umut1993
umut1993 (Objektif)
Bursa / Amatör

Focus Nedir?

Focus nedir?Forumda aratttım orda bkt focus nedir diye bi konu vardı ona verilen cevap da beni tatmin etmedi.Biraz açıklamalı (anlaşılır bir biçimde)focus nedir?Ne için kullanılır? Dijital fotoğraf makinesinin focusunda problem olursa yine fotoğraf çekebilir mi?Focus çok önemli midir?
Anlatır mısınız? saygılarımla...

Tarih: 24 Nisan 2008, 22:46 - İp: 81.***.**8.129
yoksul
yoksul (Objektif)
Adana / Amatör

eğer bahsettiğin focus odaklama olayı ise adı üzerinde...
kadrajındaki belli noktaya odaklanma olayıdır ki konuna göre sen seçersin,
örneğin ön plandaki yaşlı amca flu olurda arkada çalışan gelinler net çıkar zira sen arkadaki konuyu odaklamışsındır...

bu olay dslr makinelerde böyle işler, kompaklar hakkında bilgim yok,

Tarih: 25 Nisan 2008, 08:50 - İp: 193.***.**1.97
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

focus = netleme

makinenizde genelde 2 tip focus olur auto focus (af), manuel focus (mf). bu focus denilen şey makienlere göre değir. hani vizörden baktığınızda o kırmızı noktalar varya. işte o noktalar focus noktasıdır, ve noktaları ntleştirmek istediğniz yerle denk getirirsiniz.

focus denen şey arızalanırsa fotoğraf çekersiniz ama arıza nenediyle bulanık çıkar. size buna göre fotoğraf çekilebilir mi?

aslında makinelerde focus pek önemli gözükmesede makinenin olmazsa olmazlarındandır..

Tarih: 25 Nisan 2008, 09:52 - İp: 88.***.**9.18
umut1993
umut1993 (Objektif)
Bursa / Amatör

teşekkürler benim bu soruyu sorma nedenim hem focusun ne olduğunu bilmemem hem de bir kompak makine almak istiyorum(olympus sp 550)biri focusunda problem olabileceği duymuş bir yerden.

Tarih: 25 Nisan 2008, 17:31 - İp: 88.***.**3.222
  • 1