mydemir09
mydemir09 (üye)
Aydın / Meraklı

Exif Bilgileri Silinmeden Çerçeve

Arkadaşlar çektiğim fotolar PS'de çerçeve ekliyorum.Ama exif bilgileri gidiyor.Bunun nasıl önüne geçebilirim..

Tarih: 4 Ekim 2007, 21:24 - İp: 88.***.**2.127
mydemir09
mydemir09 (üye)
Aydın / Meraklı

Agam,

Ben kes kopyala yapıp yeni bir dosyada çalışmaya başlıyordum.

Tamam diyelim ki soldan cropla çalıştık.Ama bu sefer yeni bir dosyaya taşımadan çerçeve nasıl ekliyeceğim?

Ben çerçeveyi kopyaladağım alanı yeni bir dosyaya taşırken yeni dosyayı oluşturacağım alanı seçtiğim alandan biraz daha büyük seçip orayı farklı bir renk yaparak oluşturuyorum.

Tarih: 5 Ekim 2007, 18:03 - İp: 88.***.**2.79
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Evet, exif kaybolma nedeni belli oldu

Şimdi fotoğrafı gerektiği kadar crop yaptın diyelim, crop gerekmediğinde zaten kesip kopyalamana taşımana da gerek kalmaz, o zaman aynı dosyada çalışacağından, exif de kaybolmaz, ama crop yapsan da yapmasan da çerçeve için fotoşopta şu adımları takip et, fotoğrafı küçülttüğünü de varsayıyorum, her şey bitti ve çerçeve kaldı durumunda olman lazım ...

Sonrasında, bende CS3 var ona göre anlatıyorum ama CS2 de de aynı idi ;

Image menüsünde, canvas size'a giriyoruz, relative işaretli olsun, ölçüm parametresini de cm olarak ayarlayalım ve fotoğrafa 1 cm lik çerçeve yapacağız diyelim, width ve height 1 olarak yazıyoruz, relative işaretli, canvas extension colordan da çerçeve rengini seçiyoruz, OK e bastığında 1 cm ilave çerçevenin seçtiğin renkte ilave edildiğini göreceksin.

Bir ince nokta daha var, bir önceki adımda image size ile küçültülen, örneğin 750*550 büyüklükte küçülttüğün fotoğrafta, resolution da 72 dpi olmalı, o zaman 1 cm tam oturacaktır, olmadı 2 cm yap, ya da daha az, 72 dpi değil de 240 ya da 300 dpi olursa resolution, bu defa çerçeve boyutunu pixel cinsinden verip 20 piksel vb deneyerek uygun boyutu bulabilirsin.

Sanırım anlatabildim.

Kolay gelsin.

Tarih: 5 Ekim 2007, 20:14 - İp: 85.***.**9.148
mydemir09
mydemir09 (üye)
Aydın / Meraklı

Saol Agam,

Sorun ortadan kalktı...

İyi akşamlar...

Tarih: 5 Ekim 2007, 20:19 - İp: 88.***.**2.79