alevalev
alevalev (üye)
İzmir / Amatör

Cezmi Ersöz Tarzı Fotoğraf Sunmak

fotoğraf çekmek, yakaladığın kareleri başkalarıyla paylaşmak , senin göremediğinin birşeyler varsa başkalarından duymak.. bunların hepsi baştan aşağı nefis şeyler. tabii ki kabul ediyoruz. çektiğimiz fotoğrafları sunarken çeşitli yöntemler denemek de gayet kabul görür bir hareket. misal vermek gerekirse : sunduğumuz bir fotoğrafla beraber belki bir iki dize yazılır elbet.. amma salya sümük duygu patlamalarının her bir karenin altından fırlaması manasız bence.

yahu son zamanda o kadar çok şiirli , türkülü , epik , pastoral fotoğraflar arz - ı endam eder oldu ki , kendimi bir fotoğraf paylaşım sitesinde değil de ergenlerin şiirlerini paylaştığı bir ortamda buldum sanki. cezmi ersöz'ün o delişmen ikliminde fotoğraf seyreylemek gibi lastik kıvamında , sanki gökyüzünden küre - i arz a düşüvermiş masmavi bir balonu çiğnemek gibi ...

yapmayın sayın arkadaşlar. fotoğraf altına yazılar döşenmesi için var olan birşey değil. yahu fotoğrafın manası "o tek karede" sözün anlatamadığını anlatmak değil mi?

saygılar, sevgiler. en delişmen, en isyankar ve aşk dolu yanımla selamlıyorum sizi.

Tarih: 23 Şubat 2009, 22:33 - İp: 88.***.**9.54
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

:D
guzel bişey yazarsın içinden gelip iki ay sonra altına can yücel yazar millete kakalarlar,benden soylemesi

Tarih: 24 Şubat 2009, 22:22 - İp: 88.***.**7.98
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

benide yazmışlığım var aslında masum değiliz hiçbirimiz...

Tarih: 24 Şubat 2009, 22:29 - İp: 88.***.**9.36
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

şimdi bide şu var, birinin fotografının altına şiir yazınca sen mesela, digeri bakıyo,ulan adama şiir yazdıklarına gore bu epeyi forslu bi adam galiba diyip antoloji.comdan falan artık sarkı sozumu olur,manimi olur ne bulursa kopyala yapıstır..
ondan sonra mirim pirim,sultanım hakanım, ustadım, cuar gidersin...
hadi birbirimize en sevdigimiz şiirleri yazalım.

Tarih: 24 Şubat 2009, 22:34 - İp: 88.***.**7.98
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

'90 şampiyonasında dönemin başbakanı sormuş; "golleri hep olivetti mi atıyor?" diye

memlekette de şiirleri hep can yücel yazıyor, ne güzel okuyalım, feyz alalım

Tarih: 24 Şubat 2009, 22:35 - İp: 88.***.**9.99
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

"hadi birbirimize en sevdigimiz şiirleri yazalım."

can yücel mi olsun, kendi yazdıklarımızdan mı?

Tarih: 24 Şubat 2009, 22:37 - İp: 88.***.**9.99
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Can Baba'ya laf etmeyin.

Öte taraftan bile küfür sallar.

Tarih: 24 Şubat 2009, 22:42 - İp: 88.***.**0.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

seve seve dınlerız
seke seke kacarız o ayrı..
can babaya laf yok..

turkıyede sadece o şiir yazıyo sanacak kadar salak olanlara var.
barı ıyı olanlara yazsalar.

Tarih: 24 Şubat 2009, 22:44 - İp: 88.***.**7.98
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

haşa, laf etmiyoruz hocam, halen şiir yazıyor, onu söylüyoruz

Tarih: 24 Şubat 2009, 22:45 - İp: 88.***.**9.99
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

o zaman , o açıklama kısmı neden var?

" o an " programında sunucu neden bir fotoğrafın altına bir paragraf açıklama yaıyor...

fotoğraf , senin gördüğün hissettiğindir, peki, fotoğrafı çeken hiçbir şey hissetmeyecek mi? yazmayacak mı? (tamam duygu sömürüsüne katılıyorum, ama hepten duygu sömürüsü demek fazla olmuyor mu?)

geçelim bu bahsi, ülkemizde kaç kişi şiir okuyor? her gün bir tane aspirin alırsınız, ama her gün bir şiir okumasınız bu ülkede.. varsın fotoğrafın altına "kopyalayıp yapıştırsın" ...

o da bir şey... her şeyin bir şeyi var değil mi azizim?

Tarih: 25 Şubat 2009, 14:10 - İp: 78.***.**5.20
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

elbette dediğin doğru sevgili kardeşim. ilk mesajımda yazdıydım " çok az fotoğrafın kendi kendini anlatmaya yetebildiği kanaatindeyim..." diye. bir fotoğrafı on kişi izlese o on kişinin kendi yaşam koşulları, çevre ve kültürüyle alakalı olarak on ayrı hikaye oluşur. gerçek hikayeyi ise sadece fotoğrafı çeken bilir... "açıklama" ya karşı değilim, yazmasam da... ama bazıları da var ki; kişinin genel duruşu ile çektiği fotoğrafın ( ki onu da fotoğraf avına çıktığı bir an çekmiştir) altına yazdığı şey arasında bir uçurum göze çarpar. yada ne bileyim eğreti durur, düpedüz kandırmaca... nasıl anlatayım bilmiyorum ki... bazen, iki cümlenin yetebildiği yerlerde bir düzine dörtlük...

#cinascinas' tarafından 25.02.2009 15:10:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Şubat 2009, 15:07 - İp: 88.***.**8.115