orbb
orbb (üye)
Ankara / Amatör

Çok Üzüldüm Size Koştum...

Arkadaşlar bugün küçük bir arkadaş grubumla oturuyordum. Konu biraz döndü makinamıda yeni aldığımdan fotoğrafcılık hakkında konuşurken onlara hevesimi anlattım çok yeni olduğumu çok şey öğrenmem gerektiğini makinamı almadan aylar öncesinden çalışmaya okumaya yorumlamaya başladığımı vs. anlattım. İki tanesi saçma bir şekilde karşı çıktılar. Altı üstü düğmeye basıyorsun bunda çalışacak ne var kafayımı yedin,, bu işin tekniğimi olurmuş resim çizsen neysede,, bir bebeiğin eline makinanı ver aynı resmi çeksin,, gibi konuşmaya başladılar şaka yapıyorlar sandım ama birbirlerinden destek alıp iyice üzerime yürüdüler bazı terimlerden bahsettim(İSO, Lens, Enstantane gibi) bırak olum öyle konuşup zorlaştırma şimdi 2 milyarlık makine aldım diye üzerine düşülecek bir şeymi sandın fotoğrafçılığı falan dediler..iki tanesi üzeirme geldi 1 isi çekimser kaldı 1 iside sürekli güldü bunların böyle konuşmasına.
Daha fazla tartışamadım ondan sonra o gün hiç konuşmadım bile çok üzüldüm gözlerim doldu. bunları diyelern hepside odtü de bilkentte okuyan aklı başında bilinçli zeki insanlar. yani cahilliklerinede veremedim veya vermelimiyim. ama çok üzüldüm hemen buraya yazma ihtiyacı duydum
İlk mesajım birine yardım olsun çok istedim ama bunu yazmak zorunda kaldım.
Sadece paylaşmak istedim. belki iki kelime moral de iyi gelir ...
herkesi ışığı bol olsun (:

Tarih: 25 Mart 2007, 20:54 - İp: 85.***.**5.83
orbb
orbb (üye)
Ankara / Amatör

Çok teşekkürler lazut hocam.. fotoğrafçılığa ilk merakım başladığında almam gereken dersi verdiniz sanırım.
dediğiniz her şey beynime resmen kazındı.
Farklı olduğumu bileyim yeterli hakikatende..Bildiğim ve üstüne düşülüp önem verilecek bir iş olduğu bir süre sonra gözümden okunur heralde..

Tarih: 26 Mart 2007, 02:16 - İp: 85.***.**5.83
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

sevgili orbb arkadaşım bazıları böyledir öküzden gelir öküze gider sen takma kafana çünkü öyle bir ince çizgidirki amatörlük uzun zaman boyunca uğraşıp tasarlayıp ortaya çıkardığın bir fotoğrafa çok gaddarca yorumlar gelebilir hatta bazen bu yorumlar yüzeyselleşir.. ama emin ol bunların hepsi sana çok şey katar.. "beni yıkamayan herşey beni güçlendirir" mantığıyla düşün derim ben sana

Tarih: 26 Mart 2007, 08:27 - İp: 212.***.**0.129
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

orbb,
Hobi, kendimiz için bir uğraşıdır; başkalarına karşı savunmamız gerekmediği gibi başkalarınınkini de küçümseme hakkımız yoktur. Bence olgunluk yolunda önemli bir farklılıktır, sadece mesleğini yapmak sıradan insanın işidir.
Sen farklısın, tadını çıkar, çektiklerini(fotoğraf ve sıkıntılarını) burada paylaş, zevkle izleriz, yardımcı olmaya çalışırız.
Hoş geldin.

#merson' tarafından 26.03.2007 08:38:56 tarihinde düzenlendi.

#merson' tarafından 26.03.2007 08:43:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2007, 08:37 - İp: 88.***.**0.49
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

bende aldıgımda makineyibuna benzer çok şeyler yasadım salla gitsin yok o kadar para verilirmi yok manyaqmısın falanda filanda.hatta annemaldım makineyi kadın sabretmiş sabretmiş 2 gün sonra odama yanıma geldi karşıma oturdu,bende diyorum alla alla nediyecek.
annem:
iyi güle güle kullanda kaça para verdin buna
ben:
ee şeyy ıvır zıvır 2700 filan
annem:
2700 mü şimdi eşşo.... ben seni evermeye kalksam geline bunumu takacam
ben:
yok olmaz geline niye takayım benim o ,ama dügün fotolarını beleşe getiririz deyip kaçtım hemen çünkü annem terliklerini fırlatmaya başladı

daha sonradan anladıki ben gercekden istedigim birşeyi yapıyorum vede zevk alıyorum o da bunu anlayışla karşıladı(3500 ytl ye kendine mobilya aldırttı,çok anlayışlıdır
)
vede hersey yoluna girdi,zamanla konusan herkes artık saygı duymaya hatta imrenmeye vede merak etmeye başladı.

pes etmek yok bizler farklıyız

Tarih: 26 Mart 2007, 10:35 - İp: 81.***.**1.62
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

(unıversitede gercek arkadas bulamazsın bunu soyleyeyim once)
makinadan cıkan herseyi fotograf sanan ınsanlar heryerde var odtusu bilkenti yok bunun..
bu bir hobi sonucta ve seni ilgilendiriyor..yapman gereken bu işi iyi bir sekilde yapmak ve gevezelik edenlerin agzını cektigin fotograflarla doldurmak..tabiki bunu onların tabırıyle bebegin cekecegi fotograflarla yapamazsın oyuzden calısmalısın...

buarada okyanusa katılıyorum,yapman gereken sadece makinayı full manuele alıp,lcdsini kapatıp (eger kompaktsa),kapalı sekilde bunları soyleyenlerin eline vermekti..o hayatın sırrını arıyormus gibi makinayı kullanmaya calısırken sende, o kenarda bunların konusmalarına gulen zırtapozun anında yon degiştirip bunlara gulmesiı izler,bunların haline acır,gununu eglenerek gecirirdin...
makine kompakt degilde dslr ise zaten arkadas dediklerin sıyırır,makinayı bile acamadan kacardı

bosver bunları,sen keyfine bak,he de,haklısınız de,dayanamazsanda soyleyecek iki uc lafın olsun

makinanla iyi eglenceler

Tarih: 26 Mart 2007, 13:20 - İp: 88.***.**5.206
rasitd
rasitd (üye)
İzmir / Amatör

nemrut, çok güldüm valla yazdıklarına. çünkü ben de hemen hemen aynı şeyleri yaşadım. küfür ve terlik olayında bile ama sadece fotoğraf makinasında değil.
insan sevdiği şeyleri yapmalı.başkalarına aldırmamalı. zevkler ve renkler tartışılmazmış.

Tarih: 26 Mart 2007, 15:22 - İp: 88.***.**7.54
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Bütün yorumları okudum herkes aşağı yukarı aynı yollardan geçtiği için benzer olaylar yaşamış...

Sadece pazarbeyimiz bu olayı yaşamamıştır,çünkü O hala SLR makina alamamıştır.Belkide almak istemiyorda olabilir.Tarz meselesi.Sonuçta çantasıyla birlikte 500gr. makinayla dağ bayır gezmek var birde objektiflerle dolu 6-7 kiloluk çantayla gezmek var ...

Genelde makina alanlara çevreden ilk soru şu olur:

-Kaça aldın lan elindekini?

-2.800 YTL.badisi,2.000 YTL objektifleri,işte çanta,kart ıvır zıvır üç ayak bir 500YTL de onlar tuttu, toplam 5.300YTL oldu...

-Ohhaaaa, lan olm manyak mısın sen? O paraya ben bırodvey alırım,üstüne biner giderim.Sen napçen bununla (makinayı küçümser bir bakışla izleyerek)

-Ossun abi keyfi yetiyo be...

-Hadi len, para mara kazansan neysede sen kim o elindekini kullanmak kim...Sonra neymiş o altın gaplama mı?

- Yok len titanyum gövde,müthiş bişiii..

- Hay titanyumunada milenyumunada ( biiiiiiiiip )

- Bende senin (biiiiip...biiiiip ....biiiiiip )

#burkay08' tarafından 26.03.2007 17:58:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2007, 17:57 - İp: 88.***.**6.151
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

burak08, bende ekliyeyim;

Nee 500 ytl mi verdin? Öyleyse gözün kapalı çekiyordur bu istediğini. Ayar mayar hiç bişi yapmıyondur, tam otomatiktir bu.

Tarih: 26 Mart 2007, 18:04 - İp: 88.***.**5.229
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Burkay Türkçe öğretmeni misin?

Tarih: 26 Mart 2007, 18:09 - İp: 88.***.**1.51
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

hodja madem devam dedin devam ettireyim biraz daha:=

-Madem bu parayı verdin o zaman sana pek iş düşmüyor,her bi işi kendi yapıyordur...

- Yok olm, ööle değil işte,full manuel bu makina...

- Full manuel nedir ki len?

- Yani her bir ayarı kendin yapıyon demektir...

- Hihahaha olm seni iyicene kazıklamışlar,bizim hala oğlu bi makina aldı geçenlerde her bi işi kendi yapıyo adam sadece en üstteki düğmeye basıyo...

- Düğme diil o deklanşör...

- Valla deklanşör şarjör anlamam düğmeye basıyo mis gibi resim çekiyo...

- Resim değil len fotoğraf,fotoğraf hay dilini eşşek arısı soksun...

- Öbürünü demesi zor bu daha kolay ))

Tarih: 26 Mart 2007, 18:14 - İp: 88.***.**6.151