biltur
biltur (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yılbaşı Geçti,fiatlarda Değişiklik?

yılbaşından sonra fiatlarda düşme bekleniyodu
sizin fikriniz nedir
sizce gerileme başladımı ?
d350 alacağımda daha bekleyeyimmi ki?

Tarih: 19 Ocak 2006, 13:20 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam biltur..
subat ayina kadar bekle diyecegim ama ne kadar dusmesini bekliyorsun ki? zaten 350D'nin fiyati cok dusuk..
bu ayin sonuna dogru, canon, 20D'nin upgrade'ni tanitacak sanirsam.. ama 350D'yi etkileyen birsey olmayacaktir..
...
ama yine de garanti olmasi acisindan subat ayinin ortalarina kadar bekle istersen.

Tarih: 19 Ocak 2006, 14:46 - İp: 62.***.**2.10
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Biltur merhaba sen hala fiatların düşmesinimi bekliyorsun,Al bitane makina kurtul.

Tarih: 20 Ocak 2006, 01:14 - İp: 85.***.**5.207
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Elbette bir zaman düşecek - ama illaki yılbaşından sonra fiyatlar düşer diye bir kural yok sektörde. Aksine bazı şirketler stok erittikleri için zam bile yapmakta. Çok fazla kafanıza takmayın şu an fiyatlar uygun.

Tarih: 20 Ocak 2006, 01:22 - İp: 81.***.**4.253
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

#as' tarafyndan 20.01.2006 01:39:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ocak 2006, 01:27 - İp: 85.***.**5.207
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam Biltur,

ABD'de fiyatlar yılbaşından sonra 100$ kadar düştü. Fakat bu durum ülkemizde de aynı olur mu? Bilemiyorum. Şu anda butterflyphoto.com fiyatları şöyle:

CANON:
EOS 350D Digital Rebel XT Body - Black 747$
PowerShot S2 IS Digital Camera 388$
EOS 20D 1,182.00$
NIKON
D50 SLR Digital Camera - Body Only 513$
D70s SLR Digital Camera Kit w/ 18-70mm Lens 1038$
SONY
Cyber-shot DSC-H1 Digital Camera 368$
Cyber-shot DSC-R1 Digital Camera 929$
KONICA MINOLTA
Maxxum 7D Digital SLR (Body Only) 875$
Maxxum 5D Digital SLR Camera Body Only 542$
PANASONIC
Lumix DMC-FZ5 325$
Lumix DMC-FZ30 502$
Lumix DMC-FZ20S 388$
Lumix DMC-FZ30K 496$

Yukarıdaki beni çok üzüyor. ABD'nin dünyada en fazla vergi alan ülke olduğu söylenir. Hatta bu durum filmlere bile konu olur.

Ancak rakamlar yalan söylemez.Ülkemizdeki durum ortada. Ya vergiler yüksek ya da bayilerin kar marjı aşırı yüksek, bilemiyorum...

Ama bildiğim tek birşey var bizi kaz gibi yoluyorlar

Herkese soruyorum. Bizim ülkemizde bu makinalar neden 500$-600$'a varan fiyat farklarıyla satılıyor ve bu fark kimin cebine gidiyor?

Bayilere fiyatlar böyleyse yurtdışından getirtirim diyorum. Bana "ama garantisi olmaz, zaten sadece 100$ oynar" diyorlar.

Göz var nizam var pes doğrusu demekten başka birşey kalmıyor bana. Bazı modellerde ABD fiyatının iki misli fiyat bile talep edebiliyorlar. Allah gözlerini doyursun, ne diyeyim...

Tarih: 22 Ocak 2006, 15:31 - İp: 81.***.**8.146
ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

Türkiye de fiyatlara akıl erdirmek imkansız, bayramdan önce D50 nin fiyatı ile D70s in fiyatı arasında çok az bir fark vardı(Teknosa da D50 daha pahalıydı), şimdi D50 nin fiyatı oldukca düştü (Yalçınlar da - arada yaklaşık 600 YTL var şu anda - Yurtdışında olduğu gibi)
Bayramdan önce 350D yi takip etmiyordum ama Yalçınlar daki görevlinin bana söylediği kadarıyla 350D nin de fiyatı bayramdan sonra yükselmiş (yine Yalçınlar da ki piyasada da durumun aynı oldugunu gösterir bence)
Yani Türkiye de tahminde bulunmak oldukca zor...

Tarih: 22 Ocak 2006, 20:06 - İp: 85.***.**5.222
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ilinsor, valla d50 meselesi cok komik turkiyede.. daha dogrusu oyleymis..
..gorkemkgo, hersey arz-talep degil mi? talep cok olsa, fiyatlar da duser eminim..

Tarih: 23 Ocak 2006, 21:39 - İp: 62.***.**2.10
edemirci
edemirci (üye)
Denizli / Profesyonel Fotoğrafçı

Arkadaşlar burası Türkiye lafını hiç sevmiyorum. Çünkü burada tekelcilik maalesef her dalda mevcut. Türkiye'de distribütörler sanıyorum kar marjını biraz yüksek tutuyorlar. Eh biraz da vergiler binince fark kaçınılmaz. Ve sanırım bizler de forum sitelerinde farkında olmadan buna katkı sağlıyoruz...

Tarih: 24 Ocak 2006, 01:27 - İp: 85.***.**5.58
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam Dada..

Arz talep dengesi konusunda haklısın. Fakat ortada bir anormallik olduğuda bir gerçek. H1'in ABD fiyatı 368, geçenlerde bir bayiden fiyat istedim adam bana 1000YTL fiyat çıkarınca benim şalterler attı tabiki. Bir de firmadan yetkililer forumda "fiyatlar çok uygun" gibi kelamlar edince kendimi tutamadım.Gerçekten çok iyi bir mizah anlayışları var. Tebrik ederim.

Kendilerine soruyorum. Fiyatlar kendileri için mi uygun yoksa tüketiciler için mi?

Daha fazla vergi alınan bir ülkedeki fiyatın iki katına makine satmanın neresi uygun???

Digital fotograf makinesi fiyatları ABD seviyesindeki gibi olsaydı, eminim daha birçok insan fotoğrafla ilgilenme şansı bulacaktı. Fakat maalesef kar yapma hırsı insanlarımızı daha uzun süreler fotoğraftan uzak tutacağa benziyor. Etrafımdakilere DSLR almak istiyorum dediğimde bana deli misin? Sen o kadar zengin bir adam mısın ki DSLR alacaksın diyorlar. Ben de hayır ABD'de akrabalarım var oradan alacağım diyorum. Herkese de şiddetle tavsiye ederim.
Sallayın garantiyi filan derim. Bozulursa yeni bir tane getirtirsiniz artan para da cebinizde kalır.

Yukarıdaki H1 fiyatı, herkese birşeyler anlatmalı diye düşünüyorum. Galiba birileri bizi keriz zannediyor?

Tarih: 24 Ocak 2006, 08:15 - İp: 212.***.**0.235
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ama her urunde oyle degil mi gorkemkgo..
mesela ben her sene burada, yeni bir cep telefonu aliyorum.. ustelik bedavaya.. sadece kontrakt yapman yeterli.. 1 senelik.. nokia 9300 kullaniyorum.. ne kadar bu telefonun piyasasi normalde? sen hesap et artik..
.........
turkiyede alim gucu yuksek degil.. dolayisiyla adamlar fazla satamiyorlar.. dolayisiyla harcamalari bir sekilde cikarmalari gerekiyor, o zaman da fiyatlar korkunc derecede artiyor..

amerikada 1 milyon satiliyorsa, turkiyede 1000 tane satiliyordur.. o zmaan da ister istemez, fiyat, makinenin fiyatina yansiyor..

eminim turkiyedekiler de bunun farkindalar.. daha ucuza satabilecek olsalar, zaten satarlar.. dolayisiyla surumden kazaniriz da diyemiyorlar anladigim kadariyla.. cunku ilgilenen fazla insan yok..

peki ne oluyor.. herkes amerikadan almaya calisiyor.. o zmaan da fiyatlar iyice tavana vuruyor..

bilemiyorum..

Tarih: 24 Ocak 2006, 19:05 - İp: 62.***.**2.10