vesvas
vesvas (üye)
İzmir / Amatör

Hss Dış Çekim Flaşı

s.a Işığın kullanımı konusunda acemiyim. HSS özelliği bulunan yani 1/1000 sec gibi aşırı hızlı pozlamalarda da patlayabilecek, makineden verileri otomatik alan ttl bir tepeflaşa ihtiyacım var. Ucuzluk önemli bir kriter, önerilerinizde bunu dikkate alırsanız sevinirim.
Son olarak strobist çalışmak istiyorum. Hızlı enstantanelerde strobist çalışmak istersem hss özelliği olmayan flaşları ikincil flaş olarak kullanabilir miyim?

Tarih: 15 Şubat 2013, 23:02 - İp: 188.***.**7.8
vesvas
vesvas (üye)
İzmir / Amatör

forumda hss flaşlar hakkında tartışılmamış, fikriniz yoksa cevap vermeyebilirsiniz

Tarih: 15 Şubat 2013, 23:41 - İp: 188.***.**7.8
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba arkadaşım,

Bütçene uygun YN,Metz yada Nissin flaşları araştırabilirsin.Bunların bazı modellerinde HSS özelliği var.
Strobist çalışmalarda bu kadar yüksek hızlara neden ihtiyaç duyacaksın merak ettim doğrusu.

Alttaki yazı alıntıdır.

HSS demek shutterın hiç bir zaman tam olarak açık olmadığı hızlardaki çekimlerde flashın tüm shutter hareketi boyunca çakmasıdır (daha az güçte ama sürekli)
yani sıradan flashlar shutter tam açıkken bir kez çakar, hss’de flash tüm shutter hareketi boyunca çakmaya devam eder.

HSS özelliği olmayan flaşlarda flaşın ve gövdenin izin verdiği max senkron hızından (örnek 1/200) daha hızlı çekim yapamazsınız..
HSS’li (ya da markadan markaya tanımı nasıl geçiyorsa) flaş ile 1/2000 ya da 1/4000 ens. hızında dahi flaş ile çekim yapabilirsiniz. Bu durumda saniyenin 2000′de birinde, aynı hız ve zamanda çakan flaşın da yardımıyla konunuz aydınlanmış olur.

Tarih: 16 Şubat 2013, 11:25 - İp: 91.***.**4.100
vesvas
vesvas (üye)
İzmir / Amatör

cevabın için teşekkür ederim sfkbay, hss istememin sebebi 1/200'de gündüz açık diyaframla resim çekmek sıkıntı yaratıyor. Arkaplanın bembeyaz görünmesi yerine 1/750'de gökyüzünün de detaylarıyla durmasını istiyorum. YN568ex siparişi vereceğim nasipse. Elime geçtiğinde inceleyip forumda yazmayı umuyorum

Tarih: 16 Şubat 2013, 13:58 - İp: 188.***.**7.8
  • 1