atmen
atmen (üye)
Tekirdağ / Firma

Artık Fotoğrafçılık Bittimi

Karanlık odanın gizeminin kaybolmasıyla fotoğrafçılıkta bitmiştir

Tarih: 27 Eylül 2007, 10:01 - İp: 88.***.**7.125
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

birazdan çarşı karışır.. hemen çerez kapıp geliyorum

Tarih: 12 Ocak 2009, 16:14 - İp: 212.***.**0.103
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

gani-gani;
1:fotoğrafçı sizin istediğiniz sipariş boyutlarını iyi anlamamış ve yanlış baskı yapmış
2:yanlışlığa işaret etmişsiniz ,elinizden fotoğrafı alıp yırtmış
3:üstüne üstlük yanlışı telafi edeceği yerde size kızgınlıkla hoş olmayan sözler söylemiş
buraya kadar tamamen haklısınız size hak veriyorum
ama siz kızgınlıkla ne yapmışsınız
a:internetten photoshop indrmişsiniz ( bu program lisanslıdır muhtemelen siz lisans almamışsınızdır)
b: afiş ve tabela tasarımı yapıyormuşsunuz ( corel kullanıyorsunuzdur o da lisanslıdır muhtemelen sizn kullandığınız lisanslı değildir)
c: eşe dosta haber salmışsınız baskı parasına vesikalık yapılır diye ,böylece başka fotoğrafçıların ekmeğine de engel oluyorsunuz
kısaca siz de kızdığınız fotoğrafçının yerine geçmişsiniz yani siz de o fotoğrafçı olmuşsunuz bazı korku filmlerinde olduğu gibi...

Tarih: 12 Ocak 2009, 19:51 - İp: 88.***.**2.179
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

ilk olarak suanda kullandığın tüm programlar lisanslı emin olabilirsiniz. Güncellemeleri takip etmek için lisanslı kullanmaya mecbursunuz zaten.

İlk indirdiğim lisanssızdı kabul ediyorum.

ve yazımda belirttim ben buzdolabı tamir edebilme yeteneğine sahipsem eşimin dostumun buzdolabı bozulunca seve seve tamir ederim. burda ekmeğe engel olmuyorum

nasıl fotografçılar yeteneğini kullanıp para kazanıyorlarsa bende yeteneğimi kullanıp para almıyorum sadece. Fotograf aynı fotograf.

#gani_gani' tarafından 12.01.2009 21:43:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ocak 2009, 21:23 - İp: 85.***.**5.147
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

gani_gani-- // ve açıkçası fotografçılarada düşmanım.// boş zamanlarımda bi matbaa ve tabelacı için tasarım yapıyorum İyi de getirisi var gerçekten. Düşman olduğun bir fotoğrafçı hata yapmış sana ve seni tasarımcı yapmış hayatını kazanmana yardımcı olmuş. // vesikalıkları tab ettiriyorum 10x15 boyutunu 25 kuruşa. // Hadi hep beraber düşman olalım fotoğrafçılara hepsi teker teker kapatsın, bir ilde bitane kalırsa yeter , o zaman vesikalık 10x15 i 25 kuruşa tab ettirebiliyormuyuz. Yoksa bir kişinin tekelinde olan kaça yapılır. Şimdi arkadaşım fotoğrafçılar vesikalıkları kampanyalı yapıyorlar. Bunların ebatları değişik oluyor çünkü günümüzde birçok yerde farklı ebatlarda isteniyor. Mesela 4,5 x 6 bir vesikalık küçük yere yapıştırmak için kesilir. Sonuçta sadece kocaman bir yüz kalır , küçük ebat olursa kesilmeden yapışır, daha hoş durur. Müşteriye kolaylık olsun diye karışık ebatlarda yapılıyor. Ama sen özel istemişsin. Fotoğrafları yırtmasını hiç kabul etmiyorum , müşteri gitikten sonra yırt. Kampanyalı çalışan fotoğrafçılarda vesikalıklar hepsi standard yapılır, belkide senin gibi özel istek çok az veya olmuyordur, senin işinde standart olmuş, fotoğrafçı ile aranızda nasıl bir diyalog geçti yanlış yapılan iş hakkında bilmiyoruz, İyi bir yaklaşımla düzeltilebilinecek bir konu. Bazen öyle diyaloglar oluyorki müşteri ile yırtmak değil ,,,,,? Bir müşterim stüdyoda çekilmiş 15x21 fotoğrafa 5 TL istedim diye yapmadığı hakaret kalmadı birde fotğrafı fırlatıp çıktı gitti. Çok pahalı imiş. Böyle müşterilerde var. Sana bol tasarımlar , Bol kazançlar, İyi günler,

Tarih: 12 Ocak 2009, 22:50 - İp: 78.***.**5.83
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

ya bilemiyorum gerçekten. ben ilk mesajımı yazınca yine bütün fotografçılar gibi bana saldıracaksınız sanmıştım ki kısmen yanılmadım.

ilk cevapta lisanssız pro. kullandığım söylendi bunun suç olduğu hatırlatıldı ve decube etmek için kullanılan "knockout" eklentisinin bile 23 $ lisans ücreti olduğunu bilmeyen binlerce studyo fotocusu var eminim.

ve cidden çok tuaf ki fotografçılar gerçekten fotograf konusunda çok komplexliler.
Size kilisteki bir fotografçıyla geçen bi diyaloğu aktarıcam.

Bir fotografçıya 10x15 boyutunda (8 tane vesikalık sığıyo biliyosunuz zaten) foto götürdüm.
tek adet 10x15 boyuta 5 ytl istedi

-Neden? amatör tab 30 kuruş değilmi?

-Efendim bu vesikalık biz buna ışık ayarı yapıcaz

-Yok beyefendi ben hepsini yaptım sadece amatör tab gibi çıkarıcaksınız.

-Ozaman cropta görüntü kaybolabilir, özel işlem gerekir yani.

-Yok ben boyutunuda yaptım 10x15 sadece baskı makinasına vericeksiniz siz

-hmmmmm. demek crop da yaptınız tamam ozaman tanesi 3 tl

10x15 tek fotoya 3 lira istiyo.
neden? vesikalık olduğu için.

Tarih: 12 Ocak 2009, 23:10 - İp: 85.***.**5.147
-olympos-
-olympos- (üye)

Ama neden istemesin, Senin istediğin fiata yapmak zorunda değilki. Sistemini kurmuş hizmet veriyor, Kaça kurulduğunu biliyorsun, Senin istediğin fiata hizmet vermek zorunda değilki, Senin istediğin fiata hizmet verirse sistemini nasıl kurup tekrar sanan hizmet verebilecek duruma gelebilirmi ..?

Tarih: 12 Ocak 2009, 23:23 - İp: 78.***.**5.83
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

sistemini kurmuş hizmet veriyor kabulum.

Tam karşıda fiyat listesi var ve orda amatör tab (10x15 boyutunda) = 30 krş yazmış.

Tarih: 12 Ocak 2009, 23:26 - İp: 85.***.**5.147
-olympos-
-olympos- (üye)

Yazabilir , anlatamadım, sen farklı bir iş getirmişsin aynı fiata neden zorluyorsun. O esnaf o işi sana bu fiata yapacak. Yaptırır veya yaptırmassın. serbest piyasa ekonomisi senin içinde esnaf içinde geçerli.

Tarih: 12 Ocak 2009, 23:34 - İp: 78.***.**5.83
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

ya tamam ben yapmadığından şikayetçi diilim zaten. isterse beni dükkandan da çıkarabilir.
Ama o fotonun vesikalık oldugunu görünce karşında artık fotografçı yok. değişik bi adam var. ve bu deişikliği fotoları gözümün önünde yırtan adamda görmek harika bi duygu

#gani_gani' tarafından 13.01.2009 00:00:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ocak 2009, 23:44 - İp: 85.***.**5.147
-olympos-
-olympos- (üye)

gani_gani-- Arkadaşım birde şöyle yap - sen kendini o esnafın yerine koy öyle düşün nasıl kararlar alırdın , piyasa şartlarında , neler yapardım diye. Ama şuna eminim yıllar sonra bile benzer durumlar la mutlaka karşılaşacaksın o zaman hak veririsin. İyi geceler.

Tarih: 13 Ocak 2009, 00:00 - İp: 78.***.**5.83