gazeteci058
gazeteci058 (üye)
İstanbul / Amatör

Harici Flash Kullanımı

öncelikle iyi günler.benim nikon D90 makinem var.SB 800 flash aldım.TTL modunda çekileceğini duydum bi kaç yerden.fakat TTL modunda çektiğim zaman karanlık çıkartıyor.hangi modda nasıl çekeceğim bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.saygılarla...

Tarih: 17 Mayıs 2012, 13:46 - İp: 88.***.**3.25
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

D90 ve SB 800 birbirine uyumlu ekipmanlardır. TTL modunda çektiğiniz zaman hem makina hem flaş ölçüm yapar ve ikisinin pozlama değeri birbirinden farklı ise ikisi arasında anlaşır ve elde edilen ortalamayı esas alıp ona göre çalışırlar. yani bu durumda sizin bahsettiğiniz durumla karşılaşmamak gerekir. Böyle bir durum varsa bunun birçok sebebi olabilir. Flaşınız eksi pozlamada olabilir bunun için flaşınızı kontrol edip mümkünse resetleyip fabrika ayarlarına getirip tekrar deneyebilirsiniz. Flaş senkron hızınızın ayarı doğru olmayabilir bunu kontrol ediniz. Makinenizin menusünden flaş senkron hızını otomatiğe getirdiğinizde 1/4000 veya makinenize göre 1/8000 hızlarına dahi ulaşabilirsiniz. Çektiğiniz fgotoğrafla flaşınızın aydınlatma mesafesi uyumlu olmayabilir bunu kontrol ediniz ve mümkünse çektiğiniz ayarları tam olarak yazıp birde örnek fotoğraf yüklerseniz daha çok yardımcı olunabilir diye düşünüyorum.

Tarih: 22 Mayıs 2012, 12:29 - İp: 78.***.**6.37
abdur
abdur (üye)
İzmir / Meraklı

Merhanalar,

Konuyu tekrar hortlacam ama benim de ayni sorunum var. Ben de gecen gun ikinci el SB-800 aldim. ama kendim su an afrikada oldugumdan lense bakmadim ve odemesini yapip direkt kargo ile aldim. Nikon D90 kullanicisiyim. Makineyi auto veya A cekim modunda flas ttl de iken deniyorum ancak flas patlamiyor ve fotograf karanlik cikiyor. arka arkaya 10 cekim yaptigimda belki 1 kere patliyor flas. acaba flas da bir sorun mu var yoksa ayarlarini mi bilmiyorum. bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Tarih: 21 Ocak 2013, 15:25 - İp: 41.***.**2.29
  • 1