mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

Eski Tip Flaş

Anolog slr makinamda çok eskiden kullandığım National PE-201M flaşım var muhtemelen 5d m2 alacağım , bu flaşı Canonda kullanabilirmiyim ? Bağlantı jakı uyar mı? Uymazsa kablo-jak bulunabilir mi ?

Tarih: 12 Ağustos 2012, 22:13 - İp: 94.***.**3.164
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Aşağıdaki yazı Sn.Mehmet Köse'den alıntıdır, belki ilginizi çeker
--------------------------------------------------------------------

Farklı marka ve modellerdeki flaşları, hatta aynı markanın ama biraz eski modelleri günümüzün modern makinalarında kullanmak aslında çok tehlikelidir, makinanıza gayet kolaylıkla zarar verebilirsiniz.

Flaşların bir tetikleme voltajı vardır. Makina gövdelerinin de maksimum dayanabileceği bir tetikleme voltajı limiti vardır. Bu her markada farklıdır, hatta markalar içerisinde kendi modelleri içinde de farklılıar gösterir.

Trigger Voltage Limits with Modern Digital Cameras - Steve's Digicams Forums
Secrets of Powershot Flash Photography
Photo Strobe Trigger Voltages

Bu linklere şöyle bir göz atarsanız flaşların ne kadar farklı tetikleme voltajına sahip olduklarını görürsünüz. örneğin çok tanınan Metz 45CT1 modelini elinizdeki DSLR makinaya takarsanız flaşın sahip olduğu 218 voltluk gerilimi (piklerde 600 volt olduğu rivayet ediliyor) makinanıza gömmüş olursunuz. Bu da demektir ki flaş kontrol üniteniz saniyenin yüzde birinde, bir ihtimal de anakartınız bunun ardından mefta olacaktır.

Bu sebeple, trigger voltajı yani tetikleme voltajı bilinmeyen flaşları günün modern makinalarında kullanmadan önce:

- Sahip olduğunuz makinanın tetikleme voltajı limitini,
- Kullanmak istediğiniz flaşın tetikleme voltajını,
çok iyi araştırınız, elinizden geliyorsa bir avometre ile kendiniz ölçünüz..

Tarih: 12 Ağustos 2012, 23:42 - İp: 78.***.**9.34
mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

Evren bey , ilginiz ve yanıtınız için teşekkür ederim , artık yeni makineye bir yeni flas da alacağız.

Tarih: 13 Ağustos 2012, 20:33 - İp: 94.***.**3.164
zirveci38
zirveci38 (üye)
Kayseri / Doğa Fotoğrafçısı

GÜZEL BİR KONU BENİMDE ELİMDE 4 AD. ANALOG MAKİNA FLAŞ'I VAR. D200 MAKİNAMLA UYUMLU OLURMU DİYE DÜŞÜNÜRKEN BU KUYU GÖRDÜM KAFAM KARIŞTI Bİ UYDURMA YOLU VARMIDIR BİRİNİ EN AZINDAN . ?

Tarih: 16 Kasım 2012, 16:40 - İp: 212.***.**0.190
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Eski flaşların çoğunun tetikleme voltajları yüksektir.Bunu ölçmenin yolu var.Flaşınıza pillerini takın.Açın dolunca patlatın.Tekrar dolmasını bekleyin ve bir avometre ile flaşın ki ucu arasındaki voltajı ölçün.5-10V gibi bir değerse güvenlidir.(Daha emin olmak için makinenizin bu konuda bir uyarısı var mı diye kılavuzuna bakın.)Eğer elinizdeki flaşın voltajı yüksekse voltajı düşüren bir devre yapın. Nasıl mı? Unuttum. Bir ara yapmıştım ama şimdi hatırlamıyorum.Ama internette bilgi bulabilirisiniz.Yaptığım bu muydu hatırlamıyorum ama şöyle bir devre var :

http://repairfaq.cis.upenn.edu/sam/oiaof1.pdf

Kolay gelsin.

Tarih: 26 Kasım 2012, 02:32 - İp: 92.***.**9.129
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

B sayfaya girerseniz plainpix.com

blitzgeräte-zündspannungen

Burada bütün eski flashlarin voltajlarini bulabilirsin

Tarih: 26 Kasım 2012, 08:04 - İp: 79.***.**9.121
  • 1