gladiator1155
gladiator1155 (üye)
Bursa / Amatör

Belli Mekanlarda Fotoğraf Çekmek Ücretli

arkadaşlar,okuduklarıma inanasım gelmiyor.bu aşağıdaki linkte verdiğim haberi bir okuyun sonra düşüncelerinizi burada paylaşın.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Yedigöller Milli Parkı, Abant Tabiat Parkı, Gölcük Tabiat Parkı, yaban hayatı koruma ve geliştirme sahaları, sulak alanlarda ticari amaçlı, profesyonel film, fotoğraf ve video çekimi ücreti bedellerini belirledi. Haber ve tanıtım içeren film ve çekimlerden ücret alınmazken, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile protokol anlaşması yapan amatör fotoğrafçılık dernekleri, kulüpleri ve federasyon üyelerinin üyeliklerini belgelemeleri şartıyla ücret alınmamasına karar verildi. Klip, film ve profesyonel video ve fotoğraf çekimleri için ise açık mekanlarda yapılacak bir günlük çekimler için 910 TL, kapalı mekanlarda bin 815 TL, fotoğraf çekimleri için ise 89 TL alınmasına karar verildi. Ufuk ÇİLESİZOĞLU/DHA

kaynak: http://webtv.hurriyet.com.tr/2/28249/0/1/goruntu-cekmek-910-tl.aspx

Tarih: 29 Şubat 2012, 02:06 - İp: 95.***.**0.66
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Avatarınızın altında "amatör" yazıyor. Ücret ise "ticari amaçlı çekim" yapacak olanlardan alınacakmış. Siz niye dert edindiniz anlayamadım.

Tarih: 29 Şubat 2012, 09:43 - İp: 213.***.**5.242
gladiator1155
gladiator1155 (üye)
Bursa / Amatör

evet amatörüm,fakat bu haberde amatör fotorafçı olduğumuz belirtilenmesi gerekiyormuş anlamı taşımakta gibi çümlelerde yazılmış.mesela Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile protokol anlaşması yapan amatör fotoğrafçılık dernekleri, kulüpleri ve federasyon üyelerinin üyeliklerini belgelemeleri şartıyla ücret alınmamasına karar verildi şimdi bir amatör fotorafçı bir fotorafcı derneğine üyemi olması gerekiyor burada ücretsiz amatör fotoğraflar çekmek için?harbiden tuhaf ve kafa karıştırıcı bir haber yazılmış

Tarih: 29 Şubat 2012, 11:25 - İp: 95.***.**9.237
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

kural var ama milliaprk dediğiniz alanda envai çeşit büyüklüktedir. bu yüzden bu kuralı harfiyen uygulamaya koymaları imkansızdır. bu yüzden fotoğraf çekeceklerin korkmasına bence gerek yoktur. çünkü milli parklar da dağcılarda dolaşır ve fotoğraf video çeker ve onlara da karışmaları lazım gelirki bu imkansızdır..

dediğim gibi bazı bölgeler dışındaki yerlerde karışmazlar bazı bölgelerde de görürlerse ancak uyarırlar.

zaten pro olarak para kazanacaksam devlete vergimi vermeliyim anlayışı olmalı normal vatandaş olarak. prolar kaçak iş pek yapmazlar.

#remi5861' tarafından 06.03.2012 16:00:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Şubat 2012, 14:32 - İp: 78.***.**1.124
daramena
daramena (üye)
İstanbul / Amatör

Dünyanın çoğu yerinde böyle ama. Nesi garip anlayamadım. gladiator1155 adlı arkadaşımız, isveç, finlandiya, norveç, abdnin bazı eyaletleri, afrika savanları, ve dünyadaki bütün tabiat parklarının en az yüzde 95 inin böyle olduğu bilmiyor olabilir. En iyisi, okuduklarınıza inanın efenim

Tarih: 29 Şubat 2012, 22:58 - İp: 188.***.**6.82
gladiator1155
gladiator1155 (üye)
Bursa / Amatör

evet doğal parklara ve milli parklara giriş ücreti alınıyor bunu tabiki doğal karşılıyorum.tamam kazanç amaçlı film ve fotoğraf çekmekte bunada bişey demiyorum.fakat bir amatör fotorafçıdan sadece hatıra fotorafı için ücret alındığını ilk defa duydum.

birde bazı görevliler uyarabilir diye yazıyı okudum.park girişinde sanırım hatıra fotoğraf cekileceğini belirtmek lazım bu durumde.compackt makineli bir doğa tutkunu geziciye tabikide prof.kar amaçlı bir fotoğraf çekiyor gözüyle bakmazlar fakat mesela benim gibi daha dünyadan haberi olmayan daha elindeki profesiyonal makineyi kullanmayı bile yeni yeni öğrenen bir amatörü görünce elindeki makineden dolayı yanılıp ücret isteyebilirler düşünceside harbiden insanı biraz olsun üzmüyor değil.tabikide bir fotoğrafçı kar amacı düşünürse resim çekerken inkar etmez diye düşünüyorum.

Tarih: 1 Mart 2012, 00:57 - İp: 95.***.**9.237
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

internet üzerinden fotoğraf satışı yapıldığını duymuş olmalılar.
bir diğeride şu olabilir, sorumluluk bölgelerii yol geçen hanı olarak kullanılmasının önüne geçmek istemeleri..

biraz şöyle olsa; video çekimi değilde fotoğraf çekimi ucuz olsa mesela 25-30 tl gibi bir mebla..
sanki daha az kişi tepki gösterir gibime geliyor.

#remi5861' tarafından 14.03.2012 19:26:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mart 2012, 09:17 - İp: 88.***.**5.174
gladiator1155
gladiator1155 (üye)
Bursa / Amatör

mantık para gelsinde nereden ve nasıl gelirse gelsin mantığından ibaret gibi.hatta düşüncem ileride slr makina kullanılıcılardan vergi bile almaları sözkonusu olabilir.mesela kara avcılığında avlanma belgesi buna bağlı olarak her yıl vergi dairesine harcı yatıracaksın.buna ek olarakta orman ve çevre bakanlığından il veya tüm türkiye geneline göre ayrı bir izin alacaksın buda avcıya pul parası olarak yansıyor.armatör olta balıkçılığınıda kurslara tabi tutarak bunlarada şuanki amatör balıkçılık belgesi haricinde ekstra vergilendirmeye gideceklermiş.yakında amötör fotoğrafçılarıda bu ruhsatlamaya tabii tutarlarsalar inanin artık hiç şaşırmam

#gladiator1155' tarafından 02.03.2012 00:59:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mart 2012, 16:56 - İp: 95.***.**9.237
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Dünya'nın neresinde ne olduğunu bilemem ama bu uygulamaya ben de karşıyım. Dağdan, taştan sudan para almalarını istemiyorum. O araziler devletin olduğu kadar halka ait birey olarak benim de olmalı...

Tarih: 2 Mart 2012, 07:48 - İp: 78.***.**6.97
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben böyle bir durumu ilk defa ve burda öğrendim. Ama bu işin mahkemesi ve de yargı yolu da var. Hukuk yoluna başvuracak bir fotograf dostu mutlaka kazanır.

Tarih: 2 Mart 2012, 21:39 - İp: 92.***.**2.155
karakuzu001
karakuzu001 (üye)
İstanbul / Amatör

Sanmıyorum ,uygulanamaz..)) En azından, yatarım çamura ve ödemem..))

Tarih: 7 Mart 2012, 18:58 - İp: 78.***.**8.54