hakanirmak
hakanirmak (üye)
Kahramanmaraş / Doğa Fotoğrafçısı

Yeni Pentax-da 18-250mm F3. 5-6. 3ed

Yeni Pentax-DA 18-250mm F3.5-6.3ED AL [IF]

Pentax bugün 14x zoom kabiliyetine sahip yeni bir objektifi tanıttı. Yeni objektifin en büyük özelliği şüphesiz ve 18-250mm odak aralığıyla 14x değerinde ve geniş açıdan teleye kadar geniş bir kapsama alanı kapsayabilen zoom kabiliyetine sahip olması. Bilindiği gibi Tamron’un da aynı aralığa sahip bir objektifi bulunmakta ve süperzoom sınıfına ait lenslerden beklenmeyecek derecede başarılı performans göstermekteydi.

Teknik özelliklerine baktığımızda yeni Pentax’ın Tamron ile birkaç ufak boyutsal değişiklik dışından hemen hemen aynı özelliklere sahip olduğunu görüyoruz, bu da muhtemelen bu modelin Tamron lisansıyla üretildiğini ancak bazı dizayn değişiklikleri ve geliştirmeler uygulanmış olduğunun göstergesi olarak yorumlanabilir.

Pentax 18-250mm’in genel yapısına baktığımızda, 1 adet ED (Ekstra-düşük dağılımlı) ve 2 adet AL (asferik) optik elemanı sayesinde renk sapmalarını en aza indirgerken gövdeyi de olabildiğince kompakt yapıda tutmayı amaçladığını görüyoruz. Ayrıca dahili netleme sistemi (IF) sayesinde netleme yaparken objektifin boyu değişmemesi de artı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Maksimum büyütme çarpanı olan 0.28x ile makro çekim açısından fazla bir şey vaad etmede de, 45 cm. olan minimum netleme uzaklığı bu aralıktaki bir lens için oldukça başarılı.

Uzun zamandır lens serisindeki eksikliklerden yakınan Pentax kullanıcıları için yeni Pentax-DA 18-250mm F3.5-6.3ED AL [IF] çok iyi bir haber. Alışmış olduğumuz Pentax kalitesi ve kullanılan optik elemanlar sayesinde, özellikle fazla objektif değiştirmeyi sevmeyen ve tek objektifle tüm işleri yapmak isteyenler için çok yönlü bir çözüm olarak görülüyor.

Pentax-DA 18-250mm F3.5-6.3ED AL [IF] Teknik Özellikleri:

Objektif Yapısı: 13 grupta 16 eleman
Görüş Açısı: 76° ~ 6.5°
Diyafram yaprakları: 7 adet
Min. Diyafram Açıklığı: F22 ~ F45
Min. Netleme Mesafesi: 45cm
Filtre Çapı: 62mm
Maks Büyütme: 0.28x
Boyutlar: 75mm (maks. Çap) x 85.5mm (uzunluk)
Ağırlık: 455 gr

Tarih: 5 Ekim 2007, 20:37 - İp: 88.***.**3.90
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Aslında aralık olarak mükemmel bir kullanım imkanı sunacak bir lens,tek lens ile bir çok kullanım alanı yaratabilir.
Ama Türkiye ye ne zaman gelir ve kaça satılır kimbilir.

Tarih: 5 Ekim 2007, 22:27 - İp: 85.***.**8.244
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

geniş zoom aralığındaki lensler istenilen başarımı sağlayamıyorlar, bu lenste de bu durumun devam edeceği düşüncesindeyim. sadece geniş zoom aralığında bir lensim olsun, ben bir amatörüm diyorsak, alınmayacak lens değil ama bir de fiyat konusu mesela sigma 18-200 var dünya para... bu pentax olduğu için daha da pahalı olacağını düşünüyorum...

Tarih: 5 Ekim 2007, 23:38 - İp: 85.***.**6.22
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Tamron 18-250'nin adorama fiyatı $499.00 ki bence uygun. Pentax'ın da fiyatı benzer olur muhtemelen. K10D'yi sadece gövde alıp yanına da bunu eklemek uzun süre yeterli çözüm olur bana göre. Tekil lenslerde 'pancake'ler yakışıklılıklarıyla beni cezbediyorlar. Hele biraz kullanalım, ne fotoğrafı çekmeye ağırlık verirsek ona uygun lenslere yöneliriz Aslında eve biraz ışık yatırımı yapıp yeşil 'kendi çapında' bir stüdyo kurmayı istiyorum

Durup durup lens alacak birisi değilim ama Pentax'ın kendi lens aralığı biraz zayıf kalıyor sanırım.

Tarih: 11 Ekim 2007, 10:21 - İp: 212.***.**7.130
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Tamron için inceleme buldum ilgilenenler için bağlantı.

Tarih: 11 Ekim 2007, 22:47 - İp: 81.***.**0.89
melrock
melrock (üye)
İstanbul / Amatör

bu lensi ebay'da satışta gördüm.
merak edenler için:

Link

#melrock' tarafından 02.11.2007 13:41:55 tarihinde düzenlendi.

#melrock' tarafından 02.11.2007 13:42:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Kasım 2007, 14:49 - İp: 81.***.**7.88
  • 1