rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

Çok Eksantrik Bir Fotograf Makinesi !

Öyle bir fotoğraf makinesi düşünün ki çektiğiniz fotoğraflarınızdaki netlik noktasını değiştirebiliyorsunuz!

İnanılmaz değil mi?

TIKLAYINIZ

İşte bu da işlemin nasıl yapıldığını gösteren uygulamalı gösterimi :

TEKRAR TIKLAYINIZ

açılan pencerede sistemin nasıl çalıştığını görmek için de seçtiğiniz fotoğrafın istediğiniz bir noktasına tıklayınız...

#rocktrak' tarafından 14.12.2011 16:40:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2011, 16:33 - İp: 62.***.**6.9
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Bu bir fotoğraf makinası değil..

bu bir web uygulaması..

daha önce incelemiştim..
olayın şu an yeni icat edilmiş bir tarafı yok..
sadece göz boyama..

netlik noktası değiştirilmiş video dosyasından tek farkı bunu interaktif bir uygulama haline getirmeleri..

daha öncede kumaşın içini kamera icat etmişlerdi
yemeyelim bu ilizyonları..

Tarih: 14 Aralık 2011, 17:49 - İp: 88.***.**2.21
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Daha önce de bir topikte detaylarına girmiş, tartışmıştık . İlgilenirseniz TIKLAYIN

Tarih: 14 Aralık 2011, 19:16 - İp: 96.***.**4.180
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

Bu, bal gibi de fotoğraf makinasıdır.

Fotoğraf makinaları artık eskisi gibi aynalı, ağır, büyük, kısaca tank görünümlü olmak zorunda değil.

[/IMG]

Bakın, bu da sizin için Türkçe bir kaynaktan bulduğum açıklama:

"...Lytro’nun nasıl çalıştığı da biraz daha açıklık kazandı. Algılayıcının önünde micro mercekler var ve bunlar asıl mercekten gelen ışığı farklı piksellere yönlendirip ayırıyorlar. Böylece “ışığın yönü” adı verilebilecek yeni bir veri ortaya çıkıyor. Daha sonra bu bilgi kullanılarak “algılayıcı daha uzakta veya daha yakında olsa ne olurdu?” sorusunun cevabı hesaplanabiliyor (ki bu da netlik yapmak demek)...."

kaynak: İlker canikligil

Tarih: 14 Aralık 2011, 19:31 - İp: 62.***.**6.9
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

sevgili rocktrak..

sen "malını satmaya çalışanların çeşitli karışık teknik tabirlerle yazdığı metin ve pazarlama lisanı" na inanmayı tercih edebilirsin..

tercihlerine saygı duyarım..
ancak herkese açık ortamda konuya dair paylaşacam fikrim ise şudur..
çok zaman önce verilen (gösterilen) örnekleri incelediğimde bunun interaktif java-gif benzeri bir uygulama olduğunu gözlemledim..

sonsuz netlikle çekilmiş güzel bir fotoğrafı layerlar kullanarak photoshop programında benzer bir hale getirmen mümkündür.
acizane 20 küsür yıllık mesleki tecrübeme dayanarak bunu iddia ediyorum..

benim gördüğüm ve (biraz reklamdan anlıyorsam) algıladığım budur..

bu alanda yapılmış pek çok yenilik gibi bu uygulamanın geleceğininde olmadığını düşünüyorum.
şu an aklıma gelmeyen o kadar çok örnek varki..
bükülebilir lensten tutta. kumaşın içini gösteren fotoğraf makinasına kadar, pek çok pazarlama ve reklam marifetli "zımpırtı" gelip geçmiştir bu teknoloji arenasından..

Tarih: 15 Aralık 2011, 13:07 - İp: 88.***.**2.21
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

Sayın rokomet,

sizin bu söyledikleriniz de kusura bakmayın ama
"yarısına kadar dolu bir bardağa bakıp, bu bardak boştur" demeye benziyor.

hem sizin dediğiniz gibi olsa bile yine de bu yapılan (otomatik) işlem bir çeşit "buluş/icat" sayılmaz mı?

Sorarım size, siz çektiğiniz fotoğraflara hiç dijital müdahale yapmıyor musunuz? Photoshop'ta açıp layer'larla oynamıyor musunuz? veya oynadığınızda o fotoğraf, fotoğraf sayılmıyor mu?
Yoksa halâ filmli makinelerle mi çekim yapıyorsunuz?

yeni teknolojiyi neden bu kadar "dirsekle karşılıyorsunuz" anlamadım ki...

Ayrıca Uğur bey'de (paperman) bu heni cihaz hakkında benden önce topik açmış. hiç okudunuz mu?

bu cihaz sizce bir cep telefonu kadar da olsa fotoğraf çekemiyor mu? çekiyorsa o bir fotoğraf makinesidir. bu kadar basit!

Saygılar...

Tarih: 15 Aralık 2011, 21:25 - İp: 62.***.**6.9
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

saygılar benden....

böylesine verilen bir yeniliği dirsekle karşılamamın sebebini anlatmaya çalıştım ama farkındayım
kendimi yeterince iyi ifade edemiyorum.....

şimdi bize yenilik diye verilen "şey" in tam olarak bir gösterimi yok ortada.. o küçük kutuyu veriyorlarsa ve biz netlik noktasını değiştirilebilir fotoğrafa o kutuda bakıyorsak bunun işlevsel bir faydası yok.. fakat eğer söz konusu fotoğrafı pc ekranında yüksek çözünürlük ile kullanım imkanı sunuyorsa bu söylediklerimin çoğunu geri alabilirim.

cep telefonunu örnek verdiğiniz için bende diyorum ki. o cep telefonu fotoğrafçılığının "telefon" gibi çok önemli bir işlevselliğin yanında verilmesi zurnanın zırt dediği yerdir.. fotoğraf çekme bakımından aynı fonksiyonlara sahip bir işlevselliği size hesap makinasıyla verseler yada çakmak fonsksiyonun yanında verseler hayatımıza bu kadar çok yada sık girmezdi diye düşünüyorum..
cep telefonundaki fotoğraf fonsksiyonun özelliği aynı cihaz içinde çok fazla çeşit ve sayıda fonksiyonun olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

cihazın boyutları çok güzel.. ancak benim icat diyebileceğim yada hayatta farklılık yaratacak bir yeniliğe örnek vermem gerekirse ;
bugünkü 5-10 milyarlık DSLR özelliklerinin tamamının bir çakmak boyutuna indirilmiş hali diye özetleyebilirim.

teknoloji özürlüsü yada düşmanı biri değilim..ancak teknolojik yenilikler adı altında cebimizdeki parayı "reklam" marifetiyle sömürenlere muhalif bi tarafım var zira kendimde reklamcılıkla uğraşıyorum.

ne kadar alakalı bilmiyorum ama şu fikrimide paylaşayım.. bugünlerde TV/video alanında moda olan 3D (3 Boyutlu görüntü) olayıda bana bir kandırmaca gibi geliyor.. Ortada somut yada gerçeğe yakın 3D görüntü hiç yok.. sadece "gibi" yada "benzeri" durumları var.. günün birinde yapan olurmu bilmiyorum ama ben 3D görüntüye baktığımda altını üstünü sağını solunu görebilmeliyim..
Çok canlı, net ve derinlik hissi yaratan görüntüler güzel ama buna 3D demek, çok net ve derinlik hissi veren fotoğrafa, video demek gibi birşey değil mi....

Saygılarımla...

Not : Tartışma dediğim şey atışma yada münakaşa değildir.. fikir paylaştıysam mutlaka fikirlerinizden faydalanmışımdır..

Tarih: 16 Aralık 2011, 17:34 - İp: 88.***.**2.21
meyame
meyame (üye)
Denizli / Profesyonel Fotoğrafçı

Bende eksantrik filtre yada objektif diye bir şey duymuştum

Tarih: 5 Ocak 2012, 16:49 - İp: 78.***.**9.91
  • 1