keymer
keymer (üye)
Diyarbakır / Meraklı

Fotocuı Arkadaşlardan Yardım Bekliy

slm arkdaşlar. ben fotoğrafçılık yapmayı düşünüyorum.bana bi makina bi de aydınlatma için donanım gerek acaba ne önerirsiniz. görüşlerinizi bekliyorum

Tarih: 8 Ocak 2008, 20:26 - İp: 88.***.**8.86
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

mete teşekkürü hakedecek ne yaptım bilmiyorum ama önemli değil yada bilenen tabirle bişey değil diyeyim.

bir mesleği yada hobiyi öğrenmenin en iyi ve güzel yolu çıkarlık yapmaktır. modern tabirlede staj yapmak diyelim. Ama bu herkese önerilebilecek bi şey olmadığını gördüm. bir arkadaşım vasıtasıyla istanbuldan bir bayanın benim mesleğime merak salmış, bilgiler ve tavsiyeler programlar yöntemler soruldu.
Lafı hiç uzatmadan birkaç ajans ve yetkili ismi verdim. Yanına gidiniz ismimi söyleyiniz ve çıkarlık yapmak istediğinizi iletiniz dedim. Olmazmış çıkarklık yada staj yapamazmış ilk algılamam zenginlik ve kibirden dolayı böyle bir tepki verdiği yönündeydi. sonradan öğrendimki bazı ortapedik rahatsızlık sözkonusuymuş. Biraz mahçup oldum tabi. Hemen bilgim kapsamında bir donanım ve yazılım listesi hazırlayıp yolladım. Kitapçılardan ismini ve yazarını bilmediğim kitaplar önerdim. Temel çalışma prensiplerini dilim döndüğünce yazıp gönderdim.
Bu olay 2-3 sene önce oldu. o kişi o zamanlar zarar ederek birkaç iş yaptı. aldığı donanımı ilk 1 sene içinde iki kere değiştirmek zorunda kaldı. Ama şimdi ehvenişer bir grafiker olarak meslek kazanmış ve ekonomiye katkı yapıyor durumda.
Bir işi öğrenmenin bir sürü yolu var ama olmazsa olmazlarıda var.
heves, azim, sabır, saygı ve mütevazilik.

Tarih: 12 Ocak 2008, 15:04 - İp: 88.***.**1.44
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

acaba ben sınavlara deli gibi çalışıp, öss'yi geçip ve üstüne 3 aşamalı sınavı geç,p güzel sanatlara gireceğime böyle çıraklık mı yapsam.. ne dersiniz?

Tarih: 12 Ocak 2008, 15:09 - İp: 85.***.**6.70
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

gurhan kimse sana "iş hayatına atılınca okulda öğrendiğin herşeyi unutman gerekir" diye bişey söylemedi mi
biraz abartılmış ama gerekeni ifade eden bir cümledir.
hem okul cehaleti alır eşşeklik baki kalır (aman diyim üstüne alınma)

yada boşver bunlar lakırdı
şu soruya cevap düşün, ehliyet ile arabayı kullanmayı bilmek aynı şeymidir...
bi kere daha takla attırayım soruya
ehliyeti olmayan bir rally pilotu olamaz mı,
bi takla daha attırayım mı ?
ehliyeti olan herkes araba kullanmayı bilir mi ?

yeter da bu kadar takla.. başım döndü

Tarih: 12 Ocak 2008, 15:13 - İp: 88.***.**1.44
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

Tarih: 12 Ocak 2008, 15:15 - İp: 85.***.**6.70
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

araba kullanmayı bilmeyene ehliyet vermezler ve ehliyetsiz araba sürmek yasaktır; en azından trafik kuraallarına göre öyle

Tarih: 12 Ocak 2008, 15:17 - İp: 85.***.**6.70
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

araba kullanmayı bilmeyen ehliyet alıyor bu bir..

ehliyetsiz araba sürülmez diye bi kural yok

ehliyeti olmayanın trafikte araba kullanması yasaktır ve yakalanırSA ceza öder..

cezayı ödeyen pekala ehliyetsiz araba kullanır.

18 yaşından önce çok ödedim ordan biliyorum

Tarih: 12 Ocak 2008, 15:38 - İp: 88.***.**1.44
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

parasıyla değil mi kardeş

saygı duyuyorum üstadım

Tarih: 12 Ocak 2008, 15:40 - İp: 85.***.**6.70