redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Flaş Teknik Bilgi İhtiyacı

Merhaba Dostlar.
Benim Sony A-350 ve eşimin Nikon D90 makinalarımız için flaş arıyorum. Ancak gerek flaş satan siteleri gerekse forumu incelediğimde gördüm ki, harici flaş kullanmayı öğrenmek, makinayı kullanmayı öğrenmek gibi.
Daha önceden olsa alt tarafı flaş diyebilirdim, ama gördüm ki harici flaş alırken ve kullanırken bilmem gereken ama bilmediğim çok şey var. Fotoğraf makinama ve fotoğrafçılığa hakim olduğumu düşünürken flaş yüzünden kendimi kötü hissettim.
Flaş kullanımına dair teknik bilgiler edinebileceğim bir site yada forumumuzda bir konu önerebilir misiniz?

Not:Sigma EF-530 DG Super ve Metz 48 AF-1 'in SONY ve Nikon uyumlu modelleri kendi uyumlu markaları ile(SONY için A350, nikon için D90) wireless çalışabiliyor mu? Hatam varsa lütfen düzeltin, benim wireless çalışmadan anladığım gerekli ayarları yaptıktan sonra flaşı makinadaki hot shoe'dan çıkartıp başka bir yere koysam da flaşın çakabilmesi.

#redfive' tarafından 25.08.2009 12:10:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ağustos 2009, 11:27 - İp: 85.***.**4.243
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

http://www.sigmaphoto.com/flashes/flashes_flashes_details.asp?id=3263 , Sigmanın flaşı Sony ile Nikonun da D80'ini ne kadar wireless çalıştığı yazıyor. Metz ' de ise böyle bir bilfi yok, yalnız her ikisi de slave flaş olarak kullanılıyor, yani foto makinenizini modelinden bağımsız olarak üzerindeki built in flaşı patlattığınız zaman bu iki flaş ta hemen patlıyor, yalnız slave flaş olarak kullandığınız zaman TTL kullanamazsınız, TTL kullanmadıktan sonra neden bu kadar pahalı flaş?

Tarih: 18 Ekim 2009, 23:00 - İp: 94.***.**5.4
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

wireless uyumlu degilse bile, wireless flaş tetikleyicileri satılıyor.
tabi direk wireless calısan bir model almanız daha iyi olur.

Tarih: 19 Ekim 2009, 01:40 - İp: 78.***.**2.187
  • 1