drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Yeni Dslr'ler Üzerine Bir Yorum

Arkadaşlar kusura bakmayın birden fazla konu açtım bu akşam ama.

Piyasaya yeni giren DSLR'ler üzerine bir yorum yapmak istedim. Makinaları sayarsak (Leica'lar hariç)

A100
D80
400D
K10D karşımıza çıkıyor.

Hepsi mutlu eder insanı. Bence hepsi de, gelince gidip ele alarak, içimizin ısındığını almayı hakediyorlar. Foto kaliteleri de aşağı yukarı aynı.

Kağıt üstü özelliklerine bakarsak
-A100 ve K10D'nin AS özellikleri var
-D80 ve K10D en büyük bakaçlara sahipler
-D80 ve K10D daha aydınlık olan pentaprizm, 400d ve A100 ise pentamirror içeriyor
-D80 ve K10D çift tekerlekli kontrole sahipler
-400D dışında hepsi spot metrajlama yapabiliyor
-D80 ve K10D 11 AF, 400D va A100 9 AF noktası içeriyor
-Bakaçta ISO uyarısı D80 de ve K10D'de görülebiliyor, diğerlerinde değil
-Yüksek ISO da 400D ve D80 iyiler (a100 1 fstop geriden geliyor, K10D'yi bilmiyoruz.)
-D80 dışında hepsi anti toz özelliğine sahipler
-D80 ve A100 aşırı kontrast gösteren fotolarda karanlık bölgelerin detayını artırabiliyor
-Hava şartlarına dayanıklı tek makina K10D
-A100 dışında hepsinin dikey gribi var. (en estetik- tek parçaymış gibi duranı petax'ınki gibi geldi bana)
-Nikon ve Canon lens motorlu AF, Sony ve Pentax ise gövde motorlu AF yapıyor (daha gürültülü ve yavaş olabileceği söyleniyor. Ancak K10D gövdesini bu yıl içinde çıkacak lens motorlu USM lenslere uyumlu çıkarmış)
-Birtek 400D'nin (350D gibi kabul edersek) grip boyutu yetersiz
-Sony'nin Türkiye fiyat politikası mükemmel, diğerleri soru işareti???

Sonuç: Hepsi iyiler.
Ama sonuçta koyduğumuz artıları sayarsak, sanki ilk kez alacaklar (lens-flaş sistemine sahip olmayanlar) için K10D aradan sıyrılabilirmiş gibime gelmeye başladı. Üstelik yıl içinde USM lensleri de çıkacakmış. Ama ülkemizde bakım sorunu nasıl olur bilemem.

Tamer

#drtamer' tarafından 15.09.2006 10:11:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2006, 21:32 - İp: 193.***.**2.10
mr.mehmet
mr.mehmet (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Selam arkadaşlar,
Herkez yeni makinalardan bahsediyorken, ben gidip de eski bir makina aldım.
Konica Minolta Dynax 7D. Daha önce de bunu yazdım ama ne yazık ki hayırlı olmadı arkadaşlar.
Makinayı yurtdışından getiren birir arkadaştan aldım. Buraya ilan vermişti. 28-75 2.8 AF lens ile birlikte
900 ytl para verdim makinaya. Ama makina arızalı çıktı.
Bir iki çekimden sonra kendiliğinden kapanıyor ve pili çıkartıp yeniden takmadan da açılmıyordu. Aynı zamanda pilde aşırı ısınma oluyordu.
Sony servisleri KM makinalara bakıyordu ve Teşvikiyede Mekel elektronik e götürdüm. Bir bakalım size arızayı ve tutarını bildiririz dediler.
Birkaç gün sonra nihayet aradılar ve arızanın bord' tan kaynaklandığını ve 830 ytl ye yapılabileceğini söylediler.
Ben de hemen makinayı aldığım kişiyi aradım ve olanları söyledim. Hiç endişe etmememi ve almanyadan yenisini getirebileceğini söyledi. Cumartesi günü kendisiyle buluşacağız.
Makinanın asıl sahibi Almanyada, ben buradaki bir arkadaşı ile muhatabım.
Tam da bir Dslr makina sahibi olduk diye sevinirken. Başımıza gelenlere bakın.
Siz olsanı ne yapardınız arkadaşlar.
Bir de aldığım gün makinaya 100 ytl ye 1GB Extrem III kart ve 90 ytl ye Cokin marka Polarize ve UV filtre de aldım.
Biraz uzun bir yazı oldu ama ne yapayım arkadaşlar Dertliyim.

Tarih: 15 Eylül 2006, 01:40 - İp: 85.***.**3.97
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Mr.Mehmet

Canin sagolsun, insallah Almanya'dan sifa yetisir imdadina.

Yurtdisindan makina almak bir kumar, gerci makinanin ariza cikarma ihtimali Turkiye'den alarak yiyecegin garantili kaziktan az ama yine de o ihtimal gerceklesince isler bayagi tatsizlasiyor.

As,

Hem 12MP olsun hem yuksek ISO olsun, bosuna bekleme, olmaz. Bugun bu konuda yine bir tirad yazdim baska bir forumda (malum fizik kanunlari) Hocam, butcen varsa hemen simdi alacaksin, bekle bekle yok bunun sonu.

Tarih: 15 Eylül 2006, 02:25 - İp: 88.***.**1.122
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Antika selam.
Fazla mp.= fazla noise konusunda haklısın ama ben R1 kullandım ve noise 800 e kadar gayet iyi 1600 ise mecbur kalındığında kullanılabilecek veya temizlenebilir seviyede idi.
Sony nin R1 de kullandığı sensörün piksel boyutları 5.49 µm pixel pitch idi.Eğer R2 ve A200 de D2X in CMOS sensörü kullanılırsa (muhtemelen bunu kullanacaklar) o zaman 12.8mp. de piksel boyutu 5.5 µm olacak demektir.Yani noise artmadan Mp. artabilecek.

Daha da geliştirilmiş AS ,(R2 için) 24-200mm.F2 lik CarlZeiss lens ve daha az yer kaplıyan Raw dosyaları,hızlı işlemci ve bufferı arttırılmış bir makina beklentisi var.
Ve fiyat olarakta A100 - A200 arasında olabileceği tahmin ediliyor.Böyle bir makina çıkarsa eminim epey ilgi çeker.
Aynı sensör A200 de de bayağı iş yapar.

Tarih: 15 Eylül 2006, 03:55 - İp: 81.***.**8.28
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Mehmet,
Geçmiş olsun. Almanya'da garanti kapsamında olduğuna göre iş hallolur üzülme. Tek problem KM 7D bulmak. Çünkü aylar önceden bitti. Ama parasının karşılığı olan bir miktarı peşinat sayıp yeni modellerden verebilirler. Bu durumda da senin ek ödeme yapman gerekebilir. Elindeki lens kaliteli A100'ü düşünebilirsin. Kit olarak iade edilecekse gönlünden geçen neyse onu alabilirsin.
Ya da 900 YTL'ni alırsın o da başının çaresine bakar iademi eder, yenisini mi alır onun bileceği iş.

Bu ikinci ihtimal senin için en hayırlı olanı gibi görünüyor.

Adnan Bey,
Söylediğiniz özelliklerde R2 yine ortalığı kızıştırır. R1 de zaten kabaca D2X algaçının kenarlardan kırpılmış hali gibiydi. Görüntü kalitesi olarak zaten DSLR kadar olduğunu ıspatladı da, bence en önemli artısı sessiz çekimi (uyuyan bebek fotosu vs...) ve canlı ön izleme olacaktır.
Tamer

Tarih: 15 Eylül 2006, 09:47 - İp: 193.***.**2.10
dervisasa
dervisasa (üye)
İstanbul / Amatör

Mr. Mehmet geçmiş olsun diyelim başta. Çok uygun bir fiyata kaçmayacak bir teklifle aldın sen o makineyi ve bence takma kafana. En kötü ihtimal paranı geri alırsın. Drtamer'inde dediği gibi en büyük sorun makineyi bulmak eğer bulunursa güzel olur (sıkıntılı ama güzel)lens müthiş bir lensti onun akıbeti ne olur sana kalmış. Hayırlısı artık...

Tarih: 15 Eylül 2006, 10:14 - İp: 81.***.**8.133
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

mehmet, uzuldum dogrusu.. umarim en azindan parani iade ederler.. tabii yeni bir 7d ile degistirilmesi cok daha iyi olur..
28-75 f/2.8'in tek basina fiyati bile sanirim 600-700 ytl'ye falan geliyor.. eger ki lensde sorun yoksa, para iadesi almaman cok daha iyi olur..
bazen sanssizlik iste.. herkesin basina gelebilir..

...........

adnan, eger ki dedigin ozelliklerde R2'yi yaparlarsa, fotograf kalitesi de iyiyse, bak suraya yaziyorum (bilmem gorebiliyor musun yazdigim yeri? ), ertesi gunu alacagim o makineyi..
24-200mm f/2.. acikcasi biraz imkansiz gibime geliyor.. bayagi buyuk bir objektif olmasi gerekir, ayrica bayagi da agir..
noise konusuna gelirsek, d2x'in de 1.5x sensoru var ve 12 kusur milyon pixelli.. sonucta yapabilirler.. ama r1'in sensoru yanilmiyorsam 1.7x buyuklugundeydi.. o halde sensorun de biraz buyumesi gerekecek..
tabii sensor fiyatlarinin ne olacagi sorusu da var.. eger ki full frame sensor yeterince ucuzlarsa, belki de r3'de full frame kullanirlar, kimbilir..
neyse bosverelim r3'u simdilik.. ben o r2'yi istiyorum..

Tarih: 15 Eylül 2006, 19:56 - İp: 86.***.**0.120
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

İlker daha düne kadar SLR den başkasını gözün görmüyordu, şimdi ne oldu da R2 ye döndün.

#xtolga' tarafyndan 15.09.2006 20:21:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2006, 20:20 - İp: 85.***.**8.111
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tolga, eger ki r2'nin 24-200mm f/2 objektifi olursa uzerinde; hic dusunmeden alirim makineyi tabii.. canon 200mm f/1.8'in fiyatini bilmem biliyor musun?.. ayrica dunya kadar pixeli olacak, 3-4 stop'luk IS'i.. iyi fotograf kalitesi..
tabii ki fiyat olarak da simdiki r1 gibi olmali.. sirf ikinci makine olsun diye alirim valla..
sen almaz miydin?

Tarih: 15 Eylül 2006, 20:31 - İp: 86.***.**0.120
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör
mr.mehmet
mr.mehmet (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Selam arkadaşlar.
Makinayı (KM Daynax 7D) aldığım kişi avrupadan aynı makinanın yenisini göndermiş. Birkaç gün içinde yeni makina elimde olacak. Ben bu makinaya çok ısındım. Gerçekten baba bir makina ve birçok üstün özelliğe sahip bir makina. Aynı makinanın bulunması beni çok sevindirdi.

Yalnız Türkçe kullanma klavuzunu nerden bulacaz bilmiyorum.
Sony A 100 ili KM Dynax 7D hemen hemen aynı makinalar.
A 100 ün kullanma klavuzu işime yarar mı acaba.

Tarih: 23 Eylül 2006, 04:11 - İp: 85.***.**5.179