mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

1957'den Bu Yana... Fotoğraflarla

1957 Douglas Martin, ABD.
ABD'de sadece beyaz öğrencilerin devam ettiği Harry Harding Lisesi'ne kabul edilen ilk siyah öğrencilerden Dorothy Counts'ın okuldaki ilk günü. Tacizlere sadece 4 gün dayanabilmişti.

1958 Stanislav Tereba, Çekoslovakya
Sparta Prag ve Bratislava arasındaki şampiyonluk maçından bir kare. Fotoğrafçı bu kareyi çektiğinde henüz 20'sindeydi.

1960 Yasushi Nagao, Japonya
12 Ocak 1960. Sağcı öğrenci, Japon Sosyalist Parti lideri Asanuma'yı öldürmeden saliseler önce...

1962 Héctor Rondón Lovera, Venezuella
Sniper tarafından vurulan bir asker son anlarında papaza tutunuyor...

1963 Malcolm W. Browne, ABD
Budist rahip Thich Quang Duc, Güney Vietnam Hükümeti'nin din adamlarına eziyet etmesini kendini yakarak protesto ediyor. Rahip yanarak ölürken hiç ses çıkarmadı ve kıpırdamadı...

1964 Donald McCullin, İngiltere
Kıbrıs'ta bir Türk kadın Rumlar tarafından öldürülen kocasının yasını tutuyor. Olaydan çok etkilenen İngiliz McCullin, olaya fotoğrafçı gözüyle baktığı ve bir sosyal görevli gibi yardım edemediği için suçluluk duyduğunu itiraf ediyor...

1965 Kyoichi Sawada, Japonya
Güney Vietnam'da anne ve çocukları ABD bombalarından kaçmak için nehri geçmeye çalışıyor...

1966 Kyoichi Sawada, Japonya
ABD birlikleri Güney Vietnam'da Vietkong'lu ölü bir askeri sürüklerken.... Bu Fotoğrafı Çeken Kişi Kamboçya'da bir görevdeyken 1970'de öldürüldü...

1968 Eddie Adams, ABD
1 Şubat 1968. Güney Vietnam Polis Şefi Nguyen Ngoc Loan, Viet Kong'lu olduğundan şüphelendiği genci öldürürken..

1969 Hanns-Jörg Anders, Almanya
Anders, Kuzey İrlanda'da bir Katolik genci, İngiliz güçleriyle çatışmanın sürdüğü sıcak anlarda fotoğrafladı. Fotoğrafçı gözyaşartıcı bombanın etkisine girmeden sadece 2 kez deklanşöre basabildi...

1972 Ut Cong Huynh, Vietnam
Güney Vietnam uçakları yanlışlıkla napalm bombasını bir köyün ortasına düşürdü. Fotoğrafçı (şimdilerde herkesin tanıdığı) küçük kızın yanan kıyafetlerini "Çok sıcak" diye bağırarak üzerinden atmasını unutamadığını açıkladı.

1973 Fotoğrafı kimin çektiği bilinmiyor
Şili'de demokratik seçimle gelen Başkan Salvador Allende'nin askeri darbe sırasında ölümünden birkaç saniye öncesi. Fotoğrafı çeken kişinin "kişisel güvenliği" için adının açıklanmasını istemediği sanılıyor...

1974 Ovie Carter, ABD
Nijerya'da kuraklık kurbanları...

1975 Stanley Forman, ABD
Boston'da bir kadın ve bir kız apartmanın yangın merdiveninin çökmesiyle düşmeye başlıyorlar. Bu fotoğraf yılarca güvenlik kampanyalarında kullanıldı...

1976 Françoise Demulder, Fransa
1976 Beyrutu'nda Filistinli mülteciler... Demulder ödülü kazanan ilk kadın fotoğrafçı oldu...

Tarih: 31 Ekim 2007, 22:49 - İp: 88.***.**8.163
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

eklemek istediğim bir kaç fotoğraf daha vardı ama onlar sanırım biraz vahşice olacak...

Tarih: 1 Kasım 2007, 15:01 - İp: 88.***.**0.223
erna
erna (üye)
İstanbul / Meraklı

Hiçbirşey değişmemiş.Oysa dünya barışı diye ne kadar çok nutuk atılıyor..Yeryüzünde en acımasız canlılar biziz.ve işte örnekleri..

Tarih: 1 Kasım 2007, 15:10 - İp: 88.***.**3.116
ahmetçiçek
ahmetçiçek (üye)
Kırşehir / Amatör

Körler sağırlar olayından sonra gördüm topiğinizi..
Güzel bir derleme..
Güzel bir paylaşım..
Tüm bunların yaşanmayacağı günler uzakta değil.
Buna inanıyorum..

Tarih: 3 Kasım 2007, 08:57 - İp: 85.***.**8.216
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

körler sağırlar derken hakaret niteliğinde söylemedim sizde biliyorsunuz.neyi açıklamak istediğini bilmeden üstü kapalı anlatımlarla açılmış konuları eleştirdim.bazen öyle bir şey yazılıyorki adamın ne söylediği belli değil.konu ne,niye,ne için belli olmayan bir yazı.budur olay...

Tarih: 3 Kasım 2007, 14:55 - İp: 88.***.**2.252
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

şu tek topikimi hortlatayım dedim..çok güzel yapmışım aslında ezilmesin altlarda yazık

Tarih: 15 Ağustos 2008, 01:51 - İp: 85.***.**1.67
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 15 Ağustos 2008, 09:51 - İp: 85.***.**4.36
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hep acı hep uzuntu hep insanlık dısı olaylar,ve buyuzden unutulmaz kareler.
yazık bize,bir dunyada barıs içinde yasamayı basaramadıgımız ve basaramayacagımız için...

Tarih: 15 Ağustos 2008, 11:42 - İp: 85.***.**3.117
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

bırak dünyayı şu forum içinde bile barış içine yaşayabiliyo muyuz?..

Tarih: 15 Ağustos 2008, 16:25 - İp: 85.***.**4.36
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

ah bu topik Serbest Kürsü (Hayatın İçinden) bölümünde olacaktıda görecektim sizi..
tek topiğim..biriciğim

Tarih: 16 Ağustos 2008, 16:11 - İp: 85.***.**1.241