mkarayama
mkarayama (üye)
İstanbul / Amatör

Ben Mi Yanlış Biliyorum Ustalar Mı ??

Merhabalar;

Az önce bir tane fotograf sitesinde kız kulesinin uzun pozlama bir karesine baktım. renkler çok güzel, netlik harika, arka plan çok güzel. estetik açıdan baktıgımızda olmaması gereken bir şey yoktu.

benim merak ettiğim şu. ben çektiğim bazı fotograflarda o sitede de olsa, baska sitelerdede olsa, bu sitedede olsa sabit duran şeyin(burda kız kulesi) kadrajın tam ortasına oturtulmaması gerektiğini öğrendim. bu yüzden çok sert eleştriler aldım. yapıcı değil hepsi yıkıcıydı. Şimdi ilgi odagındaki sahneyi kadrajın tam ortasına oturtulmuş bir fotografa yapılan yorumları görseniz olumsuz yorum yapan tek bir kişi bile yok(4 sayfa yorum var.)

bu kadraj meselesını ben mi yanlıs biliyorum. Yani; ustalar mı bana yanlış öğretti. Suç ustalarda mı. Yoksa; x sitesindeki kullanıcılarda mı bi sıkıntı var.

Tarih: 17 Temmuz 2012, 23:17 - İp: 62.***.**2.171
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Hocaya sormuşlar, "abdestsiz namaz olurmu?" diye.
Hoca "haşa olmaz" demiş.
"Ama hoca ben kıldım oldu". Demiş soran...
Kızkulesini kadrajın tam ortasına koyarsan da fotograf olur.
Ama Allah kabul etsin tarzından olur.
Bu konuda yazılmış kitapları okumalısın. Fotografta Kadraj yerleşimi nasıl olmalı? Bunları önce okumak gerek. Sadece kulaktan dolma bilgilerle bilgi sahibi olunmaz.
Ayrıca sadece bu değil, örneğin, bardakta bira fotografı nasıl çekilir?,Sahanda sucuklu yumurta fotografı nasıl çekilir?
Bunlar basit gibi görünür ama işin içine girince teori eksikliği kendini belli eder.

#ercan43' tarafından 18.07.2012 21:03:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Temmuz 2012, 21:02 - İp: 82.***.**3.245
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Usta kimdir? Kime denir?
Her 50 yaş üstü fotoğraf çeken usta mıdır?
Usta olmak kusursuz olmak mıdır?
Hiç mi yanlış eleştiri yapmaz bu ustalar. Her söyledikleri doğru mudur?
Peki yalaka asistanlık yapanlar ustalarının tongaladıklarını gördüklerinde hiç mi madara olmazlar, yüzleri kızarmaz?

Tarih: 18 Temmuz 2012, 21:15 - İp: 88.***.**6.181
mkarayama
mkarayama (üye)
İstanbul / Amatör

Hay Agzına sağlık Ercan Abi Ne Güzel Dedin. Kesinlikle Görüşlerini Benimsiyorum.

Özgür Bey İnanın Benim Usta Olarak Nitelendirdiğim Çok Fazla Üye Yok Burada. Benden iyi olan çok fazla insan var tabi. kusursuz bir insan yoktur. Bunuda unutmayalım. herkez hata yapar.bana yapılan eleştrileri hiçbir zaman kulak ardı etmeden belleğime kazırım. işi öğrenmek için çok çok çok fazla fotograf izlerim. Yapılan yorumları okur, yorumlarla fotografları bagdaştırırım. Ve eğer baktıgım bir fotografta elim gidiyorsa; herkezin yücelttiği fotograflara olumsuz yorum yapabilir; herkezin olumsuz eleştirdiği fotograflara "emeğine saglık abi" diyebilirim.

#mkarayama' tarafından 18.07.2012 21:25:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Temmuz 2012, 21:18 - İp: 94.***.**3.93
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

"Her 50 yaş üstü fotoğraf çeken usta mıdır?
Hiç mi yanlış eleştiri yapmaz bu ustalar. Her söyledikleri doğru mudur?"
Yok böyle bir şey... Nerden çıkardınız böyle düşünceleri anlamadım.

Tarih: 18 Temmuz 2012, 21:37 - İp: 82.***.**3.245
sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

''Usta kimdir? Kime denir?
Her 50 yaş üstü fotoğraf çeken usta mıdır?
Hiç mi yanlış eleştiri yapmaz bu ustalar. Her söyledikleri doğru mudur?
Peki yalaka asistanlık yapanlar ustalarının tongaladıklarını gördüklerinde hiç mi madara olmazlar, yüzleri kızarmaz?''

Bu düşünceleri nerden çıkardınız ben de anlamadım.

Tarih: 18 Temmuz 2012, 21:50 - İp: 78.***.**6.133
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Eklenen linkler burada reklam olarak algılanmamaktadır yada siz bana özel mesaj atınız ben fikrimi objektif olarak size özel mesaj olarak atayım...

Tarih: 18 Temmuz 2012, 22:00 - İp: 188.***.**2.131
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

çarpıcı bir başlık .... birinci paragrafta sorunun cevabı ......yazıları okudum ...faydalanmaya çalıştım ....

Tarih: 19 Temmuz 2012, 00:03 - İp: 78.***.**0.62
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Bir "usta fotoğrafçı" olarak benim görüşüm odur ki "fotoğrafın yazılı değil ama ananevi kuralları vardır.Ve bu kurallar da asla değiştirilemez değildir."

Önemli olan sen objeyi ortaya koyduğunda mı daha fazla GÖZÜNE hoş geliyor yoksa altın noktalrdan birine mi..

Gerisi teferruattır

Tarih: 19 Temmuz 2012, 11:02 - İp: 88.***.**5.148
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

rahat ol fotoğrafın hiç bir kuralı yoktur. sadece görsel estetiğe göre tecrübeyle sabit iyi sonuç veren bazı metodlar vardır ki dilersen bunun üstünede koyar, dilediğinde kullanır, dilediğinde kullanmazsın bu senin tercihinle ilgilidir. Çevremize daha sanatsal bi gözle bakıp farklı görürsen çok iyi sonuçlar alabilirsin. ustalar şöyle der FOTOĞRAFIN YÜZDE ONU IŞIK, YÜZDE DOKSANI GÖRMEKTİR.

Tarih: 23 Temmuz 2012, 17:49 - İp: 85.***.**0.64
karakuzu001
karakuzu001 (üye)
İstanbul / Amatör

Yaşım 50 üstü ,şimdi ben ustamıyım..)))))))

Tarih: 26 Temmuz 2012, 16:41 - İp: 78.***.**7.120