paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bas-çek Mucizeleri ( Mi Çalıntı Mı ? )

Galeride bir kaç gün önce oldukça başarılı ama yoruma kapalı bir fotoğraf dikkatimi çekti. Merakımdan , çeken kişinin portfolyosuna baktığımda yine birbirinden güzel makrolar gördüm ( çoğu yoruma kapalı ) ama bazı konular kafama takıldığından 3 kere soru sordum . Birinde terslendim , ikisine cevap alamadım .

Kış Güneşim - Çekim tarihi 30 Kasım 2010

Bakış Açısı - Çekim tarihi 07 Aralık 2010

Aynı tür kelebek ve çiçek ,aynı ışık - 8 gün sonra Burada aynı çiçek/aynı kelebekten ziyade aynı ışığın bir hafta sonra yakalanmasının zorluğu. ( İmkansız demiyorum ) Bunun gibi bir kaç kelebek örneği daha var sayfasında .

Üstelik bu harika makro bir bas-çek diyeceğimiz Nikon P60 Kompakt bir makina ile çekilmiş. Çekim saati gece 01:15 ama hatalı girilmiş olması mümkün .

------------------------------

Bakış Açısı - Çekim tarihi - 07 Aralık 2010

Vaadaaa - Çekim Tarihi 29 Ekim 2010

Aynı kurbağa 38 gün sonra aynı pozda ( kendi kurbağası ise mümkün aslnda )

Bu sefer makinanın biri Canon 50D , diğeri P60.

Fotoğraflar mehmetkrc nickli Mehmet Karaca sayfasından
TIKLAYIN

Donanım Canon Powershot ama hiç kullanılmamış ... Fotoğraflar Coolpix P60 ve son ikisi Canon 50D ile gözüküyor . Sayfasında bu tip - farklı tarih/aynı ışık ve kelebek örneklerinden fazlaca var .

Bir kaç fotoğraf sitesinde de "eserleri var" . Oralarda bizimkinden daha faal - onlarca - belki 100'e yakın fotoğraf var ve hepsi mükemmel . Gırla günün fotoğrafı var .Yorumlara ya hiç cevabı yok , ya da gülücük,kalp ikonu filan koymakla yetinmiş - diyalog sıfır .Araya koyduğu ve kompakt makinası ile çekilmiş 1-2 kendi fotoğrafı fazlaca sırıtıyor.

NF'deki fotoğraflarının bazılarının çekim saati , gündüz çekimlerine uyamayacak gece saatleri , bazı kelebek fotoğraflar ise çekildikten 20 dakika sonra PC'ye aktarılmış gözüküyor . ( Koşa koşa kırlardan eve dönmüş olabiir tabi )

Asıl dayanağım , bir bas-çek kompakt makinanın bu fotoğraflardaki kaliteyi , detayı ,alan sığlığını , bokehi sunamayacak olması. Bas-çeklerde bokeh alanlarda diyafram altıgen şekli gözükebilir mi bilmiyorum .

Fotoğraflarda EXIF var ama internetten kopyalanan fotoğrafların çoğunda zaten EXIF bilgileri de beraberinde gelidiği unutulmamalı.

Arkadaşı kendisini savunmaya ve herhangi bir fotoğrafın " orijinal boyunu " sunmaya davet ediyorum . Fotoğraflarının kendisine ait olduğunu ispatlarsa seve seve özür dileyeceğim .

Fotoğraflarının yer aldığı diğer sitelerle hiç alakam yok ama oradakileri de uyandırmayı düşünüyorum - bilsin . Burada beni utandırmazsa tabi.

#paperman' tarafından 23.03.2011 21:24:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mart 2011, 18:00 - İp: 96.***.**4.180
kadir039
kadir039 (üye)
İstanbul / Amatör

Son Oturum: 4 Nisan 2011, Pazartesi
kişinin proflinde yazan. kişi epey uğramamış.
ayrıca kişinin buraya niye fotoğraf yüklediği de önemli. mesela ben fotoğraf yüklerken gezilerimde gördüğüm güzellikleri paylaşmak için genelde manzara yada amatör olarak macro çekim yüklüyorum. , aslında fazla fotoğrafımda yok. kişilerin olumsuz eleştirmesi hoşuma gidiyor. zaten makinam da kompakt. çok iddalı değilim.
diğer bir husus iddalı fotolar yükleyip diğer üyelerden tebrik beklemek. ben en iyisiyim demek . diğerleri ile yarışmak.
bu arkadaşta bunu amaçlamış.
peki mahkemeye verdimi?

Tarih: 24 Aralık 2012, 23:06 - İp: 188.***.**3.243
awitrus
awitrus (üye)
Muğla / Meraklı

http://pinterest.com/pin/221028294182516270/

İlk fotoğrafın içinde bulunduğu site.

Tarih: 30 Aralık 2012, 23:53 - İp: 78.***.**9.2
afy10kalesi
afy10kalesi (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Konu açılalı uzun zaman olmuş, nette fransız bir sitede karşılaştım, küçük kurbağanıza. http://du-tout-et-du-rien.blogspot.com/2012/04/la-maturite-du-regard.html

Tarih: 31 Ocak 2013, 02:04 - İp: 85.***.**1.230
sagkaya
sagkaya (üye)
Karaman / Amatör

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202088972720762&set=gm.515058658607459&type=1&theater

#sagkaya' tarafından 23.03.2014 03:28:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Şubat 2014, 16:53 - İp: 85.***.**4.167
mavikelebek5
mavikelebek5 (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba, yıl 2015 ve Mehmet artık bukalemunlarıyla meşhur.
Yolunda devam etmekte. Sonuç?

Tarih: 10 Nisan 2015, 12:07 - İp: 88.***.**6.130