atmen
atmen (üye)
Tekirdağ / Firma

Artık Fotoğrafçılık Bittimi

Karanlık odanın gizeminin kaybolmasıyla fotoğrafçılıkta bitmiştir

Tarih: 27 Eylül 2007, 10:01 - İp: 88.***.**7.125
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

Arkadaşlar mesleğiniz bu sizin. işini doğru düzgün yapıp hakkını verene, beni dinleyip elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışana, güleryüzlü olana zaten benim tepkim etki etmez.
Ama kırmızı gözleri yokedebilir misinz acaba diyince "hee oldu ederiz. Buraya gelen bütün fotoğraflarda ki kırmızı gözleri silsek halimiz ne olur?" gibi tavırlara tahammülüm yok. Kırmızı gözü yok et, ücret farkını al, ama sinirlenme, tersleme beni.

Fotograf sanattır diyenler sizlersiniz ama kırmızı göz yokeder misiniz diyince sanki bagdata git gel demişim gibi tepki verende sizsiniz

Tamam fotografçılık gittikçe daralıyo belki ama bunun stresini müşteriye yansıtmak onu terslemek çok yanlş bence

#gani_gani' tarafından 13.01.2009 00:17:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2009, 00:13 - İp: 85.***.**5.147
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bu söylediklerine katılıyorum, Kiliste baskı makinası bir tanemi sanıyorum başkada vardır, biz müşteri istemeden yapıyoruz , Mutlaka daha iyi işini bilen esnaf vardır, araştır,

Tarih: 13 Ocak 2009, 00:23 - İp: 78.***.**5.83
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

müşterilerimin mantıklı isteklerine örneğin, kırmızı göz ,ufak tefek toz lekelerinin giderilmesi ya da birkaç stamp dokunuşuyla giderilecek düzeltmeleri yapıyorum ben ,burada işaret edilen müşteri -esnaf ilişkilerinde sağlıklı iletişimin kurulamaması,müşterinin hazırladığı vesikalık fotoğraf fiyatı ise her zaman polemik konusu,bunun sadece 10 x 15 karta basılan bir görüntü olduğu ve o zaman da 25 kuruşa basılması gerektiği savlanıyor ,ben şahsen müşterimin kendi hazırlayıp getirdiği bir vesikalık fotoğrafı benim meslek alanıma tecavüz sayıyorum ,basit bir örnek vermek gerekirse bir minibüs alıp kendi keyfinizce şehrin caddelerinde turlayıp insanları istediği yöne ister ücretli ister bedava götürebiliyor musunuz,ya da istediğiniz bir yerde pastane açıp mamüllerinizi keyfinize göre satabiliyor musunuz,bırakın pastayı adama köşe başında simit bile sattırmazlar,buradaki zaafiyet fotoğrafçıların geçmiş dönemlerde birbirine destek olup mesleki dayanışmayı sağlamak yerine birbirinin kuyusunu kazmaları ve açık kalan kapılardan sızıntılar olması ,gelişen bilgisayar teknolojisinin fotoğraf pazarından pay almak için atağa geçmesi bunun sonucunda son kullanıcıya çok ucuza malzeme temin etmesidir son sözüm şudur müşteriye 25 kuruşa satılan bir 10 x 15 kart fotoğrafçıya daha pahalıya malolmaktadır isteyen otursun hesaplasın

Tarih: 13 Ocak 2009, 10:24 - İp: 88.***.**1.14
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

#gani_gani' tarafından 16.04.2009 01:03:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2009, 11:43 - İp: 85.***.**5.147
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

evet bu da konuya farklı bir bakış açısı , bu da olabilir çerçeve de satılarak artı değer kazandırabilir tabii ki

#fotoasli' tarafından 13.01.2009 18:55:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2009, 18:42 - İp: 88.***.**1.14
mutlu st81
mutlu st81 (üye)
Trabzon / Stüdyo Fotoğrafçısı

ee arkadaslar dogrusunuz artık teklanjörün yerini bilen herkes fotografcı makineyede gerek yok cünkü ceptelefondan resimceken ustalarda türediyor teknoloji onlarda.... ne diyelim allah bu işi bilenlere sapır versin

Tarih: 17 Ocak 2009, 09:59 - İp: 88.***.**6.93
alibali
alibali (Üye)
Osmaniye / Meraklı

İki üç ay kadar önce bir arkadaşım, hurdacının birinde çok iyi durumda olan bir agrandizör buldu, çok mutlu oldu... Ne yapacaksın kardeş dedim bunu?.. Heyecanla; karanlık oda yapacağım tekrar kendime dedi...
Evet bu arkadaşımda, leica, mamiya, lubitel, nikon, zenit, her marka makine ,lens, körük, tekne, s&b film, kimyasal, ıvır zıvır alet edevat, analog fotoğrafçılıkla ilgili ne ararsan var...
Neyse birkaç gün önce tekrar görüştük arkadaşla; karanlık oda işi ne oldu kardeş dedim...
Valla sorma kardeş, leica ve bazı lensler dışında bütün ekipmanı gittigidiyorda sattım, üstüne biraz daha koyup, canon dslr 5d ve bir geniş bir de dar açı lens aldım, iş güç uğraşamadım kardeş dedi...
Kıssadan hisse...
Karanlık oda artık, hobi, ya da ekipmanları, antikacıların raflarını süsleyen bir hatıra oldu artık...

Tarih: 17 Ocak 2009, 12:39 - İp: 88.***.**2.105
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Bitmedi daha cok yaygınlaştı mileniumun karanlık odası photoshoptur....!!!

Tarih: 17 Ocak 2009, 14:36 - İp: 85.***.**1.38
gateser
gateser (üye)
İstanbul / Amatör

Teknolojik gelişmeler fotoğrafçıya yeni açılar kazandırıyor. Fotografçılar fotoğraflarını özelikle belli konularda çalışılan fotoğrafları arşatırmalarını da katarak kitaplaştırsa veya vcd lerde toplasa, yayınlıya bilme imkanı olsa fotograf daha fazla insanın ilgisini çeker gibi düşünüyorum. Fotograf sanatçıları kamuoyunca daha çok tanınabilir. Örneğin kuş resimleri, çeşitli şehirlere ait resimler veya bir süre sonra yık olabilecek eski yapılar....çeşitli dernekler , doğal yaşamı koruma vs fotoğrafcılarla yapılacak ortak çalışmalar, toplumsal yararlarınıda sağlıyabilir. Tabii bu öneri resimde olduğu gibi fotoğraf bir sanattır tartışmasınıda getirebilir ama bence fotoğraf bitmiş değil henüz tüm kamu oyuna mal olmada sinema, resim edebiyat gibi henüz işin başında.

Tarih: 25 Ocak 2009, 18:59 - İp: 88.***.**9.98
atmen
atmen (üye)
Tekirdağ / Firma

daha hala konuya vasıf olmadınız malesef,karanlık odada bir gizem vardı,bilinmeyen bir şeydi
teknoleji gelişti heryerde ve herkişide makina var,resim çekilme duygularını tatmin ediyor, ve üstelik çağımız gereği vesikalık resim azaldı,bazı resmi kurumlar kendi çekiyor,
sanat olarak bitmemiştir bitmezde , meslek olarak bitmiştir
biz eskiden bayramlarda çekim yapmaya yetişemezdik
şimdi insanın insana bakışı değişti,kısacası insanlığın genleri bozuldu.
değil hatıra fotoğrafı, canlısına saygısı yok )
telefon manyağı olduk,açın tv ye bakın hep telefon şirketleri reklamı
bir şarkı mırıldanın bakalım büyük ihtimal 118 80 olcak
tüketici toplum olduk ve insanlığımızıda tükettik malesef

Tarih: 6 Eylül 2010, 01:40 - İp: 78.***.**9.67