leone1907
leone1907 (üye)
İstanbul / Amatör

Işık Sistemi İçin Hangi Ampül

giriş seviye bir sistem kurma niyetiyle biraz araştırma yaptım çok sayıda farklı türk ışık-ampülgördüm.
halojen,florasan,civa buharlı,sodyum buharlı...

ideal ampül konusunda yardım istiyorum, sadece watt değeri yeterli olmuyor, kelvin değeri,lümen-lux değeri hangi düzeyde olmalı?

teşekkürler

Tarih: 3 Mart 2013, 12:42 - İp: 78.***.**6.16
lightingturkey
lightingturkey (üye)
Kilis / Amatör

ideal ampül/ışık, yapmak istediğiniz şey, mekanın büyüklüğü ve bütçeye göre belirlenir.

Tarih: 4 Mart 2013, 14:59 - İp: 24.***.**3.174
leone1907
leone1907 (üye)
İstanbul / Amatör

pardon eksik bilgi vermişim.

giriş seviye lightbox-ufak çapta ürün çekimi.
gerçi bu gün 100w tasarruflu ampül aldım, onlarla deneme yapacağım

Tarih: 4 Mart 2013, 16:58 - İp: 78.***.**3.225
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Kelvin değeri sorun olmaz.Çünkü artık her makinede beyaz ayarı var.Işık gücü ihtiyacınıza kalmış.Kısık diyaframlarda çalışacaksanız ışığa çok ihtiyacınız olacaktır.Büyük nesneleri çekecekseniz yine ışık ihtiyacınız artacaktır.Mümkünse birkaç lambadan oluşan bir sistem kurmanız ve ihtiyc durumunuza göre lambaların bazılarını açıp kapatabilmeniz size esneklik sağlar.Bir ara ben 16 duylu bir tasarruflu ampül sistemi yapmıştım.İki anahtarla lambaların yarısını açıp kapatabiliyordum.Geçenlerde de 500W projektör aldım.Yaydığı sıcaklık bu kış gününde beni baya terletti.Yaz mevsimini artık siz düşünün.Bir de iki lambalı bir sistem yapmıştım, alüminyum bir tas kullanmıştım.Sonra eski flaşlar alıp strobist çalıştım biraz.Daha sonra da baktım zor oluyor 3 tane paraflaş aldım. Aşağıya ekledim yaptıklarımı.Belki size bir fikir verir.

Tarih: 6 Mart 2013, 22:07 - İp: 176.***.**4.183
  • 1