0kyanus
0kyanus (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

’ Yeni Başlıyorum..

Merhaba Arkadaşlar,fotoğraf mak.almak istiyorum,ama d3100 ve d90 arasında kaldım kararsızım sizce ilk olarak hangi makinayı almam daha iyi olur..

Tarih: 10 Ocak 2012, 05:49 - İp: 94.***.**1.140
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

nikon 3100 olabilir fiyatı uygun...lensi de 18-55 1600 TL civarı olması lazım...alayım uzzun sure idare etsin derseniz sadece lens alamanız gerekir oda 18-105 lensli 2600 tlye satılan d 90 ...bu aletler 2. elde cok deger kaybediyor...d 90 alırsanız daha kazançlı çıkarsınız...

Tarih: 10 Ocak 2012, 14:38 - İp: 88.***.**4.24
0kyanus
0kyanus (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Peki Sizce.. Canon mu ? Nikon mu ?

Tarih: 14 Ocak 2012, 04:59 - İp: 94.***.**4.149
honour51
honour51 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

ortalık karışacak şimdi

#honour51' tarafından 14.01.2012 10:55:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ocak 2012, 10:54 - İp: 78.***.**6.90
delinho
delinho (üye)
Bursa / Amatör

Daha çok çok amatör olsamda bence makineye göre değişir bana Göre örneğin Canon 500d D3100den iyidir.
d90 Hepsinden iyidir gibi yani makineye göre değişir ancak tek bildiğim nikonlar biraz daha masraflı oluyormuş.

Tarih: 14 Ocak 2012, 19:14 - İp: 88.***.**3.4
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

canon mu nikon muya dalarsak işin içinde çıkamayız...size buda bahsedilenlerden hangisine bütçeniz yetiyorsa ve mümkünse IS bir lensle(18-55 IS olabilir) uygun fiyata alabilirsiniz...d90 arasında da kalmayın..d 90 alabilirseniz zaten uzun bir süre makine almanıza gerek kalmaz bütçenize göre lens alırsınız...

Tarih: 17 Ocak 2012, 15:41 - İp: 88.***.**4.24
habhub
habhub (üye)
İstanbul / Meraklı

şahsi fikrim renk canlılığı açısından nikon.

#deepnturquoise' tarafından 18.01.2012 09:26:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2012, 16:54 - İp: 81.***.**2.93
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ilk olarak d3100u alın sonra satıp d90 alın

d3100un omru 2 yıl d90ın omru 2.5 yıl mı?
ikisinden hangisini alırsanız alın, ikisini de aynı sure kullanacaksınız. bu 1 yıl da olabilir 7-8 yıl da olabilir. bir kısıtı bir sınırı yok. tek kısıt sizin tüketim alışkanlıklarınız.

siz eger surekli yeni makine alma durtusu duyarsanız isterseniz d700 alın iki sene sonra degiştirmek istersiniz. ne d3100u ne d90ı tam randımanlı,butun ozellikleriyle kullanmayacaksınız.
durum boyleyken makine bana yeter mi diye bir soru gecerli degil. her kullanıcının sorması gereken ben makineyi tam randımanlı kullanabilecek miyimdir.

12 yıldır fotograf cekiyorum.kendim tamir ettigim analog bir slr ile basladım. onlarca farklı analog dijital makine kullandım. su an canonun piyasadaki en basit dslrsi olan 1000d kullanıyorum. ve makinenin kullanmadıgım ozellikleri var. bir gun bile keske su da olsaydı demedim. hiçbir eksigini hissetmedim.
yeni basladıgınızı soyluyorsunuz.
bir makinenin size yetmemesine olasılık veren arkadasları anlayamıyorum.

@deepnturquoise
bu sahsınıza hitaben ucuncu cevabım oluyor, lütfen gecersiz bilgilerle arkadasların kafasını karıstırmaın.

pirelli takvimleri markalarla cekilmiyor. fotografcılarla cekiliyor. fotografcı nikon kullanıyorsa tabi ki nikonla cekilecektir. canon kullanıyorsa canonla.. hasselblad kullanıyorsa hasselbladla. fotografcıya kimse canon daha iyi onunla cek demiyor anlayacagınız.

ayrıca bahsettiginiz makineler, ne d90ın ne d3000in yanına bile yaklasamayacak kompakt fotograf makineleri. dslr ler yanında bu makinelerin esamisi okunmaz, hiçbir profesyonel de bir dslr dururken kompakt bir makine onermez.

5-6 kat daha buyuk sensoru, daha gelişmiş işlemcileri, daha kaliteli mercekleri, optik vizorleri, gelişmiş ayar secenekleri vesaire yonunden daha gelişmiş dslr ler dururken tutup kompakt oneren birisini ciddiye almam acıkcası.

ya siz yanlıs anlamıs ve yanlıs aksettiriyorsunuz, ya da bahsettiginiz ustad teknik olarak konuya hakim degil.

haa tabi kendisi ustad oldugu için biz ciddiye alınmayız buyuk ihtimalle ama neyse.

Tarih: 17 Ocak 2012, 21:56 - İp: 78.***.**7.70
habhub
habhub (üye)
İstanbul / Meraklı

amaç elbette ki, dlsr giriş makinalarını yermek değil; naçizane tavsiye sadece. ben dslr'de öğrenmemiştim; tam manuel modlu uyduruk sayılabilecek bir makinam vardı, ancak onunla tırmalaya tırmalaya nasıl daha net gece/spor/hareketli nesne vb ortaya koyabileceğimi öğrendim. oldukça iyi bir tecrübe olmuştu kaç sene... yeri değil ama özel mesaj göndermeyi bulamadım; düşüncenizi öğrenmek istiyorum değerli "gaijin": 1/2,3" sensörlü bir makina ile 1/1,8" veya 1/1,7" sensörlü bir makina aynı ortamda aynı sonucu verir mi sizce? Bence vermez.

#deepnturquoise' tarafından 18.01.2012 09:27:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2012, 22:38 - İp: 81.***.**2.93
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

malesef yanlısınız var. pekcok konuda hem de. sadece tek bir konuda degil.oncelikle direkt sorunuza cevap vereyim ;

1/2,3" sensörlü bir makina ile 1/1,8" veya 1/1,7" sensörlü bir makina aynı ortamda aynı sonucu verir mi sizce? Bence vermez.

BENCE DE VERMEZ. 1.7 sensor 1.8 sensorden buyuktur. bu ikisi2,3" sensorden buyuktur.

devam edelim;
ancak

d3000-d3100-d5000-d5100-d90-d7000 butun bu makineler aynı boyutta aps-c sensore sahıptır. bu sensor sizin bahsettiginiz kompakt makinelerin 5-6 katı daha buyuk sensorlerdir. bahsettiginiz makinelerin bu makinelerdeki iso ve fotograf kalitesine yaklasmaları imkan dahilinde bile degil. bahsettiginiz makinelerde bu makinelerdeki hareket kabiliyetine ulasılmasına imkan dahi yok. bahsettiginiz makinelerde bu makinelerdeki cekim hızlarına (shutter lag) ulasılması mumkun degil.

Uploaded with ImageShack.us

sizin bahsettiginiz makinelerdeki 1/2,3" 1/1,7" sensorler en içteki pembe ve turuncu karelerle ifade ediliyor. herhangi bir dslr nin sensoru ise en dıstaki apsc yazan karelerle (en dıstaki dikdortgenin uzun kenar ebatının 22,3 mm oldugunu belirteyim, boylelikle bahsettiginiz kompaktlar uzerinde bulunan sensorlerin nohut kadar oldugunu kucuk bir hesapla gorebilirsiniz.)..
sensor buyudukce fotograf kalitesi artar. bu genel geçer göreceli bir bilgi degil. bir gercek.

ayrıca bir dslr like a 1500 lira verene kadar en kotu dslr ye 1000 lira verip ustune 500 liralık bir tele zoom aldıgınızda yine bahsettiginiz o kompaktlardan cokd aha kaliteli sonuc alırsınız.

DUNYA UZERİNDE HİÇ BİR "FOTOGRAFCILIK BİLGİSİ SAHİBİ FOTOGRAFCI" AKSİNİ İDDİA DAHİ ETMEZ.

maksat ayar vermek degil, bilgi sahibi olmayan insanların, gercekdışı bilgilerle kafasının karıstırılmasının onune gecmektir. bilmemek sorun degil. ayıp da degil. ama internette bilgi paylasıyorsanız, yine sosyal medyadan edindiginiz bilginin dogru oldugundan emin olmanız gerek diye dusunuyorum.

Tarih: 17 Ocak 2012, 23:05 - İp: 78.***.**7.70
habhub
habhub (üye)
İstanbul / Meraklı

Grafiği anımsıyorum. Teşekkür ederim, ne diyeyim. Ancak tavsiye ettiğim kompaktlar da yabana atılır cinste değil, 1,7; 1,8 sensörlü bir kompakt da hiç fena sonuçlar vermiyor doğrusu. Bu noktada fuji'nin x100'ü hakkındaki oldukça olumlu yorumlar okuduğumu/çok güzel fotoğraflar gördüğümü belirtmek ve kompaktın da gelişme kaydettiğini düşündüğümü yazmak istiyorum. önyargısızca bir bakın lutfen internete...

Başa dönersek, yeni başlayanlar için ufak bir manuel ayarlı bir 1000 TL civarındaki semirmiş bir kompaktın da kötü sonuç vermeyebileceğini, kişiyi geliştireceğini, taşımasının kolay olduğunu ve heryerde kolayca; portre dahi çekerken insanları ürkütmeden güzel sonuçlar alınabileceğini tavsiye etmek istemiştim.

Kuşkusuz 2. el 1000 TLlik makina ile 500'e ikinci el lens de bu gelişmeyi daha da fazlalaştıracaktır.Dslr'nin sensör ebat formasyonu ile kompaktınki yanlış anımsayarak yansıtmışım, kusuruma bakılmasın lufen. Ama yine de 1,7-1,8lik bir sensörlü kompakt da iyi sonuç verebilir, başlangıç dslr'leri çok abartmamak lazım gözümüzde özellikle yeni başlayanlar(ışığı, kadrajı vs oturtmak için daha zamanı olanlara); diyorum izninizle)

Tekrar teşekkürler bilgiler için.

#deepnturquoise' tarafından 18.01.2012 09:28:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2012, 23:22 - İp: 81.***.**2.93