mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Yurtdışından(abd) Dslr Alımı

Merhabaaa üstadlar,aslında konu açmayı pek sevmiyorum ama herkesin yardımına ihtiyacım olduğu için böyle bir konuyu açtım.

Bugün aldığım habere göre arkadaşlarım Work&Travel ile Abd ye gidecekler.Ben de zaten pusudaydım güvendiğim birilerine bir makine aldırayım diye.S2 imle pek barışık olamayan ben şu diyeceğim modeller arasında bir seçim yapmak istiyorum ama modellerden çok aslında bu modellerin ABD den alınacak olmalarına dikkat ederseniz sevinirim.Yani hangisini almak karlı ve mantıklı olur.

Nikon D80 (Vizör,ayarlanabilir NR,çekici dizayn,bol tuş ile kullanım kolaylığı)

Canon EOS30d (İso performansı,birçok özellik daha...)

Pentax K10D (Water proof,raw kalitesi,samimi ve ucuz,kullanım kolaylığı,Titreşim engelleme)

Alırsam kit lensiyle mi alıyım body mi alıyım? Yoksa başka yapabileceğim şeyler var mı ?

Not: Bütçem herhalde fazla yükselemez bana D200 gibi modeller önermeyin.Modelden çok ABD den getirmenin hangi modeller üzerinde avantajı olabileceğini merak ediyorum.İlk dslr deneyimim olacak.

#mavi_izci' tarafından 10.06.2007 14:31:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2007, 14:28 - İp: 81.***.**0.141
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Eos 30d konusunda, yanlış bildiğiniz bir durum olabilir; 30d k10d dende d200 dende iyi makinedir (bence) ..

bütçe müsaitse.. 30d

Tarih: 10 Haziran 2007, 16:01 - İp: 85.***.**4.103
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

30 d çok iyi evet ama korkutuyor.30 d Dell in sitesinde D80 ile fiyat farkı yok pek,yoksa çok iyi bir makine olduğunu biliyorum tek derdim hakkını verebilir miyim..? Kullanırken bezdirmesin istiyorum

Tarih: 10 Haziran 2007, 16:27 - İp: 81.***.**0.141
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

30D D200 kadar pahali yurtdisi da.
K10D al, titresim onleme diger makinelerdeki butun ozellikleri unutturur. ISO performansi vs. fazla takilma K10D testlerde cok asagi degil digerlerinden. titresim onleme oldugundan yuksek ISO kullanacagin pek tahmin etmiyorum.
diger makinelere verecegin para farkina objektif aldir. makine gidicidir objektif kalici

Tarih: 10 Haziran 2007, 18:58 - İp: 81.***.**7.8
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Aslındafiyatlar farklı biraz.Dell in sitesinde fiyatlar:

Canon eos 30d 28-135 lensle beraber 1499 dolar
Nikon d80 38-135 mm lensle beraber 1299 dolar
nikon d200 ise 18-135 mm ile 1899 dolar

arada epey fark var ve işt eben elimdeki elektro gitarımı ve S2 imi satsam 800milyona anca ulaşırım ordan burdan toplamam gerekicek...

#mavi_izci' tarafından 11.06.2007 02:55:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Haziran 2007, 02:54 - İp: 85.***.**7.1
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

dell sitesine güvenme, hem pahalı görünüyor hem de haftalarca beklettiği oluyor.

Tarih: 11 Haziran 2007, 11:33 - İp: 193.***.**2.10
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Makinayi satinalacak arkadasin bu isten anlamiyorsa cok riskli bir is. Arkadasina para verirken makinanin uzerine bir kart alacak kadar ilave etmeyi unutma ki makinanin tecrube edebilsin. Hatta en iyisi satinalma islemini ABD'ye girerken yapsin, orada makinayi kullansin bir yaramazlik varsa donuste halledebilsin.

Simdilik S2 kullanicisi olmandan profesyonel olmadigin sonucuna variyorum. Bence bu durumda senin icin 30D yerine 350D veya 400D, D80 yerine D40 almak pek birsey farkettirmeyecektir (D40'in lens uyumu sorununa dikkat), hatta bir doga fotografcisi olarak daha cusseli makinayi sirtinda tasiman gerekecek. K10D'nin camur,su,toz gecirmez govdesini ayni sekilde camur,su,toz gecirmez objektifle desteklemedigin surece onun da K100D karsisinda pekbir avantaji kalmiyor. Piyasaya yeni cikan Olympus E-510 iyi bir alternatif gibi duruyor, Olympus geleneksel olarak en hafif govdeyi ureten firma ve artik govdede stabilizasyon var, yalniz Turkiye'de servis sorunu var. Ekonomik acidan sana cok fayda saglamayacak ozellikler barindiran pahali modelleri yurtdisindan getirtmek daha buyuk finansal risk anlamina geliyor.

Doga fotografcisi icin en onemli mesele "hafiflik". Kucuk cusseli makinanin yaninda yuksek zoom oranli objektif, seni sirtinda 2. bir objektif tasima derdinden kurtaracaktir. Ayrica stabilizasyon, tripod tasima/kurma derdini halletmekte elzem. Maalesef Canon'un bu hususlar gozonune alindiginda adam gibi objektifi yok. Bence parasal mevzulari ve ihtiyaclarini gozonune alarak siralama soyle olmali:

1. Nikon D40 + 18-200 VR
2. Olympus E510 + 18-180
3. Pentax K100D + Sigma 18-200

Tarih: 11 Haziran 2007, 12:27 - İp: 81.***.**5.159
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Antika sağol gerçekten.Biraz da bana body den çok objektifin önemli olduğunu vurgulamaya çalışmışsın sanırım,diğer dediklerini de bir kenara yazıyorum,ama yine de standartlarımı-beklentilerimi düşüremiyorum bir türlü.Mesela D80 ile ne şans ki tanıdığım iyi bir fotoğrafçının çektiği kareleri gördüm beğendim,neden Nikon olmasın dedim hiç aklımda yokken.Ama düşünmeye devam edeceğim uzun vakit var önümde.
Pentaxın star serisi lensleri çıkmayacak mıydı ki ???

Tarih: 11 Haziran 2007, 17:54 - İp: 85.***.**0.20
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Basta Canon ve Nikon olmak uzere butun firmalarin baslica satis stratejisi ihtiyaclarini adam gibi belirleyemeyen herkesi parasi oraninda soguslemektir.

D200, D80 ve D40x'in ucunun birden ayni anda piyasada olmasinin sebebi sence nedir? Cebinde 1000 USD olana D40x, 1500 USD olana D80, 2000 USD olana D200 satmak icin, yani herkesi parasi oraninda soguslemek icin. Birisi bana D40x ile D200 arasindaki fiyat farkini aciklasin, Nikon kac kurusluk daha fazla plastik kullanmis, kac kurusluk daha fazla silikon kullanmis, kac kurusluk daha kaliteli sensoru kullanmis da aradaki 1000 USDlik fiyat farki olusmus? Aradaki fark icin odedigin bedelin yarisindan fazlasini statu sembolu icin oduyorsun.

Burada ornegi Nikon icin veriyorum, Canon da farkli degil. Pentax ve Sony daha urun yelpazelerini onlar kadar genisletmediler henuz, ama yaptiklari anda cok farklari kalmayacak.

ABD'den garantisiz mal getirtmek zaten risk, bir de gereksizce pahali model getirtmek daha buyuk risk. Ayrica hangi makinayi alirsan al 3 sene sonra eski bilgisayarlar gibi demode olacak, bugun 30D'yi 350D'den ayiran her turlu ozellik onemsizlesecek (30Dnin ozellikleri default olacak), ama aradaki farki lense yatirman halinde, o fark bir 10-15 sene gecerliligini kaybetmeyecek.

#antika' tarafından 12.06.2007 14:36:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Haziran 2007, 18:46 - İp: 81.***.**5.159
a_lam
a_lam (üye)
Kırklareli / Amatör

bende amerikadan makina getirtmeyi düşünüyodum ama garanti olayını hiç düşünmemiştim..
eski makinem Fuji s 5000 4 yıldır kullanıyorum ama bu güne kadar hiç bi sorun çıkarmadı onca yere düşürmeme rağmen ...

garanti faktörü bu kadar önemlimidir yani...
eğer öyleyse bende elimdeki 1000 dolar la D40 yada 400d ye dönücem galiba ...

Tarih: 14 Haziran 2007, 19:56 - İp: 85.***.**7.236
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Her ne kadar dışarıdan ucuza makina kapatma ile ilgilib u konuyu ben açsam da garanti çok önemli.

Mesela benim S2 iyi normal garantili oalrak aldım.Sonra değişik çekim metodları denemeye başlayınca o da nesi bir örümcek ağı gibi bişey! Anladım ki bir problem var meğerse sensörde sorun varmış,garantiye verdim her ne kadar onların bana yeni bir makineyi hemen vermek gibi bir zorunlulukları varsa da onlar beni beklettiler ama sensörümü temzileyip sorunsuz bir makine verdiler.Böyyle birşey işte...

Tarih: 14 Haziran 2007, 21:38 - İp: 85.***.**0.20