sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Çalıntı Fotoğraf (yeni)

Fikret Abi (fdiker) ilk şüphelenendi sanırım. Bir link eklemişti fotoğrafın altına. Sonra ben de ufak bir araştırmadan sonra, aynı fotoğrafın internet üzerinde farklı sitelerde olduğunu gördüm. Sonra fotoğrafı ekleyene sorular sordum fotoğrafla ilgili hiç tatmin edici yanıt gelmedi. Fotoğrafın exifli halini istedim gelmedi, Ne zaman çekildiğini sordum. Ocak ayı dedi. Ama fotoğraf 2005 de bir forum sitesinde mevcuttu. ya 5 yıldır aynı şekilde - bulut dahi- duruyor ya da fotoğraf çalıntı. Sanırım mantiken çalıntı sonucunu çıkarmak daha kolay. Şimdi fotoğraf silinmiş. Zaten son sorduğum 3 soruya cevap alamadım. Fotoğrafı nette bul, kendininmiş gibi yükle sonra çalıntı olduğu anlaşılsın, fotoğrafı sil ve yeni fotoğrafla devam et. İşte bu kısımda ''print screen'' devreye giriyor. Yönetimin müdahil olabilmesi adına. Zaten Fikret abi de fotoğrafı görenlerden.

fotoğrafı kendinin gibi ekleyip birde gelen yorumlara teşekkür etmek nasıl bir anlayıştır ben çözemedim. Çözebilecek gibi de değilim Ve sebep her ne olursa olsun, basit veya anlaşılır değildir fotoğrafı izinsiz kendinin gibi kullanmak. Bu düpedüz emek hırsızlığıdır.

#sansabosa' tarafından 04.02.2010 21:08:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Şubat 2010, 18:53 - İp: 88.***.**1.162
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

bu olayların önüne geçebilmek açısından
galeri ye exif li foto konulmasından yanayım....

Tarih: 5 Şubat 2010, 11:08 - İp: 78.***.**3.187
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bir de Redroseee diye imza atan " -rd- " diye bir arkadas vardi - bir ikimiz uyardık . Agaca yaslanmış bir modelin 5-6 fotosunu yuklemisti . Onceleri EXIF koymuyordu . Sonra biz israr edince EXIFli yuklemeye basladı .

Son fotografinda günlük güneşlik havada 1/40 , f3.3 , ISO800 'u gorüp , yüzüne vurunca ( olan bir fotoğrafı tekrar çekip yüklemiş - EXIF'te de iç mekan pozlama değerleri gözüküyor haliyle ) tüm fotolarını silip tüydü

Olacakları hissedip son fotosunun ve EXIF bilgilerinin & benim yorumumu screen capture yapmıştım - geriye bir tek delil onlar kaldı

-rd- TIKLAYIN

#paperman' tarafından 05.02.2010 11:35:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2010, 11:29 - İp: 78.***.**3.152
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

Aha vay uyanık vay. yahu ben de diyorum böyle kompozisyon oluşturup nasıl bu kadar kötü çekim yapabiliyor diye, ee bakıyorsun exif de var tabi çok da dikkat etmedim açıkcası. Ben bi' ara ciddi ciddi pc de işlem yaptıktan sonra kaydederken soruyor ya kalitesi nasıl olsun diye değer veriyosun 12 ye kadar, heralde en düşük değeri seçiyo o yüzden böyle oluyo diye düşünüyodum. Bu baya uyanıkmış ha

Tarih: 5 Şubat 2010, 13:22 - İp: 88.***.**1.162
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

3 arkadaş ta silinmiş cif ile, pırıl pırıl tertemiz olmuşlar
toplu temizlik olmuş topikte..

topiğe yeni isim teklifleri :

1- cif ile tertemiz
2- cilalı taşdevri
3- oto yıkama
4- parlatalım abi

Tarih: 5 Şubat 2010, 23:24 - İp: 88.***.**3.77
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ah ah eskiden yontma daş devri vardı,,birde pilaklarda otuzüçdevir vardı..

Tarih: 6 Şubat 2010, 00:06 - İp: 78.***.**4.52
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

http://galeri.netfotograf.com/portfolyo.asp?nf=213417

Tarih: 11 Şubat 2010, 14:44 - İp: 78.***.**1.238
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

''Elektrik Teknkeri'' imiş...

Tarih: 11 Şubat 2010, 14:49 - İp: 78.***.**1.238
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

Hahaayyt. En azından bilgilerin olduğu bölümü kesse ya ne adamlar var yahu...

Tarih: 11 Şubat 2010, 14:53 - İp: 95.***.**9.106
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

reyting reyting reyting.....

Tarih: 11 Şubat 2010, 18:52 - İp: 88.***.**3.77
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

Peki kendi kendinin hırsızı olana ne yapacağız?
Terim biraz ağır oldu galiba ama aynı fotoğrafı hiç değiştirmeden yeniden yükleyenlerin davranışını etik buluyor musunuz, doğrusu merak ettim?

Tarih: 14 Şubat 2010, 20:17 - İp: 80.***.**3.187