yevgenionegin2
yevgenionegin2 (üye)
İstanbul / Amatör

Porst Bcr230 Flaş Ve Üzerindeki Tuşlar

PORST BCR 230 flaşım var, fakat kullanma kılavuzu yok ve nasıl kullanacağımı bilmiyorum.
Aşağıda internetten bir fotoğrafını buldum. İsterseniz kendimde yeni foğtoğraf ekleyebilirim.
ön

arka

fotoğrafta görülen flaşın önündeki M, I ve II seçenekleri ne anlama geliyor. M manuel anlamına geliyor diye tahmin ediyorum.
arka tarafında ein-aus yazan açma kapama anahtarının altında şeffaf bir tuş var o ne işe yarıyor, bunun yanında üstünde comp yazan bir ışık var, ASA ayarını da anladığımı söyleyemem.

Aşağıda Almanca kılavuz da var, ama ben anlayamıyorum.
http://picasaweb.google.com/orebic2008/PorstBCR230#5262481536822816786

Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

#yevgenionegin2' tarafından 11.04.2011 19:59:24 tarihinde düzenlendi.

#yevgenionegin2' tarafından 11.04.2011 20:01:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Nisan 2011, 18:27 - İp: 88.***.**9.82
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Bende de bu tür eski flaşlar var.Benim bildiğim kadarı ile M , manuel yani flaşınız tam güçle patlar.I ve II konumlarında flaşın üzerindeki fotosel(flaş üzerinde ön tarafta solda)ı devreye girer ve flaş otomatik olarak patlar.Anladığım kadarı ile II konumu I konumuna göre daha fazla güçte patlıyor.Flaşın üzerindeki çizelgede flaş hangi ASA'da hangi diyaframda kaç metre etkili görebilirsiniz.O sarı sürgüyü makinenizdeki ISO ya da (filminizin ASA) değerine getirin hangi diyaframda kaç metreye denk geliyorsa flaşınızın etki mesafesini görün.Resimdeki durumda flaşınız ASA 25 için f8'de 2 metreye kadar etkiliymiş.Ya da f2.8'de 5.4 metreye kadar etkiliymiş.I konumunda 3.7 metreye kadar, II konumunda 7.5 metreye kadar etkilymiş sanırım.Ben de bu otomatik flaş kısmını tam çözemedim.
Açma kapama düğmesinin altındaki gösterge sanırım flaşın açıldığını gösteren güç göstergesi.Diğeri ise flaşın dolduğunu gösteriyor sanırım.Test zaten flaşı elinizle basarak patlatmanızı sağlıyor.
Bu arada bu tür eski flaşların tetikleme voltajları yüksek olabilir bu yüksek voltaj da makinenize (özellikle makineniz dijitalse) zarar verebilir.

#mustafa_ozdag' tarafından 12.04.2011 02:23:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Nisan 2011, 02:20 - İp: 95.***.**6.201
yevgenionegin2
yevgenionegin2 (üye)
İstanbul / Amatör

Cevabınız için Teşekkürler.

Tarih: 12 Nisan 2011, 22:23 - İp: 85.***.**4.204
  • 1