magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

Minolta A200 İçin Şu Flaş Olur Mu?

selam,
konicaminolta A200 dijital fotoğraf makinem var,internette flaş araştırıyorum bu aralar,TUMAX diye bir marka buldum polonya lı bir firma galiba,baya uygun fiyata flaşlar.
minolta nın kendi flaşları var ama beni aşıyor çok pahalılar,bu tumax lar ebayde 50-60 euro arası sıfırı,bunları kullanan bilen varmıdır nasıl alayım mı değer mi o parayı vermeye.
link şu
http://cgi.ebay.de/Minolta-z1-z2-z3-z5-z6-A200-A1-A2-DSL20AF-Blitzgeraet_W0QQitemZ9701789502QQcategoryZ79926QQrdZ1QQcmdZViewItem

fotoğrafta koyayım:bunun birde bir üst modeli var 10 euro fazla,flaşlardan pek anlamam alınır mı sizce bunlar.

Tarih: 24 Mart 2006, 10:12 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Makinenize harici bir flaş düşünüyorsanız,

- Flaş kafası oynak mı? (pazarbey duymasın yine gülecek bu "oynak" lafıma) Yani sağa sola yukarı çevrilebiliyor mu?

- Kafası zoom yapabiliyor mu? Yani siz makinenin zoomu ile oynadığınızda flaş da buna göre kendini ayarlayabiliyor mu?

- Makinenin kullandığı ölçüm metodu ile uyumlu mu? Yani makine TTL ölçüm kullanıyorsa flaş da buna uyum sağlayabiliyor mu?

- Etki mesafesi yani menzili makinenin üzerindeki flaştan daha uzun mu?

Gibi konuların iyice araştırılması gerekir. En iyi uyummu makinenin kendi orjinal markalı flaşı sağlar. Bir de Sigma'nın Canon, Nikon ve Minolta gibi markalar için ürettiği flaşlar var. Orjinallerinden biraz daha hesaplı.

Şimdi şu resimdeki flaş için fikrimi sorarsanız bence almayın çünkü dandik bir ürüne benziyor. Alırsanız büyük bir ihtimalle makinenin üzerindeki flaş ile aldığınız sonuçlardan daha kötü sonuçlar bile alabilirsiniz.

Tarih: 24 Mart 2006, 10:58 - İp: 85.***.**5.234
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

ocaklılar özellikleri şunlar, ne kadar mesafeye etki ettgini bilemiyorum,kafası oynuyor bu arada
Specifications:
- Guide no. (ISO100/DIN21): 33 (at 50 mm)
- Angle of illumination: 28-35-50-85 mm (manual zoom)
- Multi-angle bounce flash head: 0°/30°/45°/60°/90°
- Recycle time: 0.3-7 sec
- Power source: 4 x "AA" (alkaline batteries)
- Number of flashes: 150 times (with fresh batteries)
- Dimensions: 72 x 85 x 110 mm
- Weight: Approx. 250 g (w/o batteries)
Electronic Flash DSL880AFZ can be used with 35mm SLR cameras and digital cameras.
It enables full automatic flash photography by TTL/ADI automatic flash exposure control.
bu modelin ado tumax 880 afz 64 euro.

makinenin üzerindeki flaş iso200 de 3.8 metre aydınlatıyor,bana çok yeterli gelmedi.

Tarih: 24 Mart 2006, 16:39 - İp: 81.***.**8.125
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bu ilkinden iyi görünüyor. Ama fotoğrafına bakarak doğru anlamışsam kafası yukarı doğru oynuyor sadece, sağa sola dönmüyor. eBay de 50 USD ye A200 için bundan çok daha iyilerini bulmak mümkün ama eBay'den alınan ürünlerin günrüğe de takılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Tarih: 24 Mart 2006, 17:39 - İp: 85.***.**5.234
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

ocaklılar, almanyada bir yakınım var ona aldırıyorum gümrük sorun olmaz.
benim bulduğum minolta ve sigma flaşlar 140 eurodan başlıyor, 50 dolara bulsam hemen atlarım

Tarih: 24 Mart 2006, 18:33 - İp: 81.***.**8.125
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Almanyadan yakınınız getirecekse çok iyi olur tabi. 50 dolar dediklerim tabi ki Minolta veya Sigma değil ama sanki sizinkinden biraz daha iyi gibi göründü bana. En azından kafası sağa sola da dönebiliyor. Sadece fikir olsun diye bir bakın isteseniz
BURAYA . Kolay gelsin.

Tarih: 24 Mart 2006, 20:08 - İp: 88.***.**6.17
  • 1