fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Yurtdışı Sitelere Türkiye’den Siprs

Merhaba

Dovizin iyice artmasının beni yıkmasına karşı kamera sevdama yurt dışı sitelerde çözüm aramaya başladım.

Türkiye' ye kargosu olan siteleri araştırdım, en çok beğendiğim bu oldu: www.17photo.com
Sormak istediğim şu ki bu yöntem ne kadar güvenilir olur?
Bu site ile tecrubesi olan var mı?

Ayrıca:

1. Gümrükte takılır mı?
2. +70$ vererek alınabilen "Mack Extended 3-years US/International warranty " Türkiyede geçerli olur mu?

Saygılar

Tarih: 16 Ağustos 2006, 21:00 - İp: 85.***.**6.242
swordsman
swordsman (üye)
Ankara / Amatör

Internet üzerinden sipariş vermek pek mantıklı gelmiyor bana. %99 gümrüğe takılır. Eğer varsa bir tanıdığınız vasıtası ile getirmen daha sağlıklı olur. Garanti konusunda da zahmet etmeyin, o international kavramının içine Türkiye girmiyor ne yazıkki.

Tarih: 16 Ağustos 2006, 21:05 - İp: 85.***.**4.195
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Gümrüğe takılırsa bundan nasıl haberim olur?
Bu durumda ne yapmam gerekir.
Vergisi neyse ödesem?

Tarih: 16 Ağustos 2006, 21:22 - İp: 85.***.**6.242
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

vergisini odesen eminim turkiye ile ayni fiyata gelir fotoguy.. o yuzden hic alma daha iyi..
tanidigin varsa onunla getirtmeye calis..

Tarih: 16 Ağustos 2006, 22:49 - İp: 62.***.**2.10
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

peki bir insanın o makineyi gümrükten sokmasıyla, kargo firmasının sokması arasında ne fark var ki? Kilit nokta o ürünün bir kargo olması mı?

Tarih: 16 Ağustos 2006, 23:02 - İp: 85.***.**6.242
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Insanların beraberlerinde fotograf makinası getirme hakları var ama kargo firmaları ticari çalıştıkları için onların böyle bir hakkı yok, Bu bir gümrük kuralı maalesef,

Tarih: 16 Ağustos 2006, 23:14 - İp: 85.***.**6.75
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fotoguy kisi gumrukten gecirirken; "iste buyrun bunu ben amerikadan aldim" demiyor.. ama kargodan gecerken illaki gumruge ugruyor once..
ben ingilterede yasiyorum.. ben de oncesinde cok arastirma yaptim ama gordum ki, gumrukten gecmesi imkansiz gibi birsey.. ve ayni fiyata geliyor gumruk masrafiyla birlikte..
o yuzden yasadigin yerden alip uzerine de 2 yillik garantisini alman cok daha iyi..

bir baska yol da ebay'den alman.. ebay'de birsuru hong kong menseili firma var.. fiyatlari yine cok ucuz.. ve kargoya, hediye paketi diye veriyorlar.. dolayisiyla gumruk odemiyorsun..
ama iste onun da kacari, makinen bozulsa hongkong'a gondermek zorunda kalacak olman.. eger ki gonderirim diyorsan ebay'e bak istersen..

Tarih: 16 Ağustos 2006, 23:16 - İp: 62.***.**2.10
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Nikon ve en cok da Canon'un Türkiye'de fahiş fiyata satılması insanları bu yollara itiyor maalesef

Sony Türkiye, A100'ü avrupa fiyatına yakın satıyor. Canon-Nikon gibi firmaların Türkiye temsilcilikleri de biraz insaf edip insanları yolmaya çalışmasalar, kimse dışardan getirtmek için ugraşmaz, gider garantili olarak alır makinasını.

Tarih: 16 Ağustos 2006, 23:43 - İp: 85.***.**6.75
swordsman
swordsman (üye)
Ankara / Amatör

Evet fotoguy'ın verdiği sitede D70s body 520$. Yani 700 YTL civarına denk geliyor. Biz o paraya burada kompakt makine bile alamıyoruz. Tam rezalet .

Tarih: 17 Ağustos 2006, 10:24 - İp: 193.***.**9.122
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Soyle dusunule bilir:

Ben bir siparis edeyim, gumruge takilirsa neyse vergisi oderiz asagi yujari ayni fiyata almis oluruz, takilmazsa bingo....

Kazin ayagi pek oyle degil maalesef. Hocam bu elektronik/mekanik cihazlari gumrugunun odesen bile kolayca iceri almiyorlar. Senden bu iceri soktugun mal icin "servis" garantisi istiyorlar, Turkiye'nin en az 5 ilinde servis bakim verebiliyor musun bakalim ispatla falan diyorlar. Iste o zaman senin oyle donnup kaldigin an oluyor.

Ben bunu bildigim icin yurtdisindan hic servis gerektirebilecek esya getirtmedim hic. Bir arkadas Mp3 player getirtti, meger 100 USD mi 80 USD mi bilmiyorum, belli bir limitin altindaki mallar hediye statusune sokuluyormus, onlar icin problem yok.

Yurtdisindan CD/DVD getirteceklere oneriler: Shipment masrafi ne olursa olsun tek tek siparis edin. Bir pakette 2 tane olursa isi gucu birakip Davutpasa posta gumrugune gitmek zorunda kalirsiniz. (Istanbullular icin konusuyorum) Sonra posta gumrugu gibi kucuk bir ofiste o islemleri tamamlamak icin kac kere kuyruga girmeniz gerekiyor asla bilemezsiniz. Bir pakette 3'ten daha fazla CD/DVD siparis ettiyseniz yandiniz: Kultur Bakanligina gidip bandrol almaniz gerekiyor. Bandrol almaya giderken paketi size teslim edemeyecekleri icin yaniniza bir memur verecekler, onun yollugunu da siz odeyeceksiniz......
Siz siz olun tek tek siparis edin, adresinize teslim olsun, gumruge gidene kadar onca yola, zamana, masrafa, zahmete degmez, amazon'a odediginiz shipment ucreti helali hosh olsun.

Tarih: 17 Ağustos 2006, 11:06 - İp: 85.***.**6.20
kcbilir
kcbilir (üye)
İçel / Meraklı

Elektronik ürünlerde $300 ve üstü faturaya sahip olanlar gümrük vergisine tabidir...

Tarih: 10 Eylül 2006, 15:32 - İp: 81.***.**4.146