boran99
boran99 (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Dslr Öneri!

Merhaba arkadaşlar 3000 TL bütcem var hobi amaçlı Dslr makina almayı düşünüyorum. İlgimi çelen nikon d7000 üzerinde 18-105 lens var bu makina ve lens hakkındaki siz üstatlardan öneri bekliyorum farklı marka ve modellerde olabilir şmdiden ilginize teşekkür ederim.

Tarih: 19 Ekim 2013, 22:56 - İp: 88.***.**5.149
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Tokina 11-16 optik kalitesi çok yüksek (kendi sınıfında en iyisi) çok iyi bir lens, kusurları aralığı dar ve fiyatı yüksek. Tamron 11-18 dandika. Optik kalitesi üçü arasında en kötü olanı. Fiyatı ise performansının üzerinde. Sigma 10-20 fiyat ve aralık olarak en iyisi. Optik olarak asla bir Tokina 11-16 olmasa bile birçok kişiye göre Tamron 11-18 den çok daha iyi ve içlerinde geniş açı efektini en iyi veren lens müthiş barel distortion yüzünden.

Tarih: 12 Aralık 2013, 22:17 - İp: 95.***.**1.135
cankat35
cankat35 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sigma 10-20 fena bir seçim olmaz. Tabi 10-20de iki farklı seçenek var. Diyafram aralığına göre fiyat biraz oynuyor. Diğer bir seçenek ise Canon 10-22 f:3.5-4.5 USM'dir hafiften tuzlu ama bence değer.
Karşılaştırma için: http://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/Sigma-10-20mm-F35-EX-DC-HSM-Canon-versus-Canon-EF-S-10-22mm-F35-45-USM-versus-Tokina-AT-X-Pro-SD-11-16-F28-IF-DX-II-Canon___756_0_475_0_871_0 (link paylaşımı sorun olmaz umarım.)

Bu arada bütçe paylaşımı iyi olmuş tebrik ederim. Sadece croptan dolayı 24mm biraz dar gelecektir ama yine de güzel seçim bence.

Tarih: 13 Aralık 2013, 14:21 - İp: 212.***.**7.41
o_an
o_an (üye)
Sivas / Meraklı

fuji x100s al hayatını yaşa ben öyle yapacağım size farklı bir alternatif. bende d80 var bir gün dışarı çıkaramadım taşıması falan ayrı bir dert.

Tarih: 13 Aralık 2013, 16:36 - İp: 78.***.**5.65
cankat35
cankat35 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben hiçbir d-slr like ya da kompakt makinenin(özellikleri ne olursa olsun) D-slr'nin sağladığı özgürlüğü sağlayamacağı görüşündeyim. O küçücük tuşlarla mı cebelleşeceğim fotoğraf mı çekeceğim? Fotoğraf makinesi büyük diye çıkıp çekmeye üşeniyorsanız hiç uğraşmayın zaten. Ya da iphone denen aletten alıp instagram'da paylaşın olsun bitsin

Tarih: 13 Aralık 2013, 20:08 - İp: 212.***.**7.41
o_an
o_an (üye)
Sivas / Meraklı

Siz fuji x100s inlediniz mi hiç?

senin kompak dediğinde giriş seviyesi sensor var. Hiçbir croplu makinenin veremeyeceği iso performansı var
üşenmek değil güzel kardeşim sana şimdi burdan anlatmayacağım neden olduğunu. ha birde sürü insanda biliyorum mark 2 den nikon ff den bu makineyi kullanmaya başlayan ve çok zevk alan.

Tarih: 15 Aralık 2013, 00:35 - İp: 78.***.**5.65
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Sana katılıyorum o_an. Artık zamanla alışkanlıklarda değişiyor. Gerçekten makine taşımak büyük dert olmaya başladı.. Anı yakalamak için aynasız eos mler veya fujiler, sonyler, nikonlar, samsunglar ilerleyen yıllarda yok satmaya başlayacaktır. Çünkü fotoğraf sadece makineniz yanınızda ise vardır. O kaçan güzelim karelere ah vah dememek için kolay daha taşınabilir makineler almak şüphesiz çok avantajlı. Bu akımı başlatan firmalarda bunun farkındaki aynasız modelleri su gibi piyasaya sürmeye başladılar. Bir yandan iyiki giriş seviyesi makine almışım dedim. d80 veya 40d gibi bir makine beni daha çok bezdirebilirdi. Dışarı çıktığınızda küçük çantanıza sığan bir makine herzaman çok cazip.. En azından bir Canon 100d gözüme daha şirin gözüküyor Benim düşüncelerim böyle..

Tarih: 15 Aralık 2013, 10:30 - İp: 78.***.**4.255
cankat35
cankat35 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tabi ki D-slr'lerin büyük olması bir sorun. Ama diğer yandan büyük olması bana makineyi elime aldığımda daha hakim olduğumu hissettiriyor. Son teknolojiyle üretilmiş LED ekranların yarattığı sahte renklerin aksine, vizörden bakıp lensten gelen görüntüyü olduğu gibi görüyorum. Ve bu işin tutku meselesi olduğunu düşünüyorum. Hiçbir zaman kocaman bir çantayla taşımam gerektiği için taşımaya üşenmedim. Ha çantadan çıkarana kadar kaçırdığım kareler oldu mu oldu. Yenilik düşmanı değilim ama gitgide fotoğrafı, fotoğraf sanatını oyuncağa çeviriyorlar. Iphone'lar D-slr ile yarışan fotoğraflar çekiyor. Hal böyle olunca uğraşınız, emeğiniz on binlerce soğuk fotoğrafın içinde kaybolup gidiyor. Bana sorarsanız -ki neredeyse dijitalin içine doğan nesildenim- hobi zahmeti olduğunda güzel.

#cankat35' tarafından 15.12.2013 13:55:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Aralık 2013, 13:54 - İp: 212.***.**7.48
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Cankat elbette d-slrnin verdiği zevki ufak tefek makineler veremez. Ama benim anlatmak istediğim başka birşeydi.. Örnk işe gidiyorsun koca çantayı alıp işe götürmen çok zor sanırım. Bu sadece işe gidip gelme olayı da değil örnk gezmeye çıktın yada bir ark.ına gidiyorsun her daim yanında bir aps-c sensöre sahip bir makinenin olması herzaman bir avantajdır. Her dışarı çıktığında yanında makine olması kulağa hoş geliyor anlatmak istediğim buydu..

Tarih: 15 Aralık 2013, 19:59 - İp: 78.***.**4.231
o_an
o_an (üye)
Sivas / Meraklı

şöyle söylemem gerekirse aynasız bir makinede eğer vizor yoksa mükemmel çekse de dönüp bir daha bakmam çünkü fotoğrafçılığın ruhuna aykırı, benim önerdiğim makinede 2 adet değişkenli vizör var hem optik hem de elektronik hem de yüksek çözünürlüklü daha çekmeden ne çektiğini görüyorsun. sabit lensi var ama 23 mm 2 diyaframlı ki bu açıya alışkın biri için mükemmel bir seçim. fiyatımı biraz tuzlu ama benim gönlümde bu makine var.

ha birde diyaframı lens üzerinden değiştiriyorsun enstantane ve pozlama telafiside yine eski makinalar gibi üst bölümde bir tekerlek sayesinde değiştirebiliyorsunuz.

son söz eski dijital olmayan SLR leri boyut olarak incelediğimizde de boyutlarının daha ufak olduğunu görebiliyoruz.

Tarih: 16 Aralık 2013, 14:01 - İp: 78.***.**5.65
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

3000 TL bütçeniz varsa neden Olympus OM-D E-M5'e bakmıyorsunuz? TIKLA

Tarih: 16 Aralık 2013, 15:06 - İp: 151.***.**4.182