mugek
mugek (üye)
Eskişehir / Amatör

Takı Fotoğrafları Çekmek İstiyorum

canon A420 kullanıyorum ve özellikle kristal yakı fotoğrafları ve yemek fotoğrafları çekmek istiyorum.

Tarih: 10 Ekim 2006, 23:41 - İp: 88.***.**3.17
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Merhaba..

Uyfun fiyatlı bir makina sahibi olarak bu tarz fotograflar çekmek istiyorsanız,en azından PowerShot A610 yada A620 modellerinden birisine geçis yapmanızı öneririm.

A420 Macro mesafesi 1cm iyidir ancak çekim sırasında alan derinliğine müdehale edemeyeceğiniz için,Ensantene ve diyafram ayarları yapılabilen,seçilebilir odak noktası özellikli bir model almalısınız.

Saygılarımla.

Tarih: 11 Ekim 2006, 11:45 - İp: 85.***.**3.100
esoes
esoes (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

çekersin ama ne kadar olur bilmem...o çekimlerin özelliği hiç bi şekilde parlatmadan çekmen lazım..mesela cocolanın çekimlerine bak bakim hiç parlama var mı..??çok zor işş.dostum

Tarih: 11 Ekim 2006, 13:51 - İp: 88.***.**7.119
sudulus
sudulus (üye)
İstanbul / Amatör

nikon coolpix 885 gibi eski bir makine ile 10.000 nin üzerinde takı fotoğrafı çektik. bu iş için mutlaka bir mini stüdyoya ihtiyaç var. sağdan ve soldan ışık kaynaklarının olduğu bir stüdyo idi bu. önceleri macro (close up) modundan başlamıştık çekimlere ancak daha sonra uygun ışık ayarlarını yaparak (makine üzerinden) ve merkez ağırlıklı netlemeyi seçerek oldukça iyi kareler çekmeye başladık.
bu iş biraz makineyi keşfetmekle ve bolca denemeyle alakalı...
yüzükler için şöyle bir formül buldum; çift taraflı banttan bir parça keserek beyaz bir kartona yapıltırırsın, üzerine her tip yüzüğü yaklaşık 40 derece açıyla görecek şekilde yerleştirirsin ve netlemeyi iyi yaparak çekimi tamamlarsın.
photoshopta üzerinde biraz renk ayarı yaptıktan sonra güzel sonuçlara ulaşabilirsin.
gerdanlık, kolye ucu, bileklik ve küpe çekimlerini mutlaka üstten yaparsın. ihtiyaca göre düşük ayarda flaş da kullanabilirsin (tabii makinende böyle bir ayar varsa).
benden bu kadar...
kolay gelsin.

Tarih: 12 Ekim 2006, 00:58 - İp: 195.***.**5.235
sadan1
sadan1 (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

sudulus selamlar msn veya mail adresini verirmisin.
[email protected]

Tarih: 12 Ekim 2006, 10:56 - İp: 85.***.**0.153
mugek
mugek (üye)
Eskişehir / Amatör

Cevap veren arkadaşların hepsine teşekkür ederim.

Tarih: 14 Ekim 2006, 20:21 - İp: 88.***.**3.17
fotokurdu
fotokurdu (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba mugek,

Diğer arkadaşların da bahsettiği gibi, bu ürünlerden iyi sonuçlar elde etmen için yüksek diyaframlarda çalışman gerekli.

Yüksek diyaframda çalışmak içinde yüksek watt lı ışıklar gerekir.

Nekadar çok ışık, okadar diyafram ve okadar iyi sonuçlar.

Sevgilerimle

Tarih: 7 Aralık 2006, 10:36 - İp: 85.***.**2.122
  • 1