makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

Evde Studyo

Herkese Selam

Gecen hafta sony R1 aldım. Evde soyle amatorce kendı cabamla (elektrık ıslerınde az da olsa anlarım ),
kucuk bır studyo yapmak ıstıyorum , bu konuda bılgısı olan arkadaslar yardımcı olabılırlermı

Tarih: 2 Kasım 2006, 22:55 - İp: 85.***.**4.176
dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

http://strobist.blogspot.com/2006/07/how-to-diy-10-macro-photo-studio.html

kartondan bir çadır örneği

Tarih: 31 Ağustos 2007, 06:33 - İp: 85.***.**3.78
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

raw çekim sonrasında da bilgisayarda düzeltme işlemi, kamera üstünde beyaz dengeleme ile aynı performansı vermez. ortalama bir kamerada her pixele ait renkler 12 bit ad tarafından örneklenir yani 4096 farklı tona sahip olur. Beyaz dengesi dediğimiz şey ortamdaki beyaz rengi oluşturan renk sıcaklıklarının her bir renk için maksimum değer olarak kabul edilmesidir. yani gerçek beyazda tüm renkler 4095 civarı bir değer alması gerekir. eğer ki kullanıcı fotografı çekerken yüksek bir sıcaklık değeri girdiyse fotografta gerçek beyaz için örneğin kırmızı 3000 civarı bir değer alacaktır. bilgisayarda beyaz dengesi yapıldıgında 3000 rakamı maksimum kabul edilip tüm değerler 0 4095 arasına interpolarizasyon ile dağıtılacaktır. yani normalde 4000 civarı ton elde edecekken sadece 3000 tonlama ile resmetmiş olacağız. bu da renk geçişlerini daha belirgin bir hale getirecektir.

Tarih: 3 Eylül 2007, 14:32 - İp: 195.***.**0.27
sersipahi
sersipahi (üye)
Bursa / Amatör

Merhaba arkadaşlar. dconceleon ve Mete007 verdiğiniz bilgi ve kaynaklardan dolayı teşekkür ederim.

Ben eğitim fakultesi grafik bölümü mezunuyum. "ressam olmadığım gibi fotoğraf sanaçısı" da değilim. Sadece öğrenciyken okulda yapamadığım bir şeyleri şimdi yapmak istiyorum.Bilgisayar ve Cs tek başına yalın kalıyor,Bazen farklı açıları yakalamak gerekiyor.Kendi bakış açımı fotoğraflara yansıtmak istiyorum. Özel çalışmalarımda kendi çektiğim fotoğrafları kullanmak istiyorum.

Nikon D200 ve Dx vr 18-200mm objektiv aldım. Doğrusu zenite yada Canon 100A'ya hiç benzemiyor bu dijital harikalar. Fakat daha fazla mazeme için şuan param yok.eğer bu konuda bana yardımcı olabiirseniz sevinirim.

Evde ufak tefek obje çekimleri ile işe başlamak istedim.70
70cmx70cm lastolite çadır alıyorum. Fakat ışıklardan anlamıyorum.

Paraflaş yada spot ışık kullanılması tavsiye ediliyor.
250W 2 yada 4 ışık almamı tavsiye ettiler. Bir başka satıcıda artık "üretilmeyenmiş" fotoselli ampul satmaya çalıştı. Pozometre alacak paramda kalmadı deneyip yanılma yöntemi ile çalışmam gerekecek.)

Bu ışıklar nasıl ışıklardır ? nedir ? Beyaz soğuk ışık veren ışık sistemi nedir ? kitaplara veya google bakıyorum ama kafam çoooook karıştı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılar

Tarih: 7 Eylül 2007, 11:02 - İp: 85.***.**5.97