mkarayama
mkarayama (üye)
İstanbul / Amatör

Durun Diyorum !

Herkeze merhaba;

Evvela konu içeriğinde yazdıgım şeylerin kendi menfaatlerim için olmadığını özellikle vurguluyorum. Bir süredir biriktirdiğim bir tepki. Kii daha öncelerde de gündem yaratmış olan bir mevzu.

Sevgili fotoğraf dostları;

Galeriyi açıyoruz bir fotoğrafa yorum yapacaz(olumsuz eleştri). Bir bakmışızki, işi bilenden bilmeyene ne kadar insan var ise hepsi gelmiş o fotografın altına. Tamam yorum olur. Fazla yorum yapıyosunuz diye sitem etmek ne haddimize.
Ama teknik açıdan kusuru bol bir fotografa ağız birliği yapmışçasına "güzel olmuş", "tebrikler", "ellerine sağlık" demekte yanlış.

Yapılan bu şeyin tanımı şu. "bugün sana, yarın bana."
Ee şimdi adam geliyor, sizin bütün fotograflarınıza yorum yapıyor bir yere kadar heralde. Dayanamayıp her iki tarafta yorum yapıyor birbirine sonra.

İlk başlarda güzel gelir bu olumlu yorumlar. Ama sonra bir bakmıssın basladıgın yerdesin hala. İşte o zaman iş işten geçmiş, olan geçip giden zaman olmuş olur. (Öğrenme aşamasındakiler için)

Bu şekilde yaparak insanların birşeyler öğrenmesini engellemekle birlikte. "insanların gözündeki, fotoğrafçı değerinizde düşüyor."

Kusurları görüp inatla yazmayan,
Gelmiş bana yazmış, bende yazayım düşüncesi ile hareket eden;

Herkezi şiddetle kınıyorum..

Tarih: 29 Aralık 2012, 16:27 - İp: 94.***.**8.56
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

tipik bir ye kürküm ye sorunu...
birçok fotoğraf sitesinde şahit olduğum kısmen de olsa şu anki portalımızda var olan bir durum.

Tarih: 29 Aralık 2012, 17:47 - İp: 88.***.**2.69
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

http://forum.netfotograf.com/oneri/yorum-yazanlara-52828-4.html

bu konu herşeyi anlatıyor, değişen birşey olmadı...

not:konuda bahsi geçen fotoğraflara bakmayı ihmal etmeyin, bakın millet nelere yorum yazıyor...

#baberti' tarafından 29.12.2012 18:38:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Aralık 2012, 18:29 - İp: 94.***.**8.56
mkarayama
mkarayama (üye)
İstanbul / Amatör

@baberti

linkini vermiş oldugunuz konu 1 kişi üzerine dönüyor.
Keşke 248400 üye sıkıntısız sadece o kişi sıkıntılı olsa.

Ama akıl almayacak kişilerde bile var bu durum.

Üye sayısı fazla ama aktif olan çok kişi yok. Aktif olanlarıda tanıyoruz az çok.
Benim gözümde, 5-10 kişi hakkaniyetli davranıyor gerisi boş.

Yav arkadaş galeri.netfotograf.com'a mecburen gelecen. İllaki dandik fotograf görürsün. Yeni başlamıştır veya gelişmemeyi kendine huy edinmiştir.. Ölecek misin bir yorum yazsan.

Amatöre nazik yaz, ama üye oldugundan beri 5 para etmeyen fotograflar ekleyen adamıda tebrik etme.

Ya üye benim fotografıma iyi şeyler yazmış. Benim bundan ne kazancım olur ki ?

Tarih: 29 Aralık 2012, 19:40 - İp: 94.***.**8.56
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

mkarayama, tepkisinda hakli - zamaninda cogumuzun degindigi bir konudur bu.

Tek bir sey ilave etmek istiyorum. O her fotografa begeni belirten kisiler aslinda ard niyetli degil; kafalarinda da ince hesaplar oldugunu sanmiyorum. Binlerce fotografa iyi/kotu bakmaksizin tebrik yazmalari, fotograf yorumlamayi farkli degerlendirmeleri.

Ciddi ama kucuk bir kesim gercek teknik analiz yaparken, kalan %80-90, yorum yapmayi bir nevi " destek " olarak dusunuyor - fotografin durumuna bakmadan, katilimi icin tesekkur/tebrik ediyor. Onlar icin fotografin eklenmis olmasi bile yeterli. Yorum kurallarinda da "sadece teknik analiz" yapin gibi bir madde de olmadigi icin kimseyi suclamak dogru degil.

Bu arada bu sekilde baslayip, zaman gectikce dogru elestirilere gecen fotografcilar da yok degil.

Insanlara boyle yorum yapma demek de, bu durumu degistirmek de zor ... O sebeple kendine yapilan yorumlardan faydalanmaya calisan fotografcilarin, kimin yorumunu ciddiye alip kimin almayacaklarina kendileri karar vermeleri lazim.

Bir de, 20-30 begeninin arasinda 1 tane bile elestiri varsa, o elestirinin buyuk ihtimalle dogru olabilecegi bilinmeli - 30 kisi begendigine gore fotografim iyidir saplantisinda kalinmamali.

Tarih: 29 Aralık 2012, 21:10 - İp: 96.***.**5.17
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşım çok doğru söylemişsin ağzına sağlık,aynı şekilde sayın paperman da çok doğru bir şekilde özetlemiş

Tarih: 29 Aralık 2012, 21:22 - İp: 176.***.**2.51
mkarayama
mkarayama (üye)
İstanbul / Amatör

@sfkbay
Teşekkür ederim.

@peperman
Sevgili hocam, geçmiş yılların forum konularına bakıyorum da sitenin teknik gidişatı hakkında birçok fikir beyan etmişsiniz.
Dediğiniz gibi "Insanlara boyle yorum yapma demek de, bu durumu degistirmek de zor"

Yorum sayfasında seçenekte eklesen zor, yönetim yolu ile mesaj da yollasan zor.

Bakıyorumda, diğer sitelere eklediğim fotoğraflara bazen hiç yorum gelmiyor. Bu daha iyisi aslında.
"Ha sıfır yorum, ha standart kelimelerin yer aldıgı bir sürü yorum."

Tarih: 30 Aralık 2012, 01:07 - İp: 94.***.**8.56
kemal_b_w
kemal_b_w (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf yükleme ve yorum yapma sistemi değişse bu sorunlar kalmaz bence.

Siteye yüklenen fotoğraf yüklendikten belli bir süre, mesela 48 saat kadar fotoğrafçı ismi ve ekipman gizli kalsa, o süre içinde yorumlar ve verilen puan fotoğrafçının adına veya kullandığı makineye göre değil de fotoğrafa yapılmış olur.

Ayrıca üst bant fotoğraflarını da sürekli aynı şahıslar değil, fotoğrafta kendisini kanıtlamış farklı insanların seçmesi daha mantıklı. Sonuçta herkesin fotoğraf zevki farklı. Böylece üstbantta sürekli aynı tarz fotoğraf görmemiş oluruz.

Ayrıca her fotoğraf yüklemede o gün yüklenen en az 3 fotoğrafa puan verme zorunluluğu getirilse ve verilen en az puan ve en çok puanda neden bu puanı verdiğine dair yorum yapma zorunluluğu olsa çok daha yapıcı olur. Türkiye'de bu şekilde işleyen siteler var. Reklam olmasın diye ismini yazmıyorum ama netfotoğrafın sisteminden ( dost-ahbap-makine fanatikliği-sen bana yorum yazdın ben de sana yazayım-benim makinemin çektiği fotoğraflar daha çok övülsün v.s. sistemi) çok daha mantıklı ve insanlara çok daha fazla şey katar.

Tarih: 30 Aralık 2012, 18:32 - İp: 94.***.**5.196
mkarayama
mkarayama (üye)
İstanbul / Amatör

Değinmek istediğim;

"her fotoğraf yüklemede o gün yüklenen en az 3 fotoğrafa puan verme zorunluluğu getirilse ve verilen en az puan ve en çok puanda neden bu puanı verdiğine dair yorum yapma zorunluluğu olsa " düşüncesi.

Bu sistemi uygulayan site'de şöyle bir zorunluk var. Sitenin gösterdiği fotograflara puan vermeden, puana bağlı olarak yorum yapmadan fotoğrafımız yüklenmiyor. Haliyle mecburen değerlendirmeye alıyoruz. Bu da kanaatimce gerçek görüşleri yansıtmaz düşüncesindeyim.

Fotoğrafı izleyip, yazılı bir şekilde değerlendirme yapanlarda bitiyor iş aslında. Daa...

Tarih: 30 Aralık 2012, 23:37 - İp: 94.***.**0.197
kemal_b_w
kemal_b_w (üye)
İstanbul / Amatör

@mkarayama
"Bu da kanaatimce gerçek görüşleri yansıtmaz düşüncesindeyim"

Şu ankinden çook daha gerçek olacağı kesin Yorum yapma tüm puanlarda şart olmasına gerek yok. Sadece en yüksek ve en düşük puanlarda 'neden' en yüksek veya en düşük puan verdiğini açıklaması açısından yorum şartı bence çok mantıklı. Birisi fotoğrafa çok kötü veya çok iyi diyorsa bunu gerektirecek bir sebebi olmalı . Onu da açıklaması gayet yapıcı olur.

Tarih: 31 Aralık 2012, 04:16 - İp: 94.***.**5.196
mkarayama
mkarayama (üye)
İstanbul / Amatör

@kemal_b_w

"Şu ankinden çook daha gerçek olacağı kesin"

Bu mutlak birşey zaten.

Tabii zamanında çok yazmışlar, çizmişler; sitenin teknik ihtiyaçları doğrultusunda. Fakat belli başlı şeyler haricinde ciddi bir ilerleme söz konusu değil.

Bazı şeyler(fotoğraf ile ilgili olarak), yapan içinde yapandan birşeyler öğrenmeye çalışan içinde önemlidir.

Umuyorum ki, birşeyler olur.

Tarih: 1 Ocak 2013, 05:55 - İp: 94.***.**1.34