yerkan5806
yerkan5806 (üye)
Yalova / Stüdyo Fotoğrafçısı

Elicrom Paraflaş Arızası Yardım??

elimde olan elichrom 500watlık paraflaşta çekim yaparken patlama sesi çok yüksek çıkıyo resmen kurusıkı silah gibi..bu durumu yaşayan ve bu duruma yardımcı olacak birileri varmı.teknik servise yollamadan halledebilirmiyim.çünkü elimde aynı kafadan kullanmadığım kartı yanmış bir kafa daha var.parçası uyarsa ondan söküp takabilme durumu gibi..şimdididen teşekkürler..

Tarih: 20 Şubat 2008, 13:50 - İp: 88.***.**8.208
birkan
birkan (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

bildiğin gibi paraflaşlarda oldukça yüksek voltajlarda çalışan kondansatör ve konversiye devreler vardır flaşın çakması bu yüksek voltajın tamamen şarj olup saliselik ölçülerde deşarj olması mantığına dayanır ve bu sırada cihaz içerisinde toz varsa (ki devre üzerindeki tozların çoğunluğu demir tozudur) yüksek voltaj dolaşımı sırasında istemsiz elektrik atlaması oluşabilir. sana tavsiyem ampul yuvası dahil tüm devreyi kontak sprey ve hava yardımı ile iyice temizlemen ve soğuk çatlak vesaire bir bağlantının olup olmadığını kontrol etmendir. Ama yine de böyle körleme ne kadar doğru bir tahmin olur bilemem. Devre elemanlarında yapısal bir sorun da olabilir ampulden de kaynaklanabilir, saygılar..

Tarih: 20 Şubat 2008, 18:55 - İp: 78.***.**8.231
yerkan5806
yerkan5806 (üye)
Yalova / Stüdyo Fotoğrafçısı

verdiğin bilgiler için teşekkür ederim iyi çalışmalar

Tarih: 21 Şubat 2008, 11:52 - İp: 88.***.**0.252
ustakim
ustakim (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

servistekiler taşmı yesin.şaka biryana flşınız patlıyabilir veya yana bilir. Dikkat edin

Tarih: 23 Şubat 2008, 20:51 - İp: 78.***.**4.211
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Yerkan ,
Ben senin yerinde olsam sevgili birkanın dediklerini yapmazdım zira kafayı açtığında kondansatörlerde birikmiş olan enerjinin seni fena halde çarpma riski olduğu gibi senin statik elektrikten dolayı flaşın elektronik devrelerine zarar vermen de söz konusudur.Bir işten anlamakla bir işi bilmek birbirinden farklı şeylerdir.Yalovada veya istanbulda mutlaka bu işleri bilen bir servis vardır.Onlardan destek alman en doğrusudur.

Tarih: 28 Şubat 2008, 00:30 - İp: 88.***.**8.134
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://www.ozgurfototeknik.com/

Elinchrom'un yetkili servisi..

Kendi bilgisayarımı topluyorum, fakat paraflaşlara dokunamam.. Lütfen, önerilerede dikkat edelim..

Tarih: 29 Şubat 2008, 16:37 - İp: 88.***.**0.143
  • 1