sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Çalıntı Fotoğraf 18. 02. 2010

Fotoğraf Hırsızlarına Duyuru!

Kimse galeri sessiz. istediğim fotoğrafları çalar, burada da lendimin gibi ekleyip, gelen yorumlarla egomu tatmin ederim diye düşünmesin. Ben daha buralardayım. Gördüğümü anında yönetime bildiririm. Neticede dedektifim ben yahu, görevim bu.

Gülüyoruz ediyoruz, ama ben hala yine, yeni ve yeniden anlam veremiyorum bu işe. Başkasının çektiği fotoğrafa gelen tebrik yorumları insanın nasıl mutlu eder. Nasıl benimser? Hele bi' de gerçekten çekmiş bir ruh haline bürünüp, abuk açıklamalar yapanlar yok mu? hepten şaşırıyorum.

''memento'' filminde olduğu gibi. İnsan neyi hatırlamak isterse onu hatırlar ve bunu yaparken geçmişte olmayan bir şeyi olmuş gibideğiştirebilir, zihnine öyle yerleştirebilir ve gerçeklerden kaçar. Bir süre sonra gerçekleri unutur ve kendi yarattığı gerçeklerin doğruluğuna inanır.

Fotoğrafı çalıp, sanki onu kendin çekmiş gibi düşünebilirsin. olmayan bir şeyi zihnini aldatıp, olmuş gibi inanabilirsin. İşin ilginç tarafı filmde ki adamın hafıza problemi vardı, ee fotoğraf çalanlar da mı öyle acaba? Iıh.

Filmde bir de ne diyordu ana karakter. Hafıza insanları yanıltır, çünkü yaşanmışlıkları zihninde değiştirebilirsin, ama o anın çekilmiş bir fotoğrafını yada o anda aldığın bir not gerçeği olduğu gibi yansıtabilir. Fotoğrafı çalan kişi fotoğrafın kendisinin olduğuna inandırabilir, ama daha önce bir köşeye kimin çektiği not alınmışsa gerçekler er yada geç ortaya çıkar. Çalıntı fotoğraflar bu sayede gün yüzüne çıkar ve çalan kişinin kendisini savunma yetisini işlevsiz hale getir.

Tüm bunları söyledikten sonra, çalıntı fotoğrafı ve çalan kişiyi deşifre etmem gerekiyor. Zihin aldatır, ama çekilmiş bir görüntü gerçektir.

Kişinin eklediği fotoğrafa çalıntı diye yazdıktan bir müddet sonra silmiş. Bunun olacağını zaten biliyordum. Ama dediğim gibi silmek çözüm değil.

Tarih: 19 Şubat 2010, 14:16 - İp: 88.***.**0.135
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

gerçekten çok küçültücü bir davranış çalmak..

eline sağlık usta

Tarih: 19 Şubat 2010, 15:32 - İp: 85.***.**4.87
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

İşlem tamamdır.

Tarih: 19 Şubat 2010, 17:17 - İp: 78.***.**0.247
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Demek halen daha bu çalmalar çırpmalar devam ediyor ha..

Çalacağı fotoğrafı aramaya harcadğı vakitte en az on fotoğraf çekebilirdşi..

Çekilen her fotoğraf ta ona iyi bir fotoğraf yolunda bir kilometre taşı olurdu..

Tarih: 19 Şubat 2010, 18:31 - İp: 88.***.**5.179
canercp
canercp (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Başkasının çektiğine "ben çektim" diyebilen
hem emeğini çaldığı insana hem de fotoğrafı izleyen insanlara yapılan büyük bir saygısızlık bu...

Ha birinin evinden birşey çalmışsın, ha böyle emek verilerek yapılan bir çalışmayı çalmışsın...
Aynı şey...

Rezillik Diz boyunu aşmaya başlamış artık... Yazık.

Tarih: 23 Şubat 2010, 14:35 - İp: 65.***.**4.12
  • 1