paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bas-çek Mucizeleri ( Mi Çalıntı Mı ? )

Galeride bir kaç gün önce oldukça başarılı ama yoruma kapalı bir fotoğraf dikkatimi çekti. Merakımdan , çeken kişinin portfolyosuna baktığımda yine birbirinden güzel makrolar gördüm ( çoğu yoruma kapalı ) ama bazı konular kafama takıldığından 3 kere soru sordum . Birinde terslendim , ikisine cevap alamadım .

Kış Güneşim - Çekim tarihi 30 Kasım 2010

Bakış Açısı - Çekim tarihi 07 Aralık 2010

Aynı tür kelebek ve çiçek ,aynı ışık - 8 gün sonra Burada aynı çiçek/aynı kelebekten ziyade aynı ışığın bir hafta sonra yakalanmasının zorluğu. ( İmkansız demiyorum ) Bunun gibi bir kaç kelebek örneği daha var sayfasında .

Üstelik bu harika makro bir bas-çek diyeceğimiz Nikon P60 Kompakt bir makina ile çekilmiş. Çekim saati gece 01:15 ama hatalı girilmiş olması mümkün .

------------------------------

Bakış Açısı - Çekim tarihi - 07 Aralık 2010

Vaadaaa - Çekim Tarihi 29 Ekim 2010

Aynı kurbağa 38 gün sonra aynı pozda ( kendi kurbağası ise mümkün aslnda )

Bu sefer makinanın biri Canon 50D , diğeri P60.

Fotoğraflar mehmetkrc nickli Mehmet Karaca sayfasından
TIKLAYIN

Donanım Canon Powershot ama hiç kullanılmamış ... Fotoğraflar Coolpix P60 ve son ikisi Canon 50D ile gözüküyor . Sayfasında bu tip - farklı tarih/aynı ışık ve kelebek örneklerinden fazlaca var .

Bir kaç fotoğraf sitesinde de "eserleri var" . Oralarda bizimkinden daha faal - onlarca - belki 100'e yakın fotoğraf var ve hepsi mükemmel . Gırla günün fotoğrafı var .Yorumlara ya hiç cevabı yok , ya da gülücük,kalp ikonu filan koymakla yetinmiş - diyalog sıfır .Araya koyduğu ve kompakt makinası ile çekilmiş 1-2 kendi fotoğrafı fazlaca sırıtıyor.

NF'deki fotoğraflarının bazılarının çekim saati , gündüz çekimlerine uyamayacak gece saatleri , bazı kelebek fotoğraflar ise çekildikten 20 dakika sonra PC'ye aktarılmış gözüküyor . ( Koşa koşa kırlardan eve dönmüş olabiir tabi )

Asıl dayanağım , bir bas-çek kompakt makinanın bu fotoğraflardaki kaliteyi , detayı ,alan sığlığını , bokehi sunamayacak olması. Bas-çeklerde bokeh alanlarda diyafram altıgen şekli gözükebilir mi bilmiyorum .

Fotoğraflarda EXIF var ama internetten kopyalanan fotoğrafların çoğunda zaten EXIF bilgileri de beraberinde gelidiği unutulmamalı.

Arkadaşı kendisini savunmaya ve herhangi bir fotoğrafın " orijinal boyunu " sunmaya davet ediyorum . Fotoğraflarının kendisine ait olduğunu ispatlarsa seve seve özür dileyeceğim .

Fotoğraflarının yer aldığı diğer sitelerle hiç alakam yok ama oradakileri de uyandırmayı düşünüyorum - bilsin . Burada beni utandırmazsa tabi.

#paperman' tarafından 23.03.2011 21:24:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mart 2011, 18:00 - İp: 96.***.**4.180
yildizs
yildizs (üye)
İstanbul / Amatör

Nokia 5310 XpressMusic harikası....

http://lisans.deviantart.com/gallery/?offset=552#/d29fqwx

http://lisans.deviantart.com/gallery/?offset=552#/d27nwxq

Tarih: 25 Haziran 2011, 00:14 - İp: 78.***.**9.57
ujio
ujio (üye)
Ankara / Amatör

"bipire Cevap: Bakın yine bilmeden sallamışsınız. Arkadaşımız o kelebekleri bahçesinde özel yemlerle beslediğinden ortalama 45 cm boya ulaşabiliyorlar."

O kelebeklerle yanyana sizin bir pozunuzu görmeyi çok isterim.
45 cm boyda kelebekler ha? vay be...

Tarih: 25 Haziran 2011, 14:15 - İp: 78.***.**6.255
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ujio ciddiyseniz cok komik, şakaysa pek komik degil.

ironiden anlamayan insanlar görüyorum, cok garip geliyor bana.

Tarih: 25 Haziran 2011, 19:31 - İp: 88.***.**8.140
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Queen Alexandra's Birdwing is the largest butterfly in the world, with a wingspan up to 1 foot (30 cm). This tropical butterfly is from the rainforest in northern Papua New Guinea. The caterpillars eat the pipevine plant, which contains poison; this makes the butterfly toxic to predators, which will get sick if they eat it. So they quickly learn to leave these huge butterflies alone

Tarih: 25 Haziran 2011, 19:34 - İp: 221.***.**3.132
ujio
ujio (üye)
Ankara / Amatör

haha haklısın Gajin, bir önceki sayfadaki muhabbeti kaçırmışım ben, bilip bilmeden yazmış gibi oldum ve ironiden anlamayan durumuna düştüm, sayende kendime çok güldüm sabah sabah, teşekkür ederim

Tarih: 26 Haziran 2011, 11:05 - İp: 78.***.**6.255
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

fotografmakine yine işbaşında. Dikkat link çıkabilir!

Tarih: 26 Haziran 2011, 14:58 - İp: 78.***.**3.79
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Ozansan da üşenmemiş araştırmış. Bizim 45 cm.lik kelebek az kalsın "ironiydi gerçek oldu" olacakmış. 15 cm ile kaçırmış.

Tarih: 27 Haziran 2011, 11:45 - İp: 213.***.**5.242
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ben bilgilendirmeyi gorev bildim kendime.Utuleme ile isim olmaz

Tarih: 1 Temmuz 2011, 18:12 - İp: 221.***.**3.132
bahattinakkaya
bahattinakkaya (üye)
Ankara / Meraklı

öyle forumu gezerken çıkıverdi karşıma cevapsız kalmış bir polisiye. İyide gitti bu saatte heyecanlıydı. Yalnız bu p60 kurdu o tarihten sonra tekrar burada fotoğraf yayınlamamış. Deviant taki account ı halen aktif ve 10 numara makrolar son sürat devam. Sadece gezinirken çıkıverdi)

Tarih: 24 Aralık 2012, 01:23 - İp: 217.***.**2.132
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

O gun bugundur hala cozemedim diyaframi olmayan P60 bas cek makinayla, bokehte gorulen altigen diyafram halkalarini nasil olusturdugunu
Kendisi de izah etmedi ki bilelim - sormamiza ragmen ...

Tarih: 24 Aralık 2012, 08:15 - İp: 96.***.**5.17