drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Yeni Dslr'ler Üzerine Bir Yorum

Arkadaşlar kusura bakmayın birden fazla konu açtım bu akşam ama.

Piyasaya yeni giren DSLR'ler üzerine bir yorum yapmak istedim. Makinaları sayarsak (Leica'lar hariç)

A100
D80
400D
K10D karşımıza çıkıyor.

Hepsi mutlu eder insanı. Bence hepsi de, gelince gidip ele alarak, içimizin ısındığını almayı hakediyorlar. Foto kaliteleri de aşağı yukarı aynı.

Kağıt üstü özelliklerine bakarsak
-A100 ve K10D'nin AS özellikleri var
-D80 ve K10D en büyük bakaçlara sahipler
-D80 ve K10D daha aydınlık olan pentaprizm, 400d ve A100 ise pentamirror içeriyor
-D80 ve K10D çift tekerlekli kontrole sahipler
-400D dışında hepsi spot metrajlama yapabiliyor
-D80 ve K10D 11 AF, 400D va A100 9 AF noktası içeriyor
-Bakaçta ISO uyarısı D80 de ve K10D'de görülebiliyor, diğerlerinde değil
-Yüksek ISO da 400D ve D80 iyiler (a100 1 fstop geriden geliyor, K10D'yi bilmiyoruz.)
-D80 dışında hepsi anti toz özelliğine sahipler
-D80 ve A100 aşırı kontrast gösteren fotolarda karanlık bölgelerin detayını artırabiliyor
-Hava şartlarına dayanıklı tek makina K10D
-A100 dışında hepsinin dikey gribi var. (en estetik- tek parçaymış gibi duranı petax'ınki gibi geldi bana)
-Nikon ve Canon lens motorlu AF, Sony ve Pentax ise gövde motorlu AF yapıyor (daha gürültülü ve yavaş olabileceği söyleniyor. Ancak K10D gövdesini bu yıl içinde çıkacak lens motorlu USM lenslere uyumlu çıkarmış)
-Birtek 400D'nin (350D gibi kabul edersek) grip boyutu yetersiz
-Sony'nin Türkiye fiyat politikası mükemmel, diğerleri soru işareti???

Sonuç: Hepsi iyiler.
Ama sonuçta koyduğumuz artıları sayarsak, sanki ilk kez alacaklar (lens-flaş sistemine sahip olmayanlar) için K10D aradan sıyrılabilirmiş gibime gelmeye başladı. Üstelik yıl içinde USM lensleri de çıkacakmış. Ama ülkemizde bakım sorunu nasıl olur bilemem.

Tamer

#drtamer' tarafından 15.09.2006 10:11:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2006, 21:32 - İp: 193.***.**2.10
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

yine ne güzel açıklamışsın drtamer,

Ama malesef Afyon'da hiçbir yerde bu makineleri bulamadım.
d40 Teknosanın broşüründe var, mağazasında yok.
K100d ise İstanbul'da bile yokmuş...

Bunları değil elime alıp fotograf çekmek çıplak gözle göremedim bile.

Ama tercihim nicondan yana. Biraz önce flassv ile konuştum. Nikon lenslerini (kendisine lazım olmadığı sürece) alabileceğimi söyledi. Eee bu avantaj da sadece benim için oluyo...Çölde vaha gibi walla flassv...

Tarih: 15 Ocak 2007, 17:40 - İp: 88.***.**6.179
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba,

Sadece PENTAX'un uluslararsı garntisi var diye biliyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı? Bence bu önemli bir avantaj yurtdışından getirtmeyi düşünenler için...

Tarih: 16 Ocak 2007, 09:38 - İp: 213.***.**8.2
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Hoca sana son fikrimi göndereceğim. Bana en mantıklı gelen yol şu: Eğer iki kit lensle alacaksan Pentax al. Çünkü ek özellikleri iyi. Ama daha kaliteli lenslerle alacaksan (18-70+70-300 veya 18-200 gibi ama örnekler artırılabilir) bu güzel lensleri ileri de daha usta bir Nikon gövdesinde de kullanabilirsin.

Sonuçta kit lenslerle (18-50+50-200 gibi)alacaksan pentax al (50-200 zaten çok iyi). Daha iyi Nikon lensleri alabileceksen D40 al. Kit lensleri alırsan ileride daha iyi bir Nikon gövdede bu lensler seni kesmeyecektir. Yine lens masrafı çıkacak. Ama aynı şey Pentax için de geçerli değil mi dersen o da doğru ama nikon kadar değil. Şuan K10D alacaklar bile (Adnan gibi oldukça iyi fotografçılar dahil) ikili kit lensi düşünüyor(lenslerin de kaliteli olması rahatlatıyor). Zaten alternatifi de henüz yok (3. parti lesleri hariç).

Levent (doğrudur umarım)
Türkiye'e bir malın satılması için Türkiye garantisi gerekir. Aksi takdir de yurtdışı garantiyle satamazlar. Ancak ptoblem olduğuında yurtdışına gönderebilir garanti veren firma o ayrı. garantiyi yine ulusal firma verir.
Tamer

Tarih: 16 Ocak 2007, 11:55 - İp: 193.***.**2.10
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

teşekkürler tamer bey, ancak ikili değil tek kit lens (18-55) alacağım şimdilik. Diğer lens ihtiyaç ve heveslerimi flassv karşılayacak sağolsun.

Ben bu işte yeniyim. Sadece hoby benimkisi. İlk Zenith 122 ile başlamıştım ve çok zevk almıştım, ama yürütemedim. A520 ise oyuncak gibi gelmeye başldığından sattım. Aslında s3, s6500 gibi kompact makineler düşünüyordum. Ama hemen hemen aynı fiyata kompact özelliklere de sahip olan bu makinelere geçme şansım doğdu.

Şimdi ne olacağı meçhul benim açımdan. Belki yeni kaliteli lensler alıp devam edecek bu sevda. Belki de yeterli gelecek bu makina bana. Çünkü kompact bir makina özelliklerine de sahip.

Yani kullandıkça göreceğim. Bu arada flassv sayesinde iyi lensleri de kullanmış olacağım.

Tarih: 16 Ocak 2007, 12:30 - İp: 85.***.**8.184
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

sevgili tamer bey..
makinaların teknik karşılaştırmaların çok güzel yazmışsınız.kutlarım

Tarih: 16 Ocak 2007, 18:51 - İp: 88.***.**7.1
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Sayın drtamer..Forumda yorumlarını fikirlerini yol gösterici olarak aldığım insanlardansınız.Şimdi bu soruyu k10d konusunda sormaya korktum size danışayım dedim.Geceli gündüzlü incelemeler karşılaştırmalar yaptım ve d80 e karar verdim fakat tam kararımı kesinleştirmişken k10d çıktı.Usa dan mart başı gelecek arkadaşıma getirteceğim için fiyat konusunu es geçerek bana kit lensi ile (k10 18-55 d80 18-135)hangisini almamı önerirsiniz.Çanakkalede yaşıyorum ve şehir dışına çıkmazzsam tek fikir edineceğim yer pc.Aradığım kriter yani en önemlisi foto kalitesi ve noise oranı.Kalite olarak kafa kafaya oldukları zaman tabiki k10d nin özellikleri müthiş ve onu seçmemek aptallık olur.Dpreviev 7.5 vermiş foto kalitesine bu forum oldukça karşı buna bende az buldum gerçi ama k10 için biraz daha mı araştırma yapsak?Yada soruyu basitleştirsem önünüzde kit lensli k10d ve d80 var birini seç dediler bedelsiz..Eliniz neye gider??Teşekkürler...

Tarih: 16 Ocak 2007, 19:28 - İp: 88.***.**0.135
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

pardon tam bitirmeden göndere basmışım

#drtamer' tarafından 16.01.2007 20:08:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ocak 2007, 19:43 - İp: 193.***.**2.10
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Anladım drtamer sizde ben gibi k10d incelemesini bekliyorsunuz net fikir için..Çok teşekkürler.. dedikleri gibi kararsızlık insanı öldürür...birini seçincede öbüründe aklı kalır insanın.. mantık k10d der...incelemesi yapılsa da rahatlasak...saygılar....

Tarih: 16 Ocak 2007, 20:05 - İp: 88.***.**0.135
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Merhaz ve Canbasri,
Öncelikle güzel sözlerimniz için teşekkürler.

Canbasri, gerçekten zor soru. Pentax her seferinde de yazdığım gibi oldukça önemli artıları olan bir makina. Toz ve titreşim önleme, gövdesinin hava şartlarına dirençli oluşu vs. Ancak Nikon da oldukça başarılı görüntüler veren bir makina. Kullanım keyfi ve görüntü kalitesi en önem verilmesi gereken iki unsur bence. Kullanım keyfi olarak menüler yerine bol dış düğmeler, çift tekerlek, ele oturuş vs bence başabaş.
Ancak senin de önem verdiğin görüntü kalitesine gelince kafam karışık. Dpreview'e göre hem ıso hem genel kalitede nikon bir gömlek üstün gibi ama dcresource sitesinde nikon d80'in fotolarında keskinlik problemi var. dpreviewe göre de k10d de. ancak bugün bir linkte http://www.clubic.com/article-67964-8-d80-k10d.html hem ıso da he jpeg kalitesinde k10d daha başarılı. adnanın fotolarında da k10d su götürmez şekilde mükemmel.
gerçekten şu anda al ikisinden birini hediye ediyoruz deseler. kafam çok karışır. ancak kit lens olarak d80 daha iyi. 18-70'den bile daha keskin bir lens 18-135, ancak distorsiyon biraz fazla ama pentax tek lensinden iyi. afs olması avantaj. ama yurtdışından getirteceksen kit fiyatları arasında 300$ fiyat farkı var. bu durumda pentaxı çift lensle alabilirsin.
ancak bugün sinan bana pentax lenslerin fyatlarını gönderdi 200 mm üstünde düzgün bir lensi yok. 75-300 kötü bir lensmiş. tele istersen 3. parti lenslerine mahkümsun.
bence adnanı bekle o kendine birini alacak, marta kadar da seçmiş olur. çünkü tüm makinaları en ayrıntısı ile araştırıyor.
Son söz olarak aklıma gelen şey şu oluyor. Türkiye garantili alacaksan tele ihtiyacın acil değilse, Pentax mantıklı ve nikon pahalı. İyi bir kaç lensle ve yurtdışından alacaksan, Nikon da yanlış olmaz. Zira buraya göre oldukça uygun fiyata alırsın.
tamer

Tarih: 16 Ocak 2007, 20:07 - İp: 193.***.**2.10
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Beklemedeyim tamam... ..teşekkürler..saygılar..

Tarih: 16 Ocak 2007, 20:51 - İp: 88.***.**0.135