35mm
35mm (üye)
İstanbul / Amatör

Ara Güler Dijitale Geçmiş :)

geçen gün sirkecide hayyam pasajındaydım.çok komik bi dedikodu dönüyodu valla çok güldüm ben.Ara Güler'in dijital makine aldığını söledi bi abi,hatta bunuda bi toplantıda açıklamış haberi olan var mı böle bişeyden.bana hem komik hem şaşırtıcı geldi eheheh...

Tarih: 19 Mart 2007, 14:20 - İp: 88.***.**8.186
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

ARA GÜLERİN LEİCA'SINDAN HD'YE ATLADINIZ BRAVO!!!!4EVER ANALOG

Tarih: 12 Nisan 2007, 15:25 - İp: 81.***.**0.168
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Dijitale gecse ne olur,gecmese ne olur.Onemli olan gelen fotograf, anlamayanin elinde Leica'da bir ise yaramaz.

Ara Guler'in karsi oldugu dijital degil ki,bir tartismasinda "Dijitalden sanat cikmaz" demisti.Bu bir bakima dogru,sanat ve sanatci eskisi kadar cikmayacagi kesin.

Nedenini sorarsaniz bir dusunun dijital ile yapilanlari.
Fotografi cekiyorsun,iyi cikmadimi at cope gitsin,yenisini cekiyorsun o da bir onceki gibi berbat,at cope gitsin.

Ama negatif zamaninda kotu fotograflarin uzerinde saatlerce tartisdigimiz olurdu,ne yapmamiz gerektigini dusunur,denerdik.Sonucta harcanak emek bir eser ortaya koyardi ama iyi bir eser.Bugun dijital cekim yapan insanlarin uzerinde tembellik var ve bu iyi bir sonuc getirmiyor.

Eger bana inanmiyorsaniz girin GALERI bolumune ne demek istedigimi anlarsiniz,analog zamaninda amatorler bile bu kadar kotu fotograf cekmiyordu.

Ama ekonomik acidan yasasin dijital,biraz cebimizi hafifletti ve o cep para gormeye basladi.

Tarih: 12 Nisan 2007, 17:46 - İp: 195.***.**2.41
35mm
35mm (üye)
İstanbul / Amatör

cancaner benim de düşündüklerimi ve söylemek istediklerimi çok iyi özetlemiş sağolsun bencede dijitalin getirdiği en kötü şey bu,tamamen bi psikolojik tembellik yarattı,dijital yokken fotoğrafçı,önce bakar görür sonra çekerdi,ama dijitalde bu yerini: önce çek,sonra bak,olmadıysa sil bidaha çek...oda olmadı bidaha...derken başımıza bir sürü fotoğrafçı kesildi galerilerde emek verilmiş fotoğraflar diğerlerinin arasında kaybolup gitmeye başladı...dijitalin vizöründen bakmakla analoğun vizöründen bakmak çook çok farklı bunun tartışmasını bile yapmam.çünkü iki alanıda her gün kullanıyorum hem dijital hem analog,analogla günde 10 tane fotoğraf çekiyorum belki ama 10 taneside özel kareler oluyo,ama dijitalle çıktığım günler 100 tane fotoğraf çekiyorum belki ve bi çoğu gereksiz.bu inkar edilemez dijitalin verdiği rahatlık hepimizde yaratıyo bu tembelliği çek-sil durumunu...fazla imkan bazen fazla rahatlık getirebiliyo ve bu iyi şeyler getirmenin yanında kötü alışkanlıklar ve gereksiz bi ton fotoğraflar oluşmasını sağlamıyo değil.dijitale karşı değilim photoshopta kullanıyorum faydalarınıda çok görüyorum dijitalin,ama analogtan da vazgeçmem... ay lav yu F801 [>:D

Tarih: 12 Nisan 2007, 20:51 - İp: 85.***.**5.29
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşalrdan biri demişki dijital makınalar çıkmasaydı amatör fotoğrafa ilgi bu kadar artarmıydı...
gecenlerde aklıma geldide...
herkesin elinde dibinde köşesinde.. sandığında..
bir zenit(özellikle dar gelirlierin çok ucuz olmasındna dolayı kullanmaları) bir canon A-1 bir nikon f serisi.. vs... onunla birlikte her evde kompak bir analog hep vardı zaten...
bence fotoğrafa ilgimiz yuzde olarak çok değişmedi..

ara gülerin dijital almasına gelince..
yanlış anlamadısysam ziya ortalıkta boyle bir dedikodu dolaşıyor dedi.. yanı falanca dukkan ben ara gülere dijital sattım.. falanca makınayı aldı
dememiş..

Adam "Master Of Leica" ünvanlı dunyanın en ıyı 7 ustasından biri gösteriliyo...

bu unvandan ve elindeki ekipmanlarındna dolayı bir M-8 body almış olma ihtimali bence çok fazla...

yeri değil ama aklıma gelmişken soyleyeyım...
adamalr buyuk adamalr açıkcası..

1954 yılından beri ürettikleri bütün objektifleri(135mm hariç) m-8 de dijital teknolojidede kullanabiliyorsunuz...
bu muhteşem bir şirket kalitesi ve mühendilik kabiliyeti..

canondaki nikondakı ef-s ler dx serileri bir ıkı sene sonra çöpte görücez...

Tarih: 25 Haziran 2007, 11:57 - İp: 81.***.**4.155