Sanırım arkadaşın tripod üzerindeki makineyi neye benzettiğini anlamışsınızdır.

Aslında bu adamın hiçbir günahı yok. O en yakın gördüğü aletle ilişkilendirdi gördüğü makineyi. Sorun şu aslında. Objektifi tarihi bir binaya yahut birlikte olduğunuz arkadaş grubunuza değil de herhangi başka bir obje-insan'a çevirdiğinizde hep sıkıntı yaşıyorsunuz. (Resmi çekilen insanlardan söz etmiyorum)İnsanlar tuhaf birşey yapıyormuşsunuz gibi bakıyorlar size. Tuhaf geliyor bu onlara. Bazen de karışıyorlar.
Çünkü bizde fotoğraf sadece düğünlerde, nişanlarda, doğumgünlerinde falan çekilir. Fotoğrafçıda stüdyo dışında sadece böyle durumlarda fotoğraf çeker. Aksi hep garip gelir bizim insanımıza. Ne kadar kabahatliler, ya da kabahatliler mi bilmiyorum. Sadece bunun bana fotoğraf çekerken biraz rahatsızlık verdiğini biliyorum.
Sadece paylaşmak istedim. Herkese iyi çalışmalar.

Tarih: 15 Aralık 2005, 17:05 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 19 Aralık 2005, 18:35 - İp: 85.***.**8.27
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

afrikali sagolun..
..
bu arada, ben fotograf cantami tasiyabiliyorum ama tasiyamiyorum.. kimse garip bakmiyor diyecegim ama bakiyorlar.. cunku cantayi bir turlu rahatlikla tasiyamiyorum.. benim omuzlarim biraz dusuktur, dolayisiyla cantayi taktigimda, her seferinde omuzumdan kayiyor.. ben de caprazlamasina asiyorum bu sefer tabii.. ama iste ceketin uzerine asinca da ter basiyor beni.. bir turlu rahat edemiyorum.. neyse.. iste bu da oyle bir hikayeydi.. sanirim yeni bir canta almam gerekiyor.. sirt cantasi..
..........
daha da komigi bir de tripod cantasini asinca oluyor..
iste o yuzden duduk gibi canta almamak lazim.. oyle bir canta olmali ki, herbir malzemeyi icine alabilsin..
ama iste sirt cantasi da her zaman uygun kacmiyor.. ceket giyip de sirt cantasi takmak olmaz degil mi?.. bir garip gorunur..
.......................

bu arada ben fotograf cekerken utanmiyorum.. dslr'in bir faydasi da bu zaten.. insanlar profesyonel zannediyorlar.. yani ekmek parasi icin..

Tarih: 19 Aralık 2005, 19:28 - İp: 62.***.**2.10
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dada... kısca böyle desem analmı değişir mi acaba diye düşünüyorum. Yaşadığın ülke gereği şanslısın. kimse yadırgamaz. Burada deve yavruları çekiyordum. (mahari) deniliyor 6 aylık falan olanına.Tesadüfen devriye gezen polisler geldi makinelerimi aldı. Allahın çölü Askeri alan yok. Araya hatırlı insanlar koyduk da makineleri kurtardık. Son günlere kadar gizli saklı çekiyorduk. Burada da böyle sıkıntı var. Haa, ceket giymeyeceksin, bu kadar yükü taşıyan her halde üşümez de... değil mi? Benide mi alıştırdınız ne?...

Tarih: 19 Aralık 2005, 20:01 - İp: 195.***.**2.86
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ne hakla alabilirler afrikali.. ne bicim bir ulkeymis orasi oyle.. iyi valla deve de cekemeyeceksiniz..
..neymis dertleri afrikali? niye fotograf makinelerinize el koyuyorlar?
insallah kendilerinde olmadigi icin degildir..

Tarih: 19 Aralık 2005, 22:13 - İp: 62.***.**2.10
nihat
nihat (üye)
İstanbul / Amatör

Develerin özlük haklarını korumak için el koymuşlardır makinelere...
Ne demekse...

#nihat' tarafyndan 19.12.2005 22:27:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Aralık 2005, 22:28 - İp: 85.***.**1.179
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

develerin de bir cani vardir..

Tarih: 19 Aralık 2005, 22:34 - İp: 62.***.**2.10
nihat
nihat (üye)
İstanbul / Amatör

İki de horgüçleri

Tarih: 19 Aralık 2005, 22:35 - İp: 85.***.**1.179
gsoeclipse
gsoeclipse (üye)
İzmir / Meraklı

güneydoğuda fotoğraf çekerken küçük çocuklar önce "hello" diyordu, Türkçe konuşunca da hangi gazeteden geliyorsun abi diye soruyorlardı,gazeteci değilim dedikten sonra da hemen "e abi neden fotoğraf çekiyorsun ozaman" diyorlardı,

vizyon meselesi, gazeteciler ve turistler dışındakilerin fotoğraf çekmesi çok garip geliyor onlara,

john hedgecoe nun kitabında bu dar vizyonu genişletebilmek için fotoğraf çektikten sonra lcd ekrandan çocuklara kendilerini gösteremek, makineyle biraz vakit geçirmelerini sağlamak gerekiyor yazıyor. nitekim çok hoşlarına gidiyor çocukların, denemenizi tavsiye ederim...

Tarih: 24 Aralık 2005, 01:26 - İp: 85.***.**8.223
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bir de hoslanmayip, makineyi yere firlatirlarsa o zaman bizlerin vizyonu sasar valla..

Tarih: 24 Aralık 2005, 19:17 - İp: 62.***.**2.10
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Fotoğraf çekerken ıslanmamış olan, fotoğrafçı sayılmaz..

Tarih: 3 Mart 2008, 18:46 - İp: 88.***.**5.100