makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

Evde Studyo

Herkese Selam

Gecen hafta sony R1 aldım. Evde soyle amatorce kendı cabamla (elektrık ıslerınde az da olsa anlarım ),
kucuk bır studyo yapmak ıstıyorum , bu konuda bılgısı olan arkadaslar yardımcı olabılırlermı

Tarih: 2 Kasım 2006, 22:55 - İp: 85.***.**4.176
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

doncarlon söz ettiğin linkleri bende alabilirmiyim

#rokomet' tarafından 11.11.2006 17:07:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Kasım 2006, 11:50 - İp: 85.***.**8.148
doncarleon
doncarleon (üye)
Kayseri / Meraklı

ben nen iyisi linkleri foruma da koyayım :D
http://www.jyoseph.com/extras/archives/2006/02/diy_ring_light.php

http://www.studiolighting.net/homemade-light-box-for-product-photography/

http://thehowzone.com/how/Photo-Softbox/3

http://www.paperminis.com/tutorials/tutorial_light_box.htm

http://strobist.blogspot.com/2006/07/how-to-diy-10-macro-photo-studio.html
bu linklerde bazı ışık ve softbox çalışmaları var umarım işinize yarar

Tarih: 9 Kasım 2006, 12:53 - İp: 88.***.**8.17
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Mete007, RAW konusundaki bilgilerim yanlış olabilir. Bunu açıklarsan ben de, yanlış yönlenen arkadaşlar da aydınlanırız. ve memnun olurum.

Tarih: 9 Kasım 2006, 23:52 - İp: 88.***.**6.246
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Behri.. selam..

konu sadece RAW ile ilgili değil.. verdiğim linki dikkatli inceleyip yorumlarsanız durum daha iyi anlaşılır.. Raw da daha çok ayar toleransınız olacaktır demeniz daha uygundu.. Renk ısısı konusunda aydınlatma sistemleri bölümünde daha öncede uyarılarım olmuştu.. ancak, kaale alınmadığım gibi, gereksiz tartışmaların içine çekilmek istendim.. yazdıklarımı silip çekilmeyi uygun gördüm.. açtığım başka konulara göz atılırsa, bu konuda sorulanlara... newyork webphoto school sitesine link verilerek daha iyi yanıt verildiğini görebilirsiniz..

açtığım konulardaki linkler incelenmezse, "-profesyoneller bize neden bir şey öğretmek istemiyor."

gibi, halisünasyon olarak yorumlayacağım sözlerle karşılaşabiliyoruz..

RAW formatı kullanmaya hiç lüzum görmem.. stüdyomda yaptığım çekimlere renk müdahelesi yapmaksızın baskı işlemine tabi tutarım.. ve sonuç mükemmeldir.. e0s nickli arkadaşımızın bir konusunun sonuna eklediğim bir fotoğraf vardı.. incelerseniz anlayabilirsiniz.. o fotoğrafdaki gibi hiç müdahele edilmemiş 5 GB dolusu fotoğrafı geçen hafta sildim.. müşterilerimin fotoğraflarını, burada yayınlamamın hoş görülmeyeceği malum..

verdiğim linkleri takip ettiğini yazan arkadaşlardan, öncelikli ricam; linkleri okuyunuz, inceleyiniz..

(bahsettiğim fotoğrafı burayada yerleştirmeye çalışıyorum)

Tarih: 10 Kasım 2006, 09:31 - İp: 85.***.**4.16
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

mete bey, hazine değerindeki bilgilerinizi (türk halkı buna altın bilezik der ama burada çok farkedilmiyor sanırım) burada bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.. elimden geldiğince linklerini incelemeye çalışıyor, yazdıklarınızdan birşeyler kapmaya uğraşıyorum..

adnan hocam verdiğin link öyle bir çırpıda göz atılacak cinsten değil bir kitap gibi uzun uzun incelemek lazım.. sonsuz teşekkür...

ben .raw formatı konusunda mete beyin verdiği bilgilere acizane katkıda bulunmak veya yanlış "bellenecek" birşeyin önüne geçmek istiyorum..
Işıklandırma konusunda .raw formatı her ne kadar katkı yapabiliyor olsada asla doğal ışıklandırmanın (paraflaş veya ek ışık) etkisini yapamayacağını vurgulamak isterim. Bir önceki sayfada koyduğum minik örnek fotoğrafta sol çaprazdan gelen ışık açısı yok ise .raw formatı yada başka hiç bir dijital müdahale bu fotoyu benzer şekilde göstermez.. görünür veya görünmez detayların ışık açısıyla belirlenmesi bir tercihtir ama hali hazırda çekilmiş bir fotonun ışık değerleriyle oynamak koyu-açık doygun-soluk yapmak tamamen başka bişeydir.

umarım yanlış anlaşılacak birşey yazmamışımdır...
paylaşımlarınızın devamını diler saygılar sunarım.

Tarih: 11 Kasım 2006, 14:51 - İp: 85.***.**8.148
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

size bir gönderme yapma maksadım yoktu Ferhat bey.. ancak öyle yorumlanması benim kabahatim.. bilgiler tabiki bana ait değil.. bütün arkadaşların ortak eseri.. (

sizin paylaşımlarınız için teşekkürler Ferhat bey..

verdiğiniz link için teşekkürler Adnan bey..

selam ve saygılarımla.

Tarih: 11 Kasım 2006, 16:45 - İp: 85.***.**7.95
polat1
polat1 (üye)
Yurtdışı / Firma

#polat1' tarafından 10.01.2007 04:06:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Aralık 2006, 03:57 - İp: 195.***.**3.176
meerem
meerem (üye)
Ankara / Amatör

rokomet

acil iletişim kuralım lütfen [email protected]

Tarih: 23 Aralık 2006, 11:38 - İp: 195.***.**1.2
green71tr
green71tr (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler doncarleon, güzel linkler ve faydalı oldu.

bir iki tahta parçası ile montesi & demontesi kolay bir sistem kurmayı planlıyorum.

kağıt olarak normal a4 80 gr kağıt mı kullanmak gerekir yoksa aydinger denilen kağıttan mı kullanmak gerekir onun düşüncesi içindeyim...

+ alacağım ışıklandırma cihazlarının cinsi falan...

şu bir gerçek ki bazı amatör çalışmalar profesyonellere saç baş yolduracak kadar güzel olmuş...

sonsuzluk fonu için birkaç renk karton almak faideli olacak :D

bilgilerini paylaşanlara çok teşekkürler.

sayenizde iyi bir meşgale buldum bugün kendime... saygılar,

Tarih: 12 Şubat 2007, 17:38 - İp: 85.***.**3.35