krakatau
krakatau (üye)
İstanbul / Amatör

Yüksek Ve Düşük Iso Kapasiteli Makineler

Merhaba. Yüksek seviyede ISO değerleri bulunan bir makineyle belirli bir ISO değerinde (ör : ISO 100 olsun) çektiğimiz fotoğraftaki kumlanma ile düşük seviyedeki bir makineyle aynı ISO değerinde çektiğimiz fotoğraftaki kumlanma aynı mıdır? (Diğer özellikler sabit tutulacak)

Tarih: 15 Ekim 2010, 15:40 - İp: 85.***.**6.180
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kumlanma açısından en önemli parametre sensör birim alana düşen pikseldir. Hatta diğer bütün parametrelerin toplamı ( görüntü işleme algoritmaları, sensörde kullanılan malzeme vs. ) kumlanmaya %10-15'ten fazla etki etmezler.

Sensör birim alana düşen piksel ne kadar küçükse, kumlanma o kadar az olur.

Örnek sensör birim alana düşen piksel hesabı :

Sensör boyutlası = 24x16mm
MP = 12MP

Bu durumda
sensör birim alana düşen piksel = 12MP / (2.4cm x 1.6 cm ) = 3.125 MP/cm2

Mesela şu sayfada listlenen makinaların piksel yoğunlu tek tek verilmiş :
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Sony

Tarih: 15 Ekim 2010, 22:39 - İp: 85.***.**0.165
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

canon 40d ile 7d arasındaki farklar
1- http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=41014
2- şu siteye girilip, en üstten all cameras (tüm kainalar seçilip oradan da soldaki alana7d ağdaki alana 40yi seçin ve sonuçları inceleyin.
link: http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

bunu neden yaptım?
bazen matematiksel verilerden ziyade "gerçek dünyada işler nasıl dönüyor insanlar ne diyor"u göstermek istedim.

verdiğim ilk linkte canon 7d hakkındaki görüşler var. ikinci linktede görüntü kalitelerini görebileceğiniz görseller var.

modellerden biri 18mp diğer 10mp bilerek bu örneği verdim aradaki farkları bariz örün duyun diye.

Tarih: 16 Ekim 2010, 10:07 - İp: 88.***.**7.125
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

remi, paylaştığın site için teşekkür ederim.böyle birşeyin varlığından haberim yoktu. şimdi kafama takılan bir soru var. kullanmış olduğum 2 makina var. eski 450D 12.2mp, A550 ise 14.2 mp. antikanın vermiş olduğu bilgilere göre sony 3.9mp/cm2 iken canon 3.7mp/cm2 oluyor. kağıt üstünde canon'un daha başarılı olması gerektiği görünüyor. doğru anlamışım herhalde. zaten benim de daha önceki bilgilerim bu yöndeydi. aynı sensördeki fazla mp kumlanma sebebi diye biliyordum. remi'nin verdiği siteden 2 adet iso1600de çekilmiş kare aldım ve cropladım.sonuç:

Canon 450D örnek için tıklayın

Sony A550 örnek için tıklayın

Kanımca canon bariz şekilde kötü. Fakat kağıt üstünde iyi (matematiksel hesaba göre) Bunun sebebini merak ediyorum.

Tarih: 16 Ekim 2010, 11:08 - İp: 92.***.**9.73
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

site tanıtımı için, daha önce şurada>> konu olarak açmıştım.

şimdi, tespitiniz haklı ve bir o kadarda ilginç

canon firmasından yada sony firmasından olmadığımıza göre, ben kendi adıma net bir cevap veremeyeceğim. sadece bildiğim ve duyduklarım kadarıyla varsayımsal olarak cevap vermek istiyorum.

olasılıklar
1- birbirine benzer sistemler kullansa bile aynı markanın her makinasında ayrı görüntü işleme algortmaları vardır
2- yeni nesil makinalarda sensör aynı bile olsa farklı yazılım hileleri yapılamaktadır. (görüntüyü iyileştirmek adına)
3- büyük markalar(sektör liderleri) giriş seviyesi modellerin sensörü büyük makinalarla aynı dahi olsa fiyatı düşürmek için içindeki imaj kalitesini artırıcı özellikleri koymuyorlar olailir.
4- piyasadaki baba markaları devirmek için geriden gelenler kar marjlarını düşünmeyip allah ne verdiyse tüm iyi özellikleri en alt markadan en üst markaya kadar veriyor olabilirler..

Tarih: 16 Ekim 2010, 12:16 - İp: 78.***.**4.21
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

demekki, makina alırken eğer özellikle bazı özellikleri iyi olsun isteniyorsa o özellikleri en iyi veren, hesaplı, gibi seçenekleri ince eleyip sık dokuyarak en ideal makinamızı alabiliriz.
--------------

bakın şöyle bir yazı var:

Yeni bir haber degil ama Panasonic GH 2 ile HDSLR alanındaki varlığını sağlamlaştırıyor. Aletin pek çok yeni özelliği arasında en önemlileri şunlar:

- 1080′de 60 kareye çıkabiliyor (Daha önce 720p)

- EOS DSLR’lar gibi satır atlamıyor ve 18 MP lik algılayıcıdan gelen resmi 3 görüntü işlemcisi sayesinde gerçek zamanda küçültüyor. Böylece moire ve merdiven sorunları ortadan kalkıyor.

- Çekim sırasında HDMI’dan Full HD çıkış veriyor.

- AF sistemi video için Canon ve Nikon’ların çok ilerisinde.

- Katlanabilir ekranı var.

Bütün bu özellikler artık epey eskiyen EOS 5D MK II gibi kameraları gölgede bırakıyor elbette. Bu bakımdan bazı yorum sahiplerinin belirttiği gibi gerçek “HDSLR killer” GH 2 olabilir.

7D ye doğrudan rakip olan GH 2′ye cevap verme sırası şimdi Canon’da. Ben cevabın fena halde sert olabileceğini düşünüyorum ama en az 1 yıl daha beklemek gerekebilir.

Bu kadar beklemek istemeyenler için GH 2 çok yerinde bir seçim olur. Özellikle AF 100 alacaklar için çok iyi bir B kamera seçeneği bu alet.

-------------------------

demekki yeni teknoloji hızla gelişiyor. fizik kanunlarını alt etmek için yazılım hilelerine başvuruluyor olabilir.
ayrıca, geriden gelen firmalar piyasa devlerini zora sokacak hamleleri yapıyorlar.

Bütün bu özellikler artık epey eskiyen EOS 5D MK II gibi kameraları gölgede bırakıyor elbette.
körü körüne canonda canon diye gitmemekte yarar var gibi ne dersiniz?

Tarih: 16 Ekim 2010, 12:26 - İp: 78.***.**4.21
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

ayrıca, geriden gelen firmalar piyasa devlerini zora sokacak hamleleri yapıyorlar.

body'de titreşim engelleme
giriş seviyesindeki ucuz modellerde dahi katlanabilir ekranlar
iso performansı

bunun yanında verdiğim 2 fotoğraf arasında renk bakımından da sony üstün kanımca. gerçi 450d ile a550'nin fiyatları ve sınıfları az da olsa farklı, kıyaslamak doğru mu ben buna karar veremiyorum.

körü körüne canonda canon diye gitmemekte yarar var gibi

hele hala makinaların af motoru koymayıp üstüne body'yi de nispeten ucuzlatmayan nikon

bu arada site tanıtımı konusunun üstünden 1.5 yıl geçtiği için gözümden kaçmış tekrar teşekkürler..

#yozkan88' tarafından 16.10.2010 12:52:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ekim 2010, 12:50 - İp: 92.***.**9.73
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

düşük bir ihtimalde olsa, testi gerçekleştiren site bize doğru verileri vermiyor olabilir.

dediklerinizde haklısınız. makinelerin özelliklerini koyma koymama hakkında bir güzel yazıda şurda duruyor:

Kurtlar sofrası
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=45697

Tarih: 16 Ekim 2010, 12:58 - İp: 78.***.**4.21
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

okumuştum onu ilk yazıldığında zaten pentax,sigma,sony vs. pazar paylarını büyütmek için f/p ürünlerine yöneliyorlar. illa canonda canon diyenlerin - ki haklı yönleri de var elbette, en basitinden gövde kalitesini örnek verebilirim,450d'nin gövdesi a550'den daha fazla kalite hissine sahipti. - sayesinde bu gibi markaların ürünlerini kullanmak maddi açıdan avantajlı oluyor.

benim verdiğim örnek konuyu açan krakatau'ya yanıt olmuştur sanırım. bir yanda iso 12800'lük sony, diğer yanda iso1600'lük canon. remi'nin de dediği gibi site bizi yanıltmıyorsa Yüksek seviyede ISO değerleri bulunan bir makineyle belirli bir ISO değerinde (ör : ISO 100 olsun) çektiğimiz fotoğraftaki kumlanma ile düşük seviyedeki bir makineyle aynı ISO değerinde çektiğimiz fotoğraftaki kumlanma aynı değildir diyebiliriz.

#yozkan88' tarafından 16.10.2010 13:32:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ekim 2010, 13:31 - İp: 92.***.**9.73
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

-bu ne ya?..bunlar gerçek mi?...50 MP/cm2 makinalar var...çok beğenilen sony HX-1 bile 33 MP/cm2...şaka gibi...
-DSLR'ye oranı 1/10...hayret...

Tarih: 16 Ekim 2010, 19:30 - İp: 78.***.**9.227
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

-bu ne ya?..bunlar gerçek mi?...50 MP/cm2 makinalar var...çok beğenilen sony HX-1 bile 33 MP/cm2...şaka gibi... -DSLR'ye oranı 1/10...hayret...

şema gaijin'in açtığı bir konudan alıntıdır. Bu konuda bahsedilen tüm makinalar şemadaki 23,5x15,7mm'lik sensör ve benzerlerine sahip. sizin bahsettiğiniz tip makinalar ise 1/1.8" yada 1/2.5" 'lik sensörlere sahipler.ondan sonuçlar aşağıdaki gibi olabiliyor.

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=421462

Tarih: 16 Ekim 2010, 20:00 - İp: 217.***.**5.181