hakibay
hakibay (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

Canon Eos 300d İcin Hangi Flash İyi

Selam Arkadaslar.
Canon 300D icin uygun bir Flash bakiniyorum.Almanyadan.
Güclü ve orijinalleri biraz Pahali.
ETTL i de destekleyen METZ Sigma gibi Deneyiiminiz ve Tavsiye edeceginiz bir Model varmi ?

Tarih: 19 Aralık 2004, 00:26 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

selam,

ETTL yi destekleyen flashlardan en babasi Metz 54 MZ3, ama cok pahali, ama hem ttl destegi var, hem de otomatik flash olarak kullanilabiliyor.. Ondan sonra canonun yeni cikardigi speedlite 580 var, sonra 550 geliyor.. Bunlarin tamami saniyorum 300 dolarin uzerinde. Ondan sonra daha makul fiyatli flashlar var.. canon 420 var mesela.. Ancak onda flash compensation yok, gerci 300d ye rus firmware'ini yuklerseniz bu sorun kalmaz. Bende sigma 500 dg super var, cok memnunum , amerika fiyati 170 dolar civari. Sunpak PZ40 AF var, gumus rengi, 300d ile de iyi gider, TTL destekliyor, biraz gucsuz ama ucuz.

Flash alirken su ozelliklere bakmanizi oneririm
1. GN numarasi - ne kadar buyuk o kadar guclu
2. Flash exposure compensation'a izin vermeli
3. 2nd curtain sync'e izin vermeli
4. High speed sync (Focal plane, FP diye de gecer) izin vermeli
5. Focus illuminator'u olmali (yani focus assist icin lamba)
6. En genis ne kadara kadar izin veriyor?
7. Flash yeniden dolma zamani ne kadar
8. Zoom yapabiliyor mu?
9. Kafasi 'tilt' (yani asagi yukari oynama) ve "swivel" (yani saga sola donme) yapabiliyor mu, kac derece?
10. Disardan harici guc (adaptor, pil vs) takilmasina izin veriyor mu?
11. istendiginde hem ttl hem de otomatik moda alinabiliyor mu?

Tabii ki bunlarin tamamini saglayan bir flash cok pahali olacaktir, ama internetten biraz arastirin, yukaridakilerin hangileri size gerekli hangileri degil onu tespit edip aralarindan secin.

Tarih: 19 Aralık 2004, 11:31 - İp: yok
hakibay
hakibay (üye)

Cevabi icin tek kelime olarak Tesekkürler.
Ben biraz arastirdim 137€ ya
SIGMA EF 500 DG ST II
almayi düsünüyorum.
sigma 500 dg super ile ne Fark varki acaba.?
Almnyadan alma imkanim var.
Selamlar

Tarih: 19 Aralık 2004, 21:04 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

Sigmanin bahsettiginiz modeli dijital makinalarda sorun cikaran bir model.. DG super bunun icin cikarilmis.. her ne kadar fiyati hesapli da olsa bu model 300d ile calismiyor bildigim kadariyla.

Tarih: 20 Aralık 2004, 00:18 - İp: yok
hakibay
hakibay (üye)

Vay be neredeyse Yanlis yapacaktim.
Sonra Problem üzerine Problem.
Bilgi icin cok tesekkürler.

Tarih: 20 Aralık 2004, 21:12 - İp: yok
umutakdag
umutakdag (üye)
Ankara / Amatör

speedlite 550 ex çok pahalı-ama çok güzel-.eğer ucuz olsun dersen 'sigma 500 super'i tavsiye ederim.ankarada 300 milyona buldum belki daha ucuz bulunur.sonuçta ttl flaş
uyumlu mu?araştırmak lazım.ben eos50 ile kullanıcam onun için sorunum yok.

#umutakdag' tarafından 27.12.2004 16:47:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Aralık 2004, 16:49 - İp: yok
çotanak
çotanak (üye)
Giresun / Amatör

juggler ustam çok teşekkürler beni bir yanlış yapmakdan kurtardın 2005 yılının abi ve kerdeşlerime tüm insanlık alemine salıklı sıhatli bol kazançlı günler olmasını arz ediyorum

Tarih: 2 Ocak 2005, 07:45 - İp: yok
sayginm
sayginm (üye)
İstanbul / Amatör

peki benim merak ettiğim şu. hangisi tercihiniz olurdu. "sigma 500 dg super" mi yoksa "420 EX" mi? ve tabi ki neden? bu arada kullandığım makine canon 10D

Tarih: 22 Ocak 2005, 03:46 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

benim tercihimi sorarsaniz sigma 500 super olur (oldu da zaten ).. nedenlerine gelince, bir kere fiyatlari cok yakin, en azindan amerikada.. 500 daha guclu b ir flas, ayrica benim icin cok onemli bir ozelligi var, "optik slave" olabiliyor. yani alip flasi 5 metre uzaga koyuyorsunuz, kendi makinanizin flashini aciyorsunuz. arada kablo filan olmamasina ragmen flash siz deklansore basinca otomatik patliyor (tabii canonun flash olcum sistemi nedeniyle once bir "pre flash' cakiyor, onu engellemek icin once flash olcumu yapmak icin * tusuna basip olcumu kilitlemeniz gerekir).. Ayrica 420 de bildigim kadariyla (emin olmamakla birlikte) FEC yok.

Ben sigmayi neredeyse bir yila yakin zamandir kullaniyorum, hic bir sikayetim olmadi. hatta uzeirne bir takim aparatlar takiliyken yere dusurdum, hala calisiyor. Tek aradigim sey, keske harici bir adaptor girisi olsaydi, ama onun icin firmalar cozumler sunuyor, o yuzden cok isersem o konuda da cozum mevcut.

yalniz flasi aldiktan sonra "tutarsiz olcumler" nedeiyle biraz hayal kirikligina ugrayacaksiniz, panik olmayin, kullanici hatasi yuzunden .. Canon E-TTL flash olcum sistemini iyice bir okumak gerekiyor. Belki bos bir vakitte onunla ilgili de bir yazi koyarim www.melihozbek.com a.. Eger E-TTL nin incelikleriyle basim agrimasin derseniz Sunpak 5000 AF var, otomatik.. Salon fotografciligi icin super bir cozumdur.

Tarih: 27 Ocak 2005, 16:39 - İp: yok
sertac79
sertac79 (üye)
Ankara / Haber Fotoğrafçısı

Merhaba ben 300d ile 550 ex kullanıyordum. Dün makinemi sattım, Nikon a geçtim. Elimde fazladan bir Canon flaş var. ister misin?

sertaç kantarcı
0312 419 9742
0533 767 3728

Tarih: 29 Nisan 2005, 17:50 - İp: yok
  • 1