35mm
35mm (üye)
İstanbul / Amatör

Ara Güler Dijitale Geçmiş :)

geçen gün sirkecide hayyam pasajındaydım.çok komik bi dedikodu dönüyodu valla çok güldüm ben.Ara Güler'in dijital makine aldığını söledi bi abi,hatta bunuda bi toplantıda açıklamış haberi olan var mı böle bişeyden.bana hem komik hem şaşırtıcı geldi eheheh...

Tarih: 19 Mart 2007, 14:20 - İp: 88.***.**8.186
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Son röportajında epeyce yumuşamış aslında dijitale karşı,eskiden lafını bile etmiyordu üstad
Aslında düşünmek lazım, o yaştan sonra bilgisayar öğrenecek, photoshop öğrenecek, kolay değil, zaten 78 yaşında....

Tarih: 19 Mart 2007, 23:46 - İp: 88.***.**9.24
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

dijitale karsi neden bu kadar mesafeli bilen var mi peki aranizda? merak ettim...

Tarih: 20 Mart 2007, 16:22 - İp: 144.***.**1.201
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hem alıskanlıktır,hem buffalonun dedigi gibi bu yastan sonra photoshopla falan ugrasmaktır ama en onemlisi filmdeki kaliteyi ve boyutu dijitalde gorememesidir..kim bir leica'sı varken attan inip eşege binerki????

Tarih: 20 Mart 2007, 16:34 - İp: 88.***.**9.168
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Bu saatten sonra geçse ne olur geçmese ne olur????

Zaten ben bu olayda komik bir taraf görmüyorum.

Şimdi hepimizde iyi kötü dijital bir makina var.
Dijital kullancıları komik durumdalar mı?

Sevgili gaijin
"kim bir leica'sı varken attan inip eşege binerki????"
demişsin....Çok güldüm...

Madem analoglar bu kadar iyiydi neden artık soyu bitti...
Bence analoglar bir döneme damgasını vurdu ve misyonunu tamamlayarak hem ekonomik hemde psikolojik ömürlerini bitirdiler...

O zaman CD'leride komik görelim ne güzel taş plaklar vardı.

Yani hem dijitali kullanıyoruz,hemde analog karşısında komik görüyoruz....

Benim anlayışımda sanatçı, kendini içinde bulunduğu toplumla birlikte geliştiren çağa uyum sağlayan kişidir...

Ara Güler Usta dijital kullanmıyorsa O'nun kişisel tercihidir.Belki aradığını bulamıyorda olabilir.Belki film banyo etmek hala ona zevk ve heyecan veriyordur...

Fakat Üstad için "dijitale geçmiş" lafıyla ortada gülünecek bişey olmadığını düşünüyorum....

Tarih: 20 Mart 2007, 21:47 - İp: 88.***.**9.104
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

komık olan dijital kullanmak degil..dıjıtal kullananlarda degil..komık olan bır satıcının elindekini satmak için olmayacak birşey uydurması ve insanlarında bu masala inanması..
sizi guldurebildiysem ne mutlu bana ama dijital hala analogun goruntu kalitesine ulasamadıgına gore ve hiçbirimiz daha ara guler ayarında fotograf cekme yetenegine erişemedigimize gore ara gulerin analogu bizim dijitalimiz karsısında hala cagın otesindedir..kaldıkı dijitalin burada verdigi tek avantaj cektigini anında gorebilmektrki kendisinin buna ne ihtiyac duydugunu sanıyorum nede goruntu kalitesinden ve karanlık oda zevkinden vazgecmesini saglayacak kadar buyuk bir nimet oldugunu dusunuyorum..

elmayla armutu karıstırır gibi tas plak cd ornegi vermenizede ben guldum acıkcası

bana gore birisinin makinasını ovmek için ara guler bile bundan kullanıyor ne habeeerrrrrr demesi yada sırf elindekini satabılmek için gecen gun ara guler aldı aynısından demesi,birbirlerine sarılıp muza basıp dusmelerinden daha komıktır..

ve bir ustanın leica makinası varken bir dijital kullanması bana sorarsanız hala attan inip eşege binmektir.hatta mesela mir leica m7 ile nıkon d200un ebatlarına bakarsak esege binmeside degil esegi sırtına almasıdır

yuzunuzden gulucuk eksik olmasın

#gaijin' tarafından 21.03.2007 13:18:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2007, 13:16 - İp: 88.***.**7.82
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

suan zaten cd ler plaklardaki ses kalitesine ulasamadi hangi dj cd kullaniyor gosterirmisiniz ? olay da burada bu kisiler islerinde profesyonel onlar isin kolaylik portatiflik vs vs nin onemi yok onlar icin onemli olan kalite

Tarih: 22 Mart 2007, 19:47 - İp: 85.***.**9.82
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Ya bırakın bu eski lafları...

Dijitale karşı çıkmıyorsunuz ama eskiyi hala övüyorsunuz...

Adamlar yıllarca karanlık odada her türlü hilelerle fotoğraflara daha karta basılmadan müdahale ettiler şimdi çıkıp photoshop dil uzatıyorlar...

İşin tekniği mekniği kalmadı artık....

Analoglarla yapabileceklerinizi altalta yazın birde dijitallerle...Bakın hangi liste daha uzun...

Elimde Leica analog olacağına Nikon d200 olsun milyon kere yeğlerim...Benim görüşüm böyle Çağdaş...Seni bağlamaz belkide ama bu böyle...

Analogla uğraşmaya artık değer mi?

Bugün fotoğrafçılık bir hobi olarak geniş kitlelere yayıldıysa ve bukadar sevilerek yapılıyorsa sebebi dijital makinaların kullanım pratikliği ve bir çok üstünlüğüdür.
Hem uzun bir süreçte kendini amorti eden yanı vardır...

Ara Güler üstad analog kullanıyor diye yada leica'sı var diye diğerlerini elin tersiyle itemeyiz.

Gelelim satıcının sırf makina satmak için "Ara Güler dijitale geçmiş" lafına...

Valla bravo adama...

Böyle bir satış ve reklam sloganını düşünüp buluyorsa helal olsun...

Hem ben "güldüm" derken sana değil benzetmene gülmüştüm ama sanırım yanlış anlayıp biraz alınmışın...Alınmana gerek yok dostum...At eşek benzetmen orası için komik bir benzetmeydi ve alakasızdı...

Neden mi?

Fotoğrafçılık işini kimisi meslek kimisi hobi için yapıyor...

Bu durumda tercihlerde farklı olabiliyor.

Benim dünyanın en harika analog makinasına ihtiyacım yok,kullanmam mümkün değil...(banyosuydu baskısıydı filan uğraştırır biraz )

Benim analog fotoğrafçılıktan anladığım çekim sürecinden baskı işlemine kadar analog ve çıplak elle yapılanıdır.Yoksa filmi çıkart götür makinaya yıkat sonrada seri baskı makinasına ver 5 dakikada baskı al...Analog fotoğrafçılık bu mudur?

Bu noktada ben analog kullanamam diyorum.

Ara Güler üstad ise bu aşamaları kendisi geçebildiği için onun da dijitale ihtiyacı yoktur ki zaten keyif almasının imkanı yoktur.

Uzun sözün kısası...

Yinede her şeye rağmen dijital makinanın avantajları ve yetenekleri daha da çoktur...

Yani dijital benim için "eşek" değil "küheylanın" taaa kendisidir.

Tercih meselesidir....

Bu arada senin yüzünden de gülücükler hiiiç eksik olmasın...

Sevgi ve selamlarımla...

Tarih: 23 Mart 2007, 18:42 - İp: 88.***.**1.113
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

leica m8 almıstır

Tarih: 23 Mart 2007, 22:45 - İp: 88.***.**9.211
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ömer nerelerdesin?

Ara Güler renkli de çektiğini, son yıllarda renkli olanların sayısının daha fazla olduğunu söylüyor bir röportajında. Ama adamın renkli çok az fotoğrafına ulaşabildim, var mıdır nerede bulabileceğimi söyleyecek birisi

Tarih: 23 Mart 2007, 22:56 - İp: 85.***.**2.201
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

okul, projeler cok vakit alıyor hakan kalan zamanda da fotograf cekiyorum

bende aramıstım bir zamanlar baya ara gülerin fotograflarını ama yok hicbiryerde, cekip arsive atıyor herhalde diaları..

en son bulent ecevit in fotograflarını iceren bir kitabı cıktı, ilgini cekerse..

Tarih: 24 Mart 2007, 11:17 - İp: 88.***.**9.211